Аграрная партия. Инструмент в руках агрохолдингов?

Аграрная партия. Инструмент в руках агрохолдингов?

Среда, 7 декабря 2016, 17:00 -
Виталий Скоцик. Фото Марины Марчук-Костюк
Аграрная партия — одна из партий второго эшелона. Хотя количество ресурсов, вкладываемых в нее, и системность работы свидетельствуют о намерениях стать игроком высшей лиги. (Укр.)

"Економічна правда" разом з активістами центру "Ейдос" продовжує аналізували діяльність та фінансові звіти політичних партій. Наступна стаття присвячується Аграрній партії.

Нагадаємо, у жовтні 2015 року парламент остаточно підтримав закон, який передбачає фінансування політичних партій бюджетним коштом. ЕП детально описувала, як це працюватиме.

Крім отримання коштів з бюджету, політичні партії повинні ще й звітувати перед громадянами: подавати фінансові звіти про майно, доходи, видатки та фінансові зобов'язання до Національного агентства з питань запобігання корупції і оприлюднювати їх на власних офіційних сайтах.

Перші звіти 2016 року свідчать, що окремі політичні партії займаються відвертою профанацією. Звітування виконується не повною мірою, а деякими парламентськими силами відкрито саботується.

Аграрну партію України, зареєстровану у 2006 році, очолює аграрій з досвідом і американською освітою Віталій Скоцик.

Партія користується трьома офісами у Києві загальною площею близько 800 кв м. У своїх фінансових звітах партія декларує, що на цих величезних площах працюють лише шість офіційних працівників центрального офісу партії.

Орендодавець АПУ — Національна академія аграрних наук, у якій Скоцик є почесним академіком. Другий орендодавець — ТОВ "Еларум", що з ТОВ "УкрНДІагропроект" пов'язаний одним і тим же засновником — Вадимом Стремидлом.

Напередодні Аграрна партія  оновила склад заступників голови, політради і президії партії. Одним з членів нового президії став також президент Національної академії аграрних наук Ярослав Гадзало.

Гроші партії

Загалом внесків на рахунки партії за три квартали надійшло 9 323 896 грн, з них 8 690 тис грн — від юридичних осіб та 634 тис грн — від фізосіб.

Партію третій квартал поспіль фінансує група аграрних фірм, засновниками яких є компанія "Віта дженеро лімітед" з кінцевим бенефіціаром "Хрістофору Константінос", Кіпр, та "Помаріум кепітал лімітед", Кіпр, з кінцевим бенефіціаром "Коукос Іоанніс", Кіпр.

В Україні ці компанії між собою пов'язує ТОВ "Сварог капітал", засновником якої теж є фірма "Віта дженеро лімітед".

Серед спонсорів АПУ — ТОВ "Довіра", ТОВ "Сварог-Дністер", ТОВ "Сварог-Буковина", ПАТ "Антонінське", ТОВ "Лотівка еліт", ПП "Агрофірма "Гізівщина", ПРАТ "Антонінське хлібоприймальне підприємство", ТОВ "Євразія сервіс", ТОВ "Агрофірма "Оршівська", ТОВ "Дністровські роси".

Засновниками ТОВ "Сварог капітал" є фірма "Віта дженеро лімітед", Кіпр, кінцевим бенефіціаром і власником якої є Марина Буряк, дружина Олександра Буряка.

Читай также
Десять позорных фактов из финансовой жизни украинских партий
"Народный фронт": как освоить 50 миллионов в условиях украинской политики

Отже, левову частку фінансування партії можна пов'язати з братами Сергієм і Олександром Буряками. Колишні народні депутати і мільйонери, маючи інтерес в аграрному бізнесі (група компаній "Сварог вест груп"), фінансують аграрну партію.

Варті уваги ще кілька системних спонсорів АПУ.

Перший — ПВКФ "Поділля-агропродукт", Хмельницький, засновники і власники — Олександр Буряк та Олександр Тинний.

Другий — ПП "Вигода", Хмельницький, бенефіціарні власники — Юрій Савчук, директор департаменту правового забезпечення "Сварог вест груп", та Микола Гнідко.

Третій — ФГ "Подільський аграрій-2014", Хмельницький, засновник Микола Дячук, депутат Хмельницької облради від БПП, заступник голови правління "Сварог вест груп".

Ці три компанії теж можна віднести до групи впливу "Сварог вест груп".

У третьому кварталі вони внесли на рахунок партії 700 тис грн, а сумарно за дев'ять місяців 2016 року — 2,78 млн грн. Це може порушувати порядок фінансування політичних партій, оскільки закон забороняє фінансувати партії компаніям з іноземними власниками та обмежує максимальний внесок пов'язаних юридичних осіб.

Підтримка регіонів

Понад 1,7 млн грн Аграрній партії перерахували її місцеві організації. Київська обласна — 596,6 тис грн, Чернігівська — 303 тис грн, Одеська — 206 тис грн, Сумська — 173,3 тис грн, Полтавська — 107 тис грн, Волинська — 100 тис грн, Черкаська — 82,1 тис грн.

При цьому Київська та Одеська обласна організації отримують кошти від благодійних фондів, порушуючи вимоги закону про порядок фінансування партій.

Основними донорами обласних організацій є їх місцевий агробізнес. Проте велика частина цих коштів подекуди йде прямо на центральний рівень.

Найбільшим спонсором партії є фізична особа Олег Корбан із внеском 357 тис грн. Колишній заступник голови Київської ОДА задекларував за 2014 рік 7,6 млн грн сімейного доходу. Мабуть, з них він і вирішив підтримати партію після звільнення.

У фінансовому звіті партії не вказані місця проживання спонсорів-фізосіб, що є порушенням. Десятки внесків територіальних організацій вказані як внески фізичних осіб. Членські внески партійців у загальному звіті не вказані, але вони надходили у регіональні відділення малими сумами — по 100 грн, 200 грн та 300 грн.

Витрати партії

На статутну діяльність партія за дев'ять місяців 2016 року витратила 9 492 764 грн.

З них 5 213,4 тис грн — матеріальні витрати та оплата послуг, 1 116,4 тис грн — допомога, 802,4 тис грн — публічні заходи, 718,2 тис грн — оренда, 562,5 тис грн — реклама, 231 тис грн — видавнича діяльність, 164,5 тис грн — зарплата, 120 тис грн — утримання місцевих організацій, 88,6 тис грн — податки, 436,6 тис грн — інші витрати.

Більшість видатків партії були здійснені на користь юридичних осіб. На користь фізичних осіб, зокрема в третьому кварталі, перераховано всього 54,4 тис грн. Це нарахування зарплати шести особам центрального апарату за чотири місяці роботи.

Оприлюднена зарплата коливається від 1 200 грн до 1 700 грн. Голова партії Віталій Скоцик отримує за свою відповідальну функцію 1 750 грн на місяць.

Значну увагу партії до власного просування підтверджує сума 1,77 млн грн, що була перерахована ФОП І. Сухіташвілі, який розміщує рекламу в засобах масової інформації.

Соціальна допомога Аграрної партії за весь період стосувалася міжнародного благодійного фонду "Спорт і діти", Київ, ГО "Футбольний клуб "Агат" та ФК "Симонів". Допомога рівненському краю, очевидно, пов'язана з тим, що голова Аграрної партії родом з Рівненщини, зокрема, з села Симонів Гощанського району.

Регіональна мережа

Партія має 305 територіальних організацій зі статусом юридичної особи, проте лише у 52-х з них відкриті банківські рахунки. Наразі АПУ декларує 3 472 депутати місцевих рад. Це п'яте місце за кількістю депутатів місцевих рад усіх рівнів.

Висновки

Аграрну партію можна назвати політичним інструментом в руках агрохолдингів. Принаймні, кількість і розміри внесків показують, що основне фінансування організації здійснює десяток аграрних бізнесменів. Важливу роль у цьому процесі відіграють брати Буряки з Хмельниччини, які через офшорні компанії внесли 30% коштів.

Не виключено, що ключовою метою АПУ є лобізм інтересів аграрного бізнесу на місцевому та національному рівнях. Для посилення свого впливу партія за дев'ять місяців лише офіційно витратила понад 9 млн грн на свою діяльність і просування.

У матеріалі використана інформація із сервісу Youcontrol.

Ігор Світлий, центр "Ейдос"

Авторизуйтесь чтобы писать комментарии
Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит. У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення
IP: 80.64.91.---Максим Асгард10.12.2016 02:15
Бурячки і тут засіялись! Мажорний С.Буряк, -син голови Ощадбанку УРСР, який підписував протоколи, за якими тепер неможливо висунути РФ претензії за знеціненими внески в Ощадбанку СРСР.
Буряк з молоду жив правилом-анекдотом:"Большие деньги можно только украсть.— А заработать?— А заработать можно только геморрой." Спочатку пограбував гроші комсомольської організації КІНГ, потім державних підприємств, та створив собі "Брокбізнесбанк", офіс якого зробив в Лазні на проспекту Перемоги, не далеко від КІНГ(нині КНЕУ).І це було символічно, адже "Брокбізнесбанк" займався "відмиванням брудних" коштів в готівку та на офшори, пограбуванням рефінансу НБУ.Згодом, Буряк купив посаду Голови ДПАУ, та разом зі кумом Хомутинником відмивав відшкодування ПДВ, а потім продав цей "інструмент"( банк "Брокбізнесбанк") у Сім'ю Януковича до касира Курченко.Курченко збанкрутував навмисно банк, з метою пограбування вкладників та державних ресурсів.
IP: 95.135.118.---Aleksandr Prodkov08.12.2016 02:59
це тільки вершина айсбергу, так сказати те що може бути доступно для загалу, можна лише здогадуватися скільки кешу вони підкидають рейтинговим партіям на їх виборчі компанії, або фінансують їхніх кандидатів і скільки тих аграрних баронів в інших партіях і все це заради їхнього спокою користуватися дармовою земелькою при цьому тужитися, що вони захищають селянина, а ті мізерні кошти які дрібні орендарі, або ті що самі гарують на своїх наділах і скинулись по 100, 200, 300 грн., це і є їх реальна підтримка-селом, а потреби підтримки цих горемик вони адресують державі,висновок говорить сам за себе чим скоріше українська громада роззує очі тим швидше відбудуться зміни в державі в тому числі і в такій галузі як аграрна, оскіль ки механізм ринку не можна гальмувати від цього виграють всі не лише аграрні барони з мінісальними зарплатами в 1700 грн.
Усі коментарі