Виробництво ракет у Росії всупереч санкціям перевищило довоєнні рівні - NYT 

Середа, 13 вересня 2023, 13:32 -

Росії вдалося подолати санкції та експортний контроль, запроваджені Заходом, і розширити виробництво ракет до довоєнного рівня, що робить Україну особливо вразливою до посилених атак найближчими місяцями.

Про це The New York Times розповіли джерела серед американських, європейських та українських чиновників.

Якщо на самому початку війни Росія різко знизила виробництво ракет через санкції, то вже до кінця 2022 року військово-промислове виробництво знову почало зростати, зазначили американські чиновники.

Наразі Росія відчуває брак деяких видів озброєнь. Наприклад, крилатих ракет повітряного базування Х-55. Однак інших типів ракет у російської армії на складах зараз більше, ніж до початку війни, кажуть джерела, знайомі з даними західної розвідки.

Реклама:

За їхніми словами, Росія обійшла експортний контроль США за допомогою своїх мереж агентів. Ключові компоненти для крилатих ракет переправляють контрабандою в треті країни, звідки їх доставляють російським замовникам.

Як зазначає NYT, Росія закуповує не чіпи більш високого класу, експорт яких легко відстежити, а комерційні чіпи, які використовуються з найрізноманітнішою метою.

А експортний контроль вдається обходити через такі країни, як Туреччина і Вірменія.

Реклама:

Високопоставлене джерело в одному із західних міністерств оборони зазначає, що до війни російський військово-промисловий комплекс міг виробити 100 танків на рік, а зараз - 200. 

Інші джерела припускають, що Росія може виробити до 2 млн артилерійських снарядів на рік, або вдвічі більше, ніж спочатку припускали західні розвідувальні служби.

Обсяги російського виробництва боєприпасів у сім разів перевищують виробництво на Заході, стверджує високопоставлений чиновник Міноборони Естонії Кусті Салма. За його словами, витрати на виготовлення снарядів у Росії також нижчі: якщо західній країні один 155-мм артилерійський снаряд обходиться в $5-6 тис., то Росія витрачає на нього всього $600.

У результаті, підкреслює видання, Росія на поточний момент виробляє більше боєприпасів, ніж США і ЄС. 

Щоб обмежити контрабандний потік мікроелектроніки для ракет у Росію, США і ЄС склали список із 38 різних категорій товарів, експорт яких буде пріоритетним для блокування. Також американські та європейські чиновники працюють із банками над системою оповіщення про можливі порушення санкцій.

Нагадуємо: 

Минулого тижня Європейська комісія видала інструкцію для компаній-експортерів, як перевіряти ділових партнерів на обхід ними санкцій проти Росії.

У російській військовій продукції все частіше знаходять компоненти, вироблені західними компаніями.

Деталі потрапляють до Росії через посередників у таких країнах, як Таджикистан, Об'єднані Арабські Емірати (ОАЕ), Туреччина, Китай і Киргизстан - жодна з яких не схвалила західні санкції проти Росії.

Багато компаній, які займаються цією діяльністю, були створені після 2022 року.

Реклама: