Богатая беднота: как спасти экономику

Богатая беднота: как спасти экономику

Почему мы, такие образованные и богатые ресурсами, не имеем нормальных доходов? Что с нашей экономикой не так и как это исправить? (укр)
Пятница, 26 апреля 2019, 08:02
руководитель по политическим вопросам Киевской школы экономики

Економіка України є найбіднішою у Європі.

Рівень нашого ВВП за 2018 рік — 112,2 млрд дол, тобто майже 2 640 дол на душу населення.

Для прикладу: ВВП Німеччини — 3,677 трлн дол, Польщі — 524,5 млрд дол, США — 19,39 трлн дол.

Тільки вдумайтеся: за 61 годину Німеччина, яка за ресурсами не краща країна, ніж наша, виробляє річний ВВП України!

Це наштовхує на логічні запитання: чому ми, такі освічені і багаті ресурсами, не маємо нормальних доходів? Що з нашою економікою не так і як це виправити?

Держава — поганий підприємець

Є кілька причин такої плачевної ситуації.

Перша — жахливо низький рівень економічної свободи, що полягає у незахищеності права власності та інших прав і свобод громадян. Ми не маємо свободи підприємництва, недоторканості приватної власності, особистого життя.

Чого хоча б варті останні рішення Окружного адміністративного суду Києва, що раніше поновив Романа Насірова на посаді голови ДФС і назвав незаконним націоналізацію Приватбанку, а нині призупинив конкурс з призначення голови ДФС та ДМС і вимагає порушити справи проти Петра Порошенка, міністра юстиції та інших посадовців, які намагаються зупинити потік протизаконних рішень.

Це показує, що в Україні не працюють ні судова, ні правоохоронна системи.

Друга причина — неефективний держапарат. У держави надто багато функцій, тому все виходить погано, навіть базові функції, такі як захист прав власності.

Шкодить економіці й невиправдано високий рівень податків. Для такої бідної держави як Україна настільки високі податки і великі державні видатки неприпустимі. Це не дозволяє приватному сектору розвивати економіку.

Держава — поганий підприємець, її участь в господарських процесах — шлях до корупції й неефективності. Економіка країни з 1990-х років не зростає, і це діагноз.

Чим лікують економіку

Успішніші східноєвропейські країни рятували економіки ліберальними реформами. Ми не виняток, та чи всі реформи нам потрібні? Відповідь на це питання — джерело дискусій, проте очевидно, що слід впроваджувати бодай базові зміни.

Як свідчить позитивний світовий економічний досвід, підвищення рівня економічної свободи можна досягти шляхом дерегуляції, приватизації, захисту добросовісної конкуренції та прав власності. Також потрібно боротися із зловживанням монопольним становищем та розумно регулювати природні монополії.

Усе це дасть можливість українським громадянам та бізнесу самим підняти економіку країни завдяки власній ініціативі та якісній роботі. Простими словами: ліберальні економічні реформи мінімізують роль держави. Вона перестане заважати людям розвивати країну та не гальмуватиме якісні приватні ініціативи.

З часом ми матимемо непомітну зручну електронну державу: модерний, гнучкий, розумний сервіс, що підвищує можливості країни і не завдає стресу людям.

Хочеш добре жити — дій

Як і коли можна впровадити економічні реформи, щоб якнайшвидше відчути покращення життя? На жаль, наша реальність повністю залежна від політичних рішень, що напряму підпорядковуються діям президента, уряду і парламенту.

Проте є гарна новина: ми можемо привести до влади нових людей, які не заплямовані скандалами і спраглі до змін. Як би не дискутувало суспільство щодо президентських виборів, але українці привели в політикум нову політичну фігуру.

Наступний крок — вдумливо оновити парламент. До Верховної Ради повинне потрапити не "менше зло", а чесні люди, яким віримо і яким готові допомагати.

Колонка є видом матеріалу, який відображає винятково точку зору автора. Вона не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, про яку йдеться. Точка зору редакції «Економічної правди» та «Української правди» може не збігатися з точкою зору автора. Редакція не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія.