НБУ відмовився від єдиного курсу

НБУ відмовився від єдиного курсу

Середа, 19 листопада 2008, 09:09 -
З одного боку, НБУ декларує боротьбу за стабільність курсу та цін. Але з іншого, реально не контролює роботу валютного ринку. А це вже означає не персональні негаразди Стельмаха та Ющенка. Маневри Нацбанку дестабілізують ситуацію в країні.

Нацбанк поховав ідею президента тримати в Україні єдиний курс обміну валют.

Він створив умови для існування тіньового ринку валют, дозволив банкам брати комісійні за обмін готівки та підштовхнув ціни на долар.

До кінця тижня ми знову зможемо побачити курс 6,5-7 гривень за одиницю американської валюти.

Причини та наслідки

Віктор Ющенко має розізлитися. Його ідея єдиного курсу - замість офіційного, безготівкового та готівкового - протрималась лише два тижні. За цей час НБУ заклав декілька мін, які почали діяти вже сьогодні.

По-перше, постановою № 356 від 7 листопада він зобов'язав банки продавати готівкову валюту за курсом не вище, ніж 1,5% від офіційного.

По-друге, Нацбанк доручив до кінця року знищити агентські обмінні пункти.

По-третє, він задіяв нову модель роботи валютного безготівкового ринку, яка принципово не може робити без нього. А у вівторок він вперше вирішив не виходити на ринок.

У підсумку ми отримали наступні наслідки:

По-перше, за один день з'явився тіньовий ринок валюти. Ще у понеділок долар коштував 5,7 гривень. Але варто було НБУ лише одного разу не вийти на ринок, як на ньому зникла валюта.

Вже у вівторок в Києві неможливо було легально купувати долари. Проте, у "спекулянтів" вдень вони продавались по 6,3-6,5 гривні за одиницю. Отже до кінця тижня можна очікувати підвищення до 7 гривень за долар.

По-друге, вже близько двох тижнів деякі українські банки беруть комісійні за здійснення операцій обміну валюти.

Наприклад, банк "Фінанси та Кредит" утримує 5% від суми, банк "SEB" - 2%. Також беруть комісію "Укрсоцбанк", "Приватбанк", планують ввести комісію у "Форумі", "Райффайзен Банку Аваль", "Ощадбанку" та ПУМБі.

За словами банкірів, на такий крок їх вимусив піти Національний банк. Маржу 1,5% вони вважають безглуздою, бо операції з валютою ця маржа не зробила прибутковими.

НБУ живить тіньовий ринок

"Можна припустити, що ці обмеження можуть призвести до створення "чорного" готівкового валютного ринку. Нинішній готівковий курс гривні до долара та інших іноземних валют привабливий тільки для покупки інвалюти, але не для продажу", - зазначив в коментарі "Економічній Правді"  голова правління банку "Хрещатик" Дмитро Гриджук.

"Обмеження на готівковому ринку носять адміністративний характер і можуть призвести до появи готівкового тіньового ринку", - погодився з ним голова правління "Терра Банк" Сергій Щербина.

Ці коментарі стосувалися порядку, коли з 5 листопада банки повинні були встановлювати курс продажу готівкової валюти не вище офіційного курсу. Також вони були зобов'язані куплену в протягом робочого дня готівкову іноземну валюту продати в цей же день. Але згодом, коли НБУ дозволив заробляти 1,5%, нічого не змінилося.

З початку тижня, в Києві майже неможливо було придбати долар за курсом, який НБУ вважає ринковим - близько 5,8-5,9 гривень за долар. Зате можна було купувати необмежену кількість доларів у "спекулянтів" за курсом, близьким до 6,3 гривні.

У Нацбанку, мабуть, ще не знайшли правильного рішення, але офіційний курс на першій сторінці сайту публікувати перестали! На місці, де багато років висів офіційний курс, з вівторка - порожнина.

На виділеному місці раніше був офіційний курс гривні до долару, євро та російського рубля

На щастя окрема сторінка офіційного курсу гривні до іноземних валют не зникла. Курс до долару на середу було встановлено в розмірі 588.54 гривень за 100 доларів, що на більш ніж 9 копійок більше за попереднє значення. Мабуть, НБУ просто не захотів зайвий раз афішувати новий "єдиний офіційний" курс та сіяти паніку серед населення.

Адже ціну в 6,3 гривні за готівковий долар спровокував сам Нацбанк. У вівторок він не з'явився на міжбанківському ринку. Це було жорстоке явище, тому що на міжбанку працює нова модель - всі заявки на купівлю валюти виводяться напряму на ринок.

"Ми майже нічого не змогли ні купити, ні продати", - охарактеризував торги у вівторок один з валютних дилерів. Раніше ситуацію рятував НБУ, який багато купував та багато продавав за своїм курсом. Але в цей день не було кому рятувати ситуацію.

Тому банки, які побачили відсутність НБУ, почали підвищувати курс купівлі долару. Якщо у понеділок ринковий курс складав 5,83 гривні за долар, то у вівторок він перевищив 6 гривень за долар.

За чутками, НБУ не з'явиться на ринку до кінця тижня. Вірогідно, банк хоче зекономити власні резерви, і одночасно підштовхує подальшу девальвацію гривні. Отже, курс 7,4 гривні за долар, на який орієнтується Міністерство фінансів, не є дуже фантастичною позначкою.

"Економічна правда" звернулась до Нацбанку за коментарем до ситуації і отримала дуже іронічну відповідь.

"У нас же ринок? А значить, Нацбанк може на міжбанк не виходити. І тоді ринок сам виробляє курс під впливом попиту та пропозиції. Сьогодні попит вищий, і долар стає дорожчим. Але може бути і навпаки. Населення повинно звикнути, що курс має рухатись", - сказав співрозмовник ЕП, один з керівників НБУ.

Таким чином, Національний банк відхрещується від того, що саме він формує той курс, за яким банки продають долари. А значить, і від того, що саме він провокує появу "тіньового" ринку.

НБУ дозволив комісійні

Також Нацбанк створив умови для появи комісійних за валюто-обмінні операції.

Перші підозри, що таке трапиться, з'явилися в початку листопада. Тоді НБУ затвердив постанову № 353. Вона встановила, що до початку 2009 року банки повинні позбавитися від обмінників, що працюють на підставі агентських угод. Формальною підставою для цього стала теза, нібито "агенти" перепродають валюту "спекулянтам" на тіньовому ринку.

З одного боку, ця теза правильна. Тіньовий ринок та "агенти" дуже сильно пов'язані. З іншого боку, досвід кризи 2004 року та кінця жовтня 2008 року показав, що керівники відділень банків так само легко передають валюту на тіньовий ринок, таким чином спрямовуючи туди людей.

Нещодавно на радіостанцію "Ера" зателефонувала громадянка, яка поскаржилась на "ВТБ Банк". У відділенні банку, що на вулиці Жилянській у Києві, їй відмовили продавати валюту для внесення сплати по кредиту. Замість цього, їй порекомендували купувати долари на "чорному ринку" та принести до каси банку.

Проте, від "агентів" була велика користь. Вони багато років не дозволяли брати комісійні за обмін валют. Банки розуміли, що якщо вони введуть додаткову плату за операцію, то програють. Клієнти підуть не до них, а до широкої мережі обмінних пунктів, яким важче домовитись між собою.

Але тепер на бік банків став НБУ. Формально, законодавчої заборони на введення комісійних не існує. Однак ще у 2004 році НБУ жорстоко карав банки, що спробували ввести додаткову плату за обмін валюти. Тоді в.о. голови Нацбанку Арсеній Яценюк був впевнений, що комісійні дестабілізують готівковий ринок, і нервують населення.

З поверненням на цю посаду Володимира Стельмаха позиція відомства змінилася. "Це нормально. У банків є витрати, і вони повинні їх компенсувати. Ми намагаємось, і банки нам в цьому допомагають, запевнити населення - комісійні є в усьому світі. Населення повинно зрозуміти - купувати валюту треба лише за необхідності. Наприклад, під час поїздки за кордон. Головне для нас, щоб населення знало, чи беруться комісійні", - відзначив наш співрозмовник у Нацбанку.

Спостерігається порушення логіки у діях НБУ.

По-перше, ми не живемо в Європі, яка має стабільну валюту та, до недавнього часу, реально низьку інфляцію. Ціни в євро майже не рухаються, бо є великий власний ринок. В Україні все навпаки. Економіка дуже доларизована, і ціни прив'язані до курсу. Велика кількість товарів імпортуються. Отже, ціни дуже чутливі до коливань курсу, і приводити приклад Європи є недоцільним.

По-друге, перевищення курсу понад 1,5% НБУ вважає злочинним, тому що банки "наживаються на населенні". Проте, комісійні злочином не вважаються. Хоча таким чином банки вже відверто наживаються на населенні. Більш того, крім дратування людей, комісійні стимулюють створення "чорного" ринку валюти - міняли не беруть комісійні.

Отже, НБУ протирічить сам собі.

Підіб'ємо підсумок

Нацбанк створив передумови для знищення системи єдиного курсу в країні. Тепер замість одного існують щонайменше три.

Перший - розбалансований безготівковий курс, який тягнеться до позначки 7,4 гривні за долар. Другий - нереальний готівковий у касах банків, де беруть комісійні. Третій - реальний готівковий на "чорному ринку".

І якщо на перші два НБУ має важелі впливу, то третій залишається для нього недосяжним. Але згадаємо 1990-ті роки. Саме на "чорний" курс долару орієнтуються дрібні підприємці та великі компанії, тому що саме ці "тіньові" долари обслуговують тіньову економіку. Вона у кращі часи досягала 30% легальної, а сьогодні це знову можуть бути всі 50%.

Неконтрольований "чорний" курс - це прямий шлях до інфляції. Нацбанк може декларувати готівковий курс навіть в 4 гривні за долар. Але якщо на "чорному" ринку долар коштуватиме 6 гривень, усі магазини та базари будуть враховувати саме 6 гривень.

Те, що зараз робить Нацбанк, не для кого не  виглядає зрозумілим. З одного боку, він декларує боротьбу за стабільність курсу та цін. Але з іншого, реально НБУ не контролює роботу валютного ринку.

А це вже означає не персональні негаразди Стельмаха та Ющенка. Маневри Нацбанку дестабілізують ситуацію в країні. В умовах кризи така поведінка є дуже і дуже дивною.


powered by lun.ua
Підпишіться на наші повідомлення!