Думка експерта: Теплокомуненерго чекає доля облгазів

Понеділок, 6 червня 2011, 11:02

Президент Віктор Янукович 2 червня підписав закон "Про деякі питання заборгованості за спожитий природний газ і електроенергію", яким благословив процес підготовки до приватизації або довгострокової концесії підприємств ТКЕ.

На думку експерта Інституту енергетичних досліджень Юрія Корольчука, Кабінет міністрів готує укрупнення підприємств теплокомуненерго за прикладом функціонування обленерго і облгазів.

"Влада поступово відкриває завісу над планами щодо майбутнього житлово-комунального господарства. У першу чергу це стосується вічних боржників за природний газ - підприємств теплокомуненерго. На 2 червня борги ТКЕ склали 7,4 млрд. гривень", - зазначив експерт.

"Перший крок - списання боргів теплокомуненерго на суму в 5 млрд. гривень вже зроблено. Перший віце-прем'єр Андрій Клюєв озвучив другий крок: укрупнення діючих ТКЕ і створення на їх основі регіональних компаній для вироблення і постачання тепла населенню", - пояснив він.

Корольчук нагадав, що у розроблених ще при президенті Ющенку планах реформування галузі ЖКГ також фігурували пропозиції укрупнити теплокомуненерго.

Як приклад, в тому числі, розглядався досвід РАТ "ЄЕС Росії", яка займається поставками понад 40% тепла в Росії, і де державі належить 52% акцій компанії.

Планувалося створити материнську компанію за аналогією з НАК "Енергетична компанія України", до якої увійдуть десять регіональних ТКЕ: "ПрикарпатТКЕ" (Закарпатська, Івано-Франківська, Чернівецька області), "ЛьвівТКЕ" (Волинська, Львівська, Рівненська, Тернопільська), "ПоділляТКЕ" (Вінницька, Житомирська, Хмельницька), "ЦентрТКЕ" (Київська, Кіровоградська, Черкаська, Чернігівська), "ОдессаТКЕ" (Миколаївська, Одеська, Херсонська), "ХарківТКЕ" (Полтавська, Сумська, Харківська), "ДонецькТКЕ" (Донецька і Луганська), "ДніпрТКЕ" (Дніпропетровська і Запорізька), "КримТКЕ" (АРК Крим) та "КиївТКЕ".

Останній варіант, в умовах можливої передачі "Київенерго" в концесію тепломереж столиці, може так і не відбутися, відзначив експерт.

При цьому, на думку Корольчука, слова Клюєва про те, що коефіцієнт корисної дії (ККД) українських підприємств ТКЕ становить 60% - це дуже оптимістичний погляд.

"На сьогодні в Україні функціонують близько 1000 підприємств теплокомуненерго. На них працює більш ніж 70000 котелень, 70% яких використовують природний газ. На цих котельнях продовжують працювати близько 50000 котлів ще радянського виробництва", - наголосив він.

"У кращому випадку ККД українських котелень наближається до 50%. Це означає, що обладнання радянського зразка вкрай неекономно і нераціонально використовує спожите паливо. Для такої старої техніки і в умовах мінімуму інвестицій - це нормально. Однак не в умовах високих цін на газ", - підкреслив експерт.

Він нагадав, що у країнах Євросоюзу ККД підприємств ТКЕ складає від 80% до 95%.

"Існує об'єктивна реальність - необхідно підвищувати тарифи і залучати інвестиції в ТКЕ. Інакше з кожним опалювальним сезоном будуть "вилазити" назовні все більше проблем у роботі теплокомуненерго. Плюс до цього продовжиться накопичення боргів за газ", - переконаний Корольчук.

Незважаючи на це, за словами експерта, сьогодні теплокомуненерго є найбільш привабливим об'єктами у сфері енергетики після вже розпроданих облгазів та обленерго.

"В наявності існуюча технічна база ТКЕ, яка потребує тільки в модернізації - заміни ділянок тепломереж, обладнання частини котелень, заміни інших комунікацій. Держава планує виділяти на ці цілі по кілька мільярдів гривень на рік. Це - ласий шматок для охочих поживитися за рахунок бюджету країни", - пояснив він.

Якщо уряд все-таки почне процес укрупнення ТКЕ, в обов'язковому порядку необхідно збереження в держвласності понад 60% акцій у кожному регіональному "ТКЕ", упевнений Корольчук.

"У випадку, якщо частка власності держави буде меншою за 60%, повториться ситуація з облгазами та обленерго, в яких держава втратила контроль над менеджментом, господарською діяльністю підприємств та фінансовими потоками. Показовим прикладом є НАК "Нафтогаз України", яка є власником 50% акцій в 19 з 51 облгазів і при цьому не контролює ситуацію у жодному з них", - наголосив експерт.

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"


powered by lun.ua