Приглашаем на первый за время большой войны Банковский форум

Билеты
Пара на миллиард: как жена Медведчука финансировала гвардию России

Пара на миллиард: как жена Медведчука финансировала гвардию России

Как недвижимость Оксаны Марченко в Украине использовалась для финансирования российских правоохранителей и подрывной деятельности в Украине. (укр)
Понедельник, 27 февраля 2023, 13:30 -
коллаж Андрея Калистратенко

Поки Віктор Медведчук сидів в українському парламенті, його дружина Оксана Марченко фінансувала охорону російської гвардії та регулярно отримувала гроші з Росії, щоб зробити повномасштабний наступ росіян якомога комфортнішим.

Наразі Марченко під підозрою і перебуває в окупованому Криму, а сам Медведчук у Москві дедалі частіше з'являється на російському телебаченні.

Він також пише статті про Україну, у яких закликає враховувати інтереси Росії, та погрожує, що війна перекинеться на інші країни Європи.

А що в цей час відбувається з багатомільйонними активами прославленого подружжя та як вони використовувалися для підривної роботи в Україні?

Реклама:

Кримський маєток як шлюз

Непримітний маленький дворик у самісінькому центрі столиці. Без вивіски і жодних розпізнавальних знаків. Саме тут зареєстрована компанія, яка десятки років грабувала українців, а з 2014 року ще й успішно фінансувала війну в Україні.

Компанія називається "Укркапітал". Її директор Олександр Яковлєв, на відміну від бенефіціарів, уже за ґратами і чекає на вирок. Спочатку власником ТОВ був сам Медведчук, а пізніше родинний бізнес перейшов у руки його дружини.

 

Віктор Медведчук – кум путіна, "сірий кардинал" Кучми, товариш Януковича, народний депутат чотирьох скликань включно з останнім. Антиукраїнський політик. Підозрюваний у державній зраді. Під санкціями США, Британії, Канади та Австралії. У жовтні 2022 року персональні санкції на Медведчука також наклала Україна. Тоді ж під санкціями опинилася й Оксана Марченко. До війни Forbes оцінював статки Медведчука 620 млн дол, серед яких – яхти, літаки, гелікоптери та півтори сотні об’єктів нерухомості.

Більшість активів Медведчук почав отримувати під час другого терміну президентства Леоніда Кучми.

Щоб приховати масштаби власного майна, сімейство реєструвало нерухомість на різні ТОВ, одним з яких є "Укркапітал". Лише на цю фірму зареєстровані 62 об’єкти нерухомості.

Серед виявленого майна родини – маєток у Пущі-Водиці, де знайшли "Золотий вагон", десяток квартир в елітній багатоповерхівці на вулиці Грушевського поруч з Майданом, квартири в столичному ЖК "Діамант", які здавали в оренду за 5-6 тис дол за місяць.

Крім того, у списку – бази відпочинку, спортивні комплекси, сумнозвісний маєток у Криму, куди Медведчук, попри окупацію півострова, приїжджав відпочивати, про що не раз розповідав у телеефірах.

Тут же він окупував частину пляжу, обгородивши його парканом. Тут же Медведчук і Марченко у 2012 році зустрічалися із своїм кумом путіним.

 

Після окупації півострова дружина держзрадника організувала схему фінансування російських силових структур, у тому числі через об'єкти нерухомості в Україні.

За даними слідчих СБУ, які відкрили кримінальне провадження, вона регулярно переказувала на рахунки російської гвардії та МВС РФ мільйонні суми начебто за охорону кримського маєтку.

З 2014 року до червня 2022 року дружина олігарха переказала російським правоохоронцям понад 50 млн грн.

Для реалізації цієї схеми Марченко зареєструвала в Криму ТОВ "Таврия-инвест". Ця фірма уклала охоронні угоди із структурами Росгвардії та МВС РФ.

За даними слідства, ці договори після початку великої війни не були розірвані і Марченко продовжувала фінансувати російський бюджет.

Як стверджують слідчі, ці кошти фінансували збройні формування, які працювали на шкоду Україні. Це і стало підставою для оголошення Марченко підозри.

Бази відпочинку як прикриття 

Паралельно з цим кримінальним провадженням слідчі СБУ ведуть ще одне, у якому йдеться про надходження російських грошей на рахунки ТОВ "Укркапітал" через базу відпочинку в Карпатах.

Відпочинковий комплекс "Бескид" в урочищі Йозефсталь на Закарпатті належить компанії "Укркапітал". Саме через цю базу відпочинку на рахунки "Укркапіталу" надходили мільйони гривень.

Підприємство отримувало кошти буцімто за послуги, надані базами відпочинку. За даними слідчих, власники "Бескиду" отримували кошти для фінансування підривної діяльності в Україні.

Як це відбувалося? 31 березня 2021 року в одній із столичних "хрущовок" було зареєстроване ТОВ "Кетінео-менеджмент", бенефіціаром якого через кіпрську офшорну фірму став громадянин Росії та Кіпру Євгєній Чолак.

За даними слідчих СБУ, фірмою керувала бухгалтерка, яка виконувала вказівки представників російської компанії "Кетінео-фінанс". Далі "Кетінео-менеджмент" підписувало фіктивні договори оренди з "Укркапіталомначебто на оренду бази "Бескид".

Щомісяця компанія росіянина сплачувала по пів мільйона гривень "Укркапіталу". За версією слідства, ці кошти мали забезпечувати підтримку збройних сил Росії.

У цьому ж кримінальному провадженні описана ідентична схема з компанією Марченко "Спорт-тур" і її базою відпочинку "Ведмежа діброва".

 

У рамках згаданої кримінальної справи суд арештував майна Марченко на 5,6 млрд грн. Проте навіть через рік після початку великої війни в державне управління потрапило далеко не все майно.

За останніми даними, в АРМА, агенцію, яка управляє арештованим майном, передано лише п'ять активів, пов’язаних з родиною Медведчука.

 

Правоохоронці та чиновники надто повільно впроваджують санкційний механізм вилучення активів. Є ризики, що активи Медведчука та Марченко можуть переписати чи продати, як це було з іншими кейсами.

Інна Попович, Trap Aggressor, для ЕП

Реклама:
Слушайте подкаст "Хроники экономики" на удобной платформе: