Тимошенко навмисно руйнує банківську систему?

Тимошенко навмисно руйнує банківську систему?

П'ятниця, 19 грудня 2008, 10:47 -
Найближчим часом все населення України буде з обуренням питати себе, чому не відправляють у відставку Стельмаха. І за всім цим вони не зможуть побачити, якими дивними є дїї уряду. І, звісно, не згадають, що все почалося, коли Нацбанк не дав Кабміну 6 мільярдів.

В четвер Юлія Тимошенко довела, що найкращий спосіб приховати власні проблеми - це знайти проблеми в іншому місці.

Замість того, аби пояснювати падіння ВВП та недовиконанням бюджету, вона зробила акцент на валютному курсі.

Прем'єр звинуватила НБУ та секретаріат президента в тому, що вони організували спекуляції банків з валютою.

На думку Тимошенко, саме тому виникла девальвація, яка заважає уряду працювати.

Заява про спекуляції

Прем'єр заявила, що немає ніяких об'єктивних економічних або фінансових підстав для такого глибокого падіння курсу гривні. Нагадаємо, з початку осені українська валюта подешевшала вдвічі - з 5 до більше ніж 9 гривень за долар.

На думку Тимошенко, все, що відбувається з гривнею - це штучне становище, не пов'язане з об'єктивними процесами в економіці України або світу.

Прем'єр розповіла, що вона багато разів спілкувалася з НБУ, але той не прислухався до її порад. Тому вона вирішила оприлюднити деякі документи, які Нацбанк приховував.

"З 1 жовтня цього року Нацбанк проводить емісію. Все рефінансування (40 мільярдів гривень) розподілялося таким чином, що головні фінансові потоки були зосереджені на окремих банках, які входили в систему  побудови масштабних спекулятивних операцій  з курсом гривні", - підкреслила прем'єр.

Вона хотіла назвати декілька банків, але зосередилась лише на одному. За даними Тимошенко, п'ята частина загального рефінансування - 7,1 мільярди гривень - була спрямована на "Надра Банк".

"Ці гроші акумулювалися, і потім, по курсу Нацбанку, який був завжди нижчий на 1,5 - 2 гривні за ринковий курс, цей банк викуповував валюту... для того, щоб вони заробили побільше, зараз потрібно обрушити курс долара... Є ще декілька банків, які проводили такі самі операції", - сказала Тимошенко, але не назвала більше жодного закладу.

Проте, вона продовжила тему "Надра Банку", і нагадала, що ця установа нещодавно куплена олігархом Дмитром Фірташем, "за яким стоїть "РосУкрЕнерго", який зруйнував газовий ринок країни".

"Сьогодні в таких банках, в тому числі в "Надра банку", майже мільярд доларів лежить і чекає того моменту, коли гривня упаде і стане найдешевшою, яку тільки можливо отримати в цій ситуації. Як тільки гривня падає, такі банки викидають на ринок валюту, купують гривню і роблять заплановане зміцнення гривні", - підкреслила голова уряду.

Від Фірташа Тимошенко протягла нитку до Нацбанку та секретаріату президента. "І тільки на одній оборудці "Надра банку", за яким, до речі, стоїть і адміністрація президента, буде півмільярда доларів покладено в кишеню. Це страшні операції. І ці операції практично на горі України, на кризі", - підкреслила прем'єр.

Також Тимошенко звинуватила НБУ в отриманні "відкатів" за виділення банкам рефінансування у розмірі від 3% до 7% виділеної суми.

На підставі цього вона висловила вимогу - відправити у відставку голову Нацбанку Володимира Стельмаха.

"Якщо президент не подасть на відставку голову Національного банку, я переконана, що ми будемо піднімати це питання у Верховній Раді, будемо закликати Генеральну прокуратуру до звіту по таких напрямках. Я також хотіла б звернутися до Рахункової палати, до Генерального прокурора терміново перевірити все, що робиться в "Надра банку", і все, що робиться в інших банках, які вказані на цьому аркуші, які саме таким чином сьогодні на спекулятивному ринку руйнують курс гривні", - заявила Тимошенко.

І вже цього самого дня Верховна Рада 416 голосами затвердила створення тимчасової слідчої комісії з питань перевірки діяльності Нацбанку в період фінансової кризи. Головою комісії обраний депутат Ради від фракції Блоку Юлії Тимошенко Юрій Полунєєв, заступником голови - депутат від фракції Партії регіонів Владислав Лук'янов, секретарем - депутат від фракції Комуністичної партії Алла Александровська.

До 18 січня депутати перевірять факти "у зв'язку з різким падінням курсу гривні по відношенню до долара США, непрозорим використанням коштів із резервного фонду Національного банку України, бездіяльністю посадових осіб Національного банку України щодо стабілізації курсу національної валюти та допущенням масштабних валютних спекуляцій на ринку".

Того ж дня депутат Нестор Шуфрич зареєстрував законопроект, у якому пропонує парламенту звільнити Володимира Стельмаха з посади голови НБУ. Також він ініціював проведення розслідування діяльності посадових осіб НБУ щодо використання золотовалютних резервів та діяльності щодо стабілізації курсу гривні.

Звісно, подання такого роду може зробити лише президент, тому парламент не має права розглядати документ. Але, мабуть, цього і не треба. Сам факт оголошення наміру звільнити Стельмаха - вже дієва річ.

Коли знімуть Стельмаха

У словах Тимошенко чудово збігаються два факти. Перший - спекуляції та провина НБУ за девальвацію дійсно є, і вони дійсно заважають формувати бюджет. Другий - атакуючи Нацбанк, прем'єр поставила під загрозу банківську систему.

Але це зроблено не для боротьби за справедливість, а задля того, аби помститися Стельмаху та президенту, а також відволікти увагу населення від величезних проблем з економікою та наповненням бюджету.

Взагалі, спекуляції - це не злочин. Банк, як і будь який розумний підприємець, не хоче втрачати гроші, а хоче отримувати прибуток. І якщо він бачить, що девальвація неминуча, то купує долари, а потім або продає населенню, або тримає. Цим займаються всі, і це нормально.

Але ринком вже давно ходять чутки про те, що НБУ дивиться крізь пальці на деякі дивні речі. Чутки кажуть, що є група банків, які мають можливість купувати у регулятора долари під час інтервенцій та аукціонів за курсом, нижчим, ніж середньоринковий.

Також ці банки можуть отримувати валюту без обмежень. Усім іншим НБУ або не продає валюту, або різко обмежує її обсяги. А з середини грудня Нацбанк почав скасовувати вже затверджений продаж валюти. В той же день або наступного дня з Нацбанку до банків телефонують і кажуть, що купівля валюти анульована. Без пояснення причин.

Зокрема, про ті ж самі речі нещодавно казав Костянтин Григорішин в інтерв'ю "Українській правді". Дивно, що НБУ жодного разу не спростував такі чутки. Навпаки, своєю непослідовною поведінкою він протягом двох місяців руйнував довіру до банків та припускав величезну девальвацію.

18 грудня чутки про спекуляції підтвердили одразу декілька офіційних осіб. Окрім Тимошенко, зі схожими заявами виступили президент та голова Ради НБУ.

Віктор Ющенко після наради з головою Нацбанку та міністром фінансів назвав нормальнім курс 5,6-5,8 гривень за долар. "На мій погляд, гривня сьогодні є передевальвованою", - сказав він.

За словами президента, склалася дивна ситуація: надходження валюти в Україну перевищують її відтік. Але зниження курсу є результатом спекулятивних операцій. Тому Ющенко закликав НБУ карати установи, які спекулюють, і тим самим підвищують курс долара на валютному ринку.

Як максимальну міру покарання він назвав відкликання ліцензій, і додав, що зараз уже перевіряються 18 установ. "Банки, які допустили грубі порушення, повинні бути покарані", - сказав він.

Але президент, фактично, відмовився визнавати будь яку провину Стельмаха за девальвацію та спекуляції. Ющенко ніколи не звільнить голову НБУ, тому що це його останній бастіон влади. Якщо президента позбавлять впливу на Нацбанк, у нього майже не залишиться жодних важелів впливу на реальну економіку.

17 грудня "Економічній правді" розповіли в Секретаріаті президента, що ще кілька тижнів тому мала бути створена робоча група з розслідування адекватності дій НБУ. Але вона чомусь не була створена. Тому, пояснили в Секретаріаті, у президента немає підстав для звинувачення і, тим більше, звільнення Стельмаха.

Це означає, що всі заяви про можливі жорсткі кадрові рішення президента в Нацбанку, треба читати іншим чином - "якщо знайде підстави, яких він не знайде". Отже, Ющенко Стельмаха не віддасть.

Але це не означає, що Нацбанк не винний у девальвації. У четвер голова Ради НБУ Петро Порошенко розкритикував діяльність правління. Він розповів, що нещодавно Рада вирішила перевірити, як правління приймає рішення, але не змогла.

"Ми направили запит правлінню Нацбанку про надання переліку банків, які отримували кошти. Раді відмовлено в наданні цієї інформації. У понеділок ми знову хочемо підняти це питання", - зазначив він учора, і пізніше підкреслив - відмовлено також у наданні інформації про те, яким банкам, за яким курсом і на яких підставах продавалася валюта.

"Мені як професіоналу важко пояснити, чому вчора одні банки купували долари по 8,7 гривень, а інші мали доступ до інтервенції НБУ та купували по 7,7 гривень. Деякі банки напрочуд добре вгадують майбутній курс", - здивувався Порошенко.

Голова Ради НБУ вважає, що "компетентні органи" повинні перевірити рішення правління постфактум, і оприлюднити порушення, якщо вони будуть знайдені. Він назвав неприпустимими непослідовність та непрозорість дій правління НБУ.

"Особисто я не бачу ніякої комерційної або банківської таємниці в тому, щоб назвати список банків та обсяги коштів, отримані ними", - зазначив Порошенко.

Курс 9,5 гривень за долар і більше Порошенко назвав неприйнятним і згубним для економіки. Він не уточнив, який рівень курсу є оптимальним. За його словами, це залежить від майже десятка факторів. Причому, зміцнення можливе, якщо буде вжито цілий ряд заходів.

Порошенко спростував тезу, яку вже кілька місяців поширюють банки та НБУ, ніби девальвацію спровокувала паніка серед населення.

"Я з цим не згоден ... Населення веде себе більш ніж толерантно. Нацбанк приймає постанову, потім її роз'яснює, потім коригує, потім скасовує. Рішення НБУ повинні бути твердими і зрозумілими. А лише заявами ситуацію не стабілізуєш. Поки в діях Нацбанку не буде прозорості, не може бути й мови про заспокоєння ринку", - підкреслив він.

Його слова підтвердив керівник групи радників голови НБУ Валерій Литвицький. Він визнав, що є реальні, а не лише психологічні, передумови для девальвації. Зокрема, у листопаді спостерігалося погіршення стану платіжного балансу України. За словами радника, впали як імпорт, так і експорт, а також триває відтік коштів з фінансового рахунку балансу.

"Нерви нервами, а реальні передумови для девальвації також існують. Крім того, на курс тисне плутанина з бюджетом і надмірний притік у банки коштів з Держказначейства", - підкреслив експерт.

Отже, Тимошенко зробила добру справу, що акцентувала увагу на тих явищах, про які вперто не хочуть розмовляти в НБУ та секретаріаті президента. І навіть якщо це підштовхне Стельмаха до впорядкування ситуації на ринку, курс гривні вже має відреагувати хоч невеликим укріпленням.

Хоча, якщо бути чесним, голова НБУ дійсно дискредитував себе. Було щонайменше два випадки, коли він міг зупинити девальвацію - на рівні 6,5 та 7,5 гривень за долар. Але в обох випадках Стельмах цього не зробив. "Нагородою" за це, мабуть, має бути відставка.

Тимошенко: помста та приховування помилок

Але буде неправильним вважати, що Тимошенко атакувала НБУ задля припинення спекуляцій. Ці факти були лише початком виступу. А основні тези були перенесені в кінець.

"Хочу, щоб нарешті президент і його команда, якщо її можна так назвати, - голова Національного банку, Балога, заступник голови Національного банку, пан Шаповалов, який сидить на всіх цих операціях - нарешті зупинилися і подумали про країну. Я знаю, чого вони хочуть: вони хочуть сьогодні, по-перше, зробити так, щоб було чим гірше, тим краще, щоб створити неможливі умови життя для уряду. А як наслідок - і для країни, і в той же час, на цьому непогано заробити", - підкреслила Тимошенко.

Також вона зробила дуже небезпечну річ - ударила по банківській системі. Зазвичай, підозри у порушеннях в роботі фінансових установ розслідуються тихо, щоб не спровокувати паніку серед населення. Але Тимошенко прямо назвала "Надра Банк".

Досвід 2004 та жовтня 2008 року показує - варто лише натякнути на проблеми в банку, і населення раптово починає забирати звідти депозити. Аналогічним чином реагує бізнес, який починає виводити гроші з рахунків. Тим більше, якщо у банк днями прийдуть Генеральна прокуратура та СБУ, та почнуть розслідування махінацій.

Можливо, якісь порушення і є, але не це головне. "Надра Банк" - це системний банк, що є сьомим за розмірами в країні. "Покласти" таку установу - означає "покласти" майже всю банківську систему, адже миттєво почнеться жахлива паніка.

Банк обслуговує сотні тисяч підприємств та громадян. Якщо дозволили вмерти такому велетню, як "Надра Банк", то населення не стане вірити жодному банку.

Можна припустити, що спочатку Тимошенко цього не передбачала. Можливо, вона навіть підкидала монетку, щоб визначити, кого назвати в промові - "Надра Банк" Фірташа чи "Промінвестбанк" братів Клюєвих.

Обидва банки мали великі проблеми, і обидва широко відомі населенню - зі знаком "мінус". І обидва підтримує Стельмах - людина Ющенка. Хоча, безумовно, "Фірташ" звучить яскравіше. Це ж той самий, який продає нам дорогий газ.

Але прем'єр сама визнала - позавчора Стельмах попередив її, що розголошення будь якої назви банку створить величезну небезпеку для всієї системи. Отже, Тимошенко знала, який ризик створює, і могла просто розповісти про явище спекуляцій, не називаючи жодного банку.

Реакція самого банку вже майже нічого не виправить. "У зв'язку із заявами окремих політиків, які лунають останнім часом, керівництво банку "Надра" звертається до Президента України, Кабінету Міністрів і Верховної Ради з проханням не втягувати банк "Надра" в політику", - розповсюдив банк повідомлення ввечері.

Чому ж Тимошенко зробила саме так? На поверхні лежать два припущення.

Перше - це бажання відволікти увагу людей від проблем у неї на "кухні".

Друге - це особиста помста Стельмаху.

Справа в тому, що бюджет грудня не виконується. Заплановані витрати немає чим покривати.

17 грудня керівник головної служби соціально-економічного розвитку Секретаріату Роман Жуковський зазначив, що виконання доходів митницею на даний момент складає 50% від плану, податковою - 3% від плану. "У нас дуже погана ситуація з виконанням доходів у грудні місяці", - підкреслив він.

Звичайно, уряд має запас грошей з минулих місяців, і поки що витрачає їх. Але цього зовсім недостатньо.

Недовиконання бюджету пов'язане з тим, що імпорт впав, а в листопаді реальний ВВП України зменшився на рекордну в історії країни цифру - 14,4%. За прогнозами секретаріату президента, в першому кварталі очікується подальше падіння ВВП, а також дефіцит бюджету майже 10 мільярдів гривень тільки по захищених статтях та фінансуванню дефіциту Пенсійного фонду.

Все це прямо говорить про незадовільну роботу уряду. Тому що багато сказано про вади валютного ринку, але ніхто не згадує про інфляцію 30%, про весняну ревальвацію на прохання Кабміну, про "тисячу Ощадбанку", про жахливе падіння виробництва на 28,6% в листопаді.

Минуло вже два місяці з початку гострої фази кризи, а Кабмін досі не зробив нічого для порятунку економіки. До речі, і девальвація є не лише провиною НБУ. Так, він дозволив цей процес, але передумови створив уряд. Коли економіка падає, а бюджет та платіжний баланс занедбані, паніка неминуче зростає, а валютний ринок дестабілізується.

Отже, у Тимошенко є хороший привід відволікти увагу людей від недбалої роботи уряду, і особливо від бюджету на наступний рік. А вдарити потрібно по президенту.

Тому що саме секретаріат президента розповідає про проблеми наступного року: діри в бюджеті, безробіття, продовження девальвації, борги, зменшення доходів населення, злочинність. Усе це не регулює Нацбанк - його варто покарати лише за девальвацію.

Але, мабуть, існує ще один мотив для гучної заяви прем'єра. Вона розповіла, що в середу з компроматом прийшла до Стельмаха та його першого заступника Анатолія Шаповалова.

Вона вимагала заборонену законодавством річ - зробити емісію в 6 мільярдів гривень, щоб профінансувати видатки державного бюджету. Нагадаємо, саме таке фінансування створило гіперінфляцію на початку 1990-х.

"Уряд України звернувся до банківської системи, щоб через реалізацію цінних паперів уряду профінансувати плановий бюджетний дефіцит, який був закладений в проекті бюджету на 2008 рік. До кінця року потрібно було на внутрішньому ринку профінансувати близько 6 мільярдів гривень", - розповіла прем'єр.

"Національний банк, враховуючи, що всі гроші йдуть на ці спекулятивні операції, емісійні гроші Національного банку, замість 6 мільярдів купив цінних паперів  уряду всього на 600 мільйонів гривень. Це значить, що банку "Надра" - 7 мільярдів, а уряду України замість 6 мільярдів - 600 мільйонів гривень", - додала Тимошенко.

В решті решт, керівники НБУ відмовили. Тоді прем'єр пообіцяла оприлюднити компромат. Далі відбувся типовий скандал.

"Вони сказали, що якщо я виступлю публічно, уряд більше не отримає ні копійки грошей. Я хочу зрозуміти, що це за поведінка? Як така поведінка мала можливість взагалі бути між державними гілками влади, і чому сьогодні Нацбанк собі таке дозволяє?" - здивувалася прем'єр, і завдала тяжкого удару по банках.

Отже, Тимошенко могла б не робити виступу. Але вчора вона помстилася Нацбанку, тому що Стельмах відмовився викупити ОВДП, які пішли б на фінансуванням витрат уряду. А разом з НБУ під вогонь потрапили президент, "Надра Банк" і навіть бізнесмен Фірташ.

Якби в цьому питанні не було політики, можна було б дати цій ситуації більш адекватну назву - істерика.

Але тепер вже пізно відступати. Найближчі декілька тижнів усе населення України буде з обуренням питати себе, чому не відправляють у відставку Стельмаха. Дуже шкода, що за всім цим вони не зможуть побачити, якими дивними є дїї уряду. І, звісно, не згадають, що все почалося, коли Нацбанк не дав Кабміну 6 мільярдів.


powered by lun.ua
Підпишіться на наші повідомлення!