Фонд екснардепа придбав активи "Газпрому" в Україні за заниженою ціною – слідство

Понеділок, 27 квітня 2020, 16:40
 
Андрій Журжій

Фонд колишнього народного депутата Андрія Журжія придбав 40% акцій компанії "Газтранзит", що раніше належали російському "Газпрому", за заниженою на 600 мільйонів гривень ціною. 

Про це стало відомо з ухвали Вищого антикорупційного суду, повідомляє видання "Наші Гроші".

Даною увалою суд передав в Агентство з розшуку та менеджменту активів 16,65 тис простих іменних акцій "Газтранзиту" з іноземними інвестиціями" номінальною вартістю у 33,3 млн. грн. 

Згідно даними ухвали, АРМА та її управителям заборонено відчужувати або реалізовувати ці акції, які наразі належать АТ "Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестфонд "Голдмен". Бенефіціарами фонду значаться Андрій Нестеренко та Олексій Петі.

У 2016 році АМКУ оштрафував "Газпром" на понад 85 млрд грн за зловживання монопольним становищем на ринку послуг з транзиту природного газу магістральними трубопроводами територією України. У 2017 році суд зобов’язав "Газпром" виплатити в держбюждет України понад 171 млрд грн за порушення законодавства про захист економічної конкуренції. Відтак, 40,2% акцій "Газпрому" в "Газтранзиті" продали 29 січня 2019 року на фондовій біржі ПФТС за ціною 41 млн грн. 

За даними Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, початкова оцінка акцій становила понад 630 млн грн. Утім, пізніше ТОВ "Ніка-Експерт" зробило ще одну оцінку, після якої вартість акцій різко знизилась до 40 млн грн, хоча щорічний нерозподілений прибуток вказаної компанії перевищував 100 млн грн. Відтак, коли акції продали за 41 млн грн, знижка становила 93%, а держава недоотримала приблизно 600 млн грн доходу, пише видання.

На момент, коли 40,2% акцій "Газтранзиту" купив венчурний фонд "Голдмен", кінцевим бенефіціаром фонду був Андрій Нестеренко, а управляючим партнером фонду – ТОВ "Група компаній "Інвестиційні партнери" колишнього народного депутата Андрія Журжія.

17 січня 2020 року акції "Голдмену" в "Газтранзиті" визнані речовим доказом у кримінальному провадженні і арештовані.

ОНОВЛЕНО

За словами Журжія, пов’язувати фонд "Компанія з управління активами "Інвестиційні партнери" з Фондом "Голдмен" некоректно.

"Вважаю, що некоректно згадувати моє прізвище в контексті даного кримінального провадження. ТОВ "Компанія з управління активами "Інвестиційні партнери" справді керує активами фонду "Голдмен", як керує активам фондів десятків інших компаній. ТОВ надає ці послуги "Голдмену" і досі. За це компанія відповідно до законодавства отримує свою винагороду, як фінансова установа.

При цьому, ні я особисто, ні ТОВ "Компанія з управління активами "Інвестиційні партнери" ніколи не були партнерами чи керуючими партнерами кінцевого бенефіціару фонду "Голдмен" Андрія Нестеренка, а відтак, і пов’язувати моє прізвище з фондом – некоректно. З бенефіціаром фонду Андрієм Нестеренком ми взагалі познайомились минулого тижня, після виклику моїх співробітників на допити в НАБУ", - заявив Журжій.

Зазначимо, що за даними інформаційної агенції "Інтерфакс-Україна", керуючим партнером "Голдмену" станом на дату купівлі акцій була ТОВ "Група компаній "Інвестиційні партнери" Журжія.

"Також зверніть увагу на саме кримінальне провадження. Слідство стверджує, що держава зазнала збитків у 600 мільйонів гривень. Але давайте поміркуємо, якщо, гіпотетично, купівля акцій "Газпрому" "Голдменом" буде скасована, кому повернуться акції? "Газпрому"! Тому що акції були стягнуті по мільярдним боргам "Газпрому" перед Україною. З тих мільярдних боргів списали 40 млн грн.

Потім при укладанні нового договору на транзит газу через територію України було укладено мирову угоду, по якій ці борги обнулили і уклали новий контракт. Відтак, "Газпром" Україні вже нічого в цій ситуації не винен. І у випадку, якщо буде скасовано торги по продажу акцій "Газтранзиту", то ці акції мають повернутися попередньому власнику, і це буде геть не держава Україна, про яку згадує у своїх матеріалах слідство, а російський "Газпром"", - заявив Журжій.

Нагадуємо:

"Газтранзит" було створено у 1997 році для розширення пропускної здатності газотранспортної системи України для збільшення об’ємів транзиту російського газу в Туреччину і країни Балканського регіону.

Раніше 40,2% "Газтранзиту" належали "Нафтогазу", 19,5% – турецькому "Турусгазу", а ще 40,2% – російському "Газпрому".

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"