СПЕЦПРОЄКТ "Green Deal UA"
За підтримки Регіональної газової компанії
Українська ГРМ потребує модернізації для транспортування водню і його сумішей

Українська ГРМ потребує модернізації для транспортування водню і його сумішей

Середа, 28 жовтня 2020, 13:15

Дослідження української газорозподільної мережі, які проводила "Регіональна газова компанія", показали, що система, яка є герметичною під час транспортування природного газу, не підходить для транспортування водню.

Загальне падіння тиску в системі склало 46%.

Про це 27 жовтня в Києві під час VI Українського газового форуму  Східно-Європейського газового партнерства заявив директор РГК Олег Ніконоров. 

"У макет діючої газорозподільчої мережу був закачаний водень у концентрації 99%. Перші результати, які ми отримали, свідчать про те, що 46% тиску в умовно герметичній системі на метані було втрачено за перші 14 днів. По-простому, якщо молекула метану — це яблуко, то молекула водню — це вишня", — зазначив Олег Ніконоров.

Динаміка втрати тиску у газопроводі, заповненому воднем
Динаміка втрати тиску у газопроводі, заповненому воднем

За його словами, результати цього експерименту свідчать про те, що кожне з’єднання пропускає молекулу водню.

"Поки рано про це говорити, але, швидше за все, матеріал труб — вуглецева сталь — також пропускає молекулу водню" — розповів він.

На наступних етапах досліджень концентрацію водню знизять до 50% і спостерігатимуть за поведінкою системи.

Загальна мета таких досліджень — зрозуміти, чи можна використовувати газотранспортні мережі низького та середнього тиску для транспортування водню або його сумішей.

Олег Ніконоров також додав, що паралельно із цими дослідженнями відбуваються експерименти із побутовими газовими приладами, які встановлені в звичайних будинках українців. Науковці хочуть зрозуміти, яка концентрація водню може бути допустимою для використання на цих приладах.

За попередніми результатами, максимально допустимою може бути 30% частка водню в метані.

Зазначимо, що масштабні випробування газорозподільної системи на предмет герметичності під час транспортування водню почалися на початку серпня на полігоні у Житомирській області. 

Згодом такі дослідження повторили ще чотирьох майданчиках у різних областях. Полігони розташовані в Івано-Франківській, Волинській, Житомирській, Дніпропетровській та Харківській областях.