"Нафтогаз" вийшов із стану технічного дефолту

"Нафтогаз" вийшов із стану технічного дефолту

Вівторок, 20 жовтня 2009, 10:11 -
Протягом трьох тижнів "Нафтогаз" випустить євробонди з високою відсотковою ставкою - 9,5%, номіналом від 0,5 до 1,6 мільярда доларів. Але, разом з тим, частина кредиторів може змусити його або державу виплатити до 35 мільйонів доларів уже найближчим часом.

Протягом усього процесу реструктурування боргу Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" за облігаціями на суму 500 мільйонів доларів керівники компанії і урядовці на публіці зберігали впевненість в успіхові.

Навіть коли 1 жовтня компанія опинилася у стані технічного дефолту, впевненості не поменшало. І це спрацювало.

19 жовтня власники 93% облігацій на зустрічі у Лондоні ухвалили запропоновану НАКом програму обміну зовнішніх зобов'язань.

"Відбулася лише формалізація домовленостей, досягнутих до 8 жовтня. На той час ці кредитори погодилися на обмін своїх облігацій на нові, з терміном погашення 2014 року. Але юридично це рішення має бути ухвалене загальною радою кредиторів", - зазначив прес-секретар НАКу Валентин Землянський.

[B]

Як розповіло "Економічній правді" близьке до учасників переговорів джерело, інвестори відмовилися від своєї вимоги погасити частину боргу, яка є типовою в ході реструктуризації.

"У їхніх початкових вимогах ішлося про 15% початкової виплати боргу. Але зараз вони здригнулися, і дружно побігли здаватися. Первинні виплати можуть бути запроваджені лише для двосторонніх кредитів, та й то навряд, адже НАК цих грошей не має", - зазначив експерт.

У формі таких же облігацій планується реструктурувати й борги перед трьома західними банками - Depha Bank на суму 220 мільйонів доларів, Credit Suisse International - на 550 мільйонів і Deutsche Bank - на 395,2 мільйона доларів, які треба було б погасити протягом найближчих трьох років.

Валентин Землянський запевнив "Економічну правду", що емісія всіх облігацій відбудеться одночасно. Однак дату емісії поки що ніхто точно назвати не може.

Голова НАКу Олег Дубина розповідав у пресі, що вона запланована на 23 жовтня, однак, за даними джерела "Економічної правди", до кінця тижня може бути лише оформлено угоди з тримачами облігацій.

Водночас, джерело стверджує, що переговори з трьома банками-кредиторами мають бути завершені до кінця місяця, і тільки тоді, на початку листопада, відбудуться емісія і технічний обмін.

Отже, протягом трьох тижнів "Нафтогаз України" випустить євробонди з високою відсотковою ставкою - 9,5%, загальним номіналом від 0,5 до 1,6 мільярда доларів. Сума залежатиме від того, чи погодяться реструктурувати борги три названі банки.

Незалежний енергетичний експерт Олександр Нарбут у цьому не сумнівається. "Західні кредитори пропонували свої кошти під дуже різні відсотки. Наскільки я знаю, Depha Bank давав їх взагалі під досить низький відсоток - трохи більше 6%. Тому для нього ця пропозиція буде дуже заманливою", - зазначає Нарбут.

До того ж, привабливою є перспектива перевести традиційний кредит у форму цінних паперів.

"Усі намагаються отримати облігації, оскільки вони є ліквідними. Цей борг можна легко продати, плюс тримачі можуть грати на біржі: як на курсовій різниці, так і на розмовах про дефолт, коли ціна облігацій падає, а потім виявляється, що нема дефолту", - розповідає Нарбут.

Однак повної перемоги НАК не отримав, адже залишилися тримачі близько 7% облігацій, які не підтримали до 9 жовтня пропозицій НАКу і не голосували за їх прийняття 19 жовтня. Згідно з рішенням ради кредиторів, вони також мають отримати нові облігації, але вже з дисконтом 5%.

"У них є два варіанти: або судитися, або обмінювати з пониженим коефіцієнтом 0,95. Але якщо вони не погоджувалися, значить, у них є якісь мотиви. І найближчим часом можна чекати від них позову", - зазначив Олександр Нарбут.

Як писала "Економічна правда", держава зобов'язана буде задовольнити вимоги кредиторів. Через те рано чи пізно, залежно від того, як швидко спрацюють судові інстанції, державі доведеться знайти, а фактично вилучити із золотовалютних резервів до 35 мільйонів доларів для "особливо нахабних" кредиторів.

Але по закінченні цієї процедури НАК чотри роки працюватиме без потреби погашати зовнішні позики. І тільки 2014 року доведеться викласти одразу всі кошти. Тоді можуть повторитися у більшому масштабі всі нинішні розмови про дефолт.

"Для НАКу це взагалі може бути непідйомне зобов'язання. Якщо уряд нічого не робитиме для поліпшення фінансового стану "Нафтогазу", то ці зобов'язання залишаться за урядом. Адже в українській традиції зазвичай урядові гарантії виконуються за рахунок бюджету", - прогнозує Олександр Нарбут.

Але для бюджету 2014 рік буде найменш напруженим, тому виплачувати гарантії за кредитами найвигідніше саме тоді.

Схоже, до цього уряд і готується. А отже, великих сподівань на швидку реформу нафтогазового сектора покладати не варто. Складно уявити, що може спонукати до цього будь-який уряд, навіть якщо прямі втрати майбутнього бюджету не є достатнім для цього стимулом.


powered by lun.ua
Підпишіться на наші повідомлення!