Смартфон замість касового апарата: як це зробити вже сьогодні

Смартфон замість касового апарата: як це зробити вже сьогодні

Понеділок, 25 червня 2018, 07:00 -
prozoro.info
Хто заборонив використовувати смартфон як касовий апарат, і коли реєстратор розрахункових операцій можна буде зареєструвати в податковій одним "кліком".

Кабінет міністрів опублікував постанову, яка скасовує обов'язкову щомісячну плату за сервісне обслуговування реєстратора розрахункових операцій (РРО).

Щорічно бізнес витрачав на це до 2 млрд грн, тому ініціатива Кабміну отримала від підприємців позитивні відгуки. Утім, це далеко не всі проблеми, які виникають з РРО.

Бізнес також чекає від Міністерства фінансів кардинального спрощення реєстрації РРО в Державній фіскальній службі, скасування вимоги вести паперову книгу обліку розрахункових операцій (КОРО) та виведення на ринок недорогих інноваційних РРО.

"Економічна правда" з'ясовувала, чому потрібні подальші реформи у сфері РРО, і як вже сьогодні смартфон можна перетворити на РРО.

Навіщо потрібна реформа РРО

РРО — це пристрій, який через інтернет передає в податкову інформацію про кожну операцію купівлі-продажу. Його зобов'язаний використовувати бізнес з обігом понад 1 млн грн на рік.

РРО використовують банки, фінансові компанії, мережі супермаркетів, АЗС, поштові оператори. За даними ДФС, 109 тис підприємств України зареєстрували 283 тис РРО.

 
Реєстратор розрахункових операцій "Екселіо FP-700", 14 870 грн
Фото автора

Бізнес не проти використання РРО. Підприємці виступають проти правил реєстрації, сервісного обслуговування та контролю РРО.

Ці правила написані на підставі закону про застосування РРО, ухваленого в далекому 1995 році. Йдеться про два документи. Перший — наказ Міністерства фінансів №547 про реєстрацію РРО та КОРО, другий — постанова уряду №601 від 2004 року про сервісне обслуговування РРО.

Директор департаменту регіональної мережі ТОВ "Електрум пеймент систем" Ігор Дядюра вважає, що правила виписані в інтересах виробників РРО та співробітників податкової системи.

Наприклад, до публікації постанови про скасування обов'язкового сервісного обслуговування бізнес повинен був щомісяця платити центрам сервісного обслуговування в середньому 260 грн за кожен РРО. За рік загальний обсяг платежів сягав 2 млрд грн.

Крім того, каже Дядюра, правила давали співробітникам податкової системи право проводити формальні перевірки бізнесу і накладати на бізнес багатомільйонні штрафи, не пов'язані із сплатою податків. Приводом для штрафу міг стати підклеєний не туди чек у КОРО або запис не в тій графі.

Наприклад, у 2017 році податкова оштрафувала бізнес з приводу РРО на 387 млн грн. Це на 25% більше, ніж у 2016 році.

Коли спростять реєстрацію РРО та скасують книгу

Після скасування обов'язкового щомісячного сервісу бізнес чекає від Мінфіну кардинальної реформи системи реєстрації РРО та КОРО. Реєстрація РРО та ведення КОРО досі надмірно бюрократичні.

Реєстрація касового апарата в Україні: вісім кіл бюрократії

Реформа процедури реєстрації РРО обговорювалася не раз. Зараз вона прописана в проекті внесення змін до наказу Мінфіну №547.

За словами опитаних ЕП підприємців, у Мінфіні за останні два місяці був написаний 40-сторінковий наказ, який виявився "кращим за найсміливіші очікування".

Згідно з документом, зареєструвати РРО можна буде через інтернет в особистому кабінеті на сайті ДФС за допомогою електронного цифрового підпису (ЕЦП). В електронному кабінеті потрібно буде подати лише заяву. Через кілька днів свідоцтво про реєстрацію можна буде отримати у тому ж електронному кабінеті.

Крім того, проект наказу №547 скасовує обов'язкове ведення КОРО. Тепер ведення книги буде добровільним.

Сенс ведення КОРО був сумнівним з моменту її появи. Усі чеки РРО автоматично надсилає на сервер ДФС. У разі необхідності співробітник податкової може знайти там будь-який чек.

 
КОРО компанії "Електрум пеймент систем". Вона має 861 РРО у всіх регіонах України
Фото автора

За словами спікерів ЕП, проект наказу погоджений з усіма держструктурами, включаючи ДФС та НБУ. Документ опублікований на сайті Мінфіну для громадського обговорення. Представники бізнесу очікують, що Мінфін затвердить проект через два тижні.

Коли чекати смартфони-РРО

Крім проблем з реєстрацією та обліком РРО, існує проблема вартості і різноманітності РРО.

Мінімальна вартість пристрою — 8 тис грн. При цьому з точки зору рівня та вартості технології РРО програють сучасним смартфонам із середнього цінового сегмента 3-4 тис грн.

На засіданні Кабміну 31 січня 2018 року прем'єр-міністр Володимир Гройсман заявив: "Сьогодні є достатньо гаджетів, які можна використовувати для обліку продажів. Не треба змушувати людей платити непомірні кошти".

Через кілька місяців, 13 червня 2018 року, уряд схвалив постанову, яка покликана відкрити ринок України для інноваційних недорогих РРО.

Мінфін повинен створити комісію, яка буде збирати пропозиції від постачальників інноваційних РРО, тестувати їх і вимагати від ДФС вносити відповідні пристрої в держреєстр РРО.

До грудня 2019 року в реєстрі залишаться тільки найкращі рішення і бізнес зможе їх використовувати на постійній основі.

На думку Дядюри, важливо, що комісія буде створена у Мінфіні, а не в ДФС.

"У ДФС не відбулося істотних реформ. Там залишилися старі кадри, які тісно контактують з виробниками старих РРО. Старі кадри ДФС зацікавлені в перевірках. Це найпотужніший конфлікт інтересів. Мінфін же зацікавлений в наповненні бюджету та розквіті економіки", — відзначає співрозмовник.

За його оцінкою, комісія Мінфіну може дозволити бізнесу використовувати перші інноваційні РРО в кінці жовтня — на початку листопада 2018 року.

Які це можуть бути пристрої, представники бізнесу не знають. Вони лише сумніваються в тому, що РРО стане тільки програмне рішення. За вимогами НБУ, криптографічний захист інформації в РРО необхідно забезпечувати на програмно-апаратному рівні.

РРО "з майбутнього"

З кінця 2017 року в Україні існує компактний пристрій, який перетворює смартфон або комп'ютер на РРО. Пристрій розробило і виготовило державне підприємство "Укрелекон" із структури ДФС.

 
ККРС "УЕ-РККС"
фото автора
 
За допомогою ККРС "УЕ-РККС" і спеціального ПЗ персональний комп'ютер можна перетворити на РРО
фото автора

ККРС "УЕ-РККС" — це "флешка" з криптомодулем, який відповідає всім вимогам НБУ. "Флешка" запобігає перехопленню і підміні інформації, яку РРО передає у ДФС, наприклад, спробам "підгледіти" фіскальні чеки або підмінити інформацію в чеках.

Щоб перетворити на РРО смартфон, ККРС "УЕ-РККС" треба підключити до смартфона через USB-кабель і встановити мобільний додаток.

У додатку підприємець прописує товар, який він продає. Після кожного продажу зашифрований фіскальний чек через 3G або 4G передається на сервер ДФС.

Щоб надрукувати паперовий чек, до смартфона через Bluetooth-канал можна підключити мобільний принтер. Мінімальна ціна такого принтера — 15 дол. Крім того, додаток може надсилати на номер телефону покупця смс із сумою і номером чека.

ККРС "УЕ-РККС" коштує 1 200 грн. Всього було продано 2 тис таких "флешок". Однак поширення ККРС "УЕ-РККС" в Україні було зупинене рішенням ДФС.

У 2017 році директор департаменту аудиту ДФС Наталя Рубан вилучила пристрій з першої групи держреєстру РРО. Це означає, що бізнес може використовувати зареєстровані раніше пристрої, але не може зареєструвати нові.

Дядюра вважає, що як тільки на ринку України з'явиться десять варіантів таких "флешок" від різних виробників, ціна на ці пристрої суттєво знизиться.

Коментар

Виконавчий директор асоціації "УкрЕККА" Василь Маціпура

— Чи підтримуєте ви скасування обов'язкових платежів за сервісне обслуговування реєстраторів розрахункових операцій?

— Немає жодних обов'язкових платежів із сервісного обслуговування. Є послуги, які надають сервісні центри користувачам РРО.

У вартість цих сервісних послуг входить не тільки обслуговування самого РРО, а й сканера та програмного забезпечення, тобто всього робочого місця касира. Ви ж буваєте в магазинах? Там (на місці роботи касира. — ЕП) величезна купа проводів. Ось все це послуги.

Плюс інформаційно-консультаційні послуги в режимі 24/7. Коли щось трапляється, в будь-який момент касир телефонує та отримує консультацію. Це цілий комплекс послуг. Думаю, ці послуги залишаться. Вони завжди будуть затребувані.

Читайте також
Касовий апарате, прощавай! Як електронний чек змінить бізнес в Україні
Касовий апарат вбиває малий бізнес

— Усі власники РРО платять близько 300 грн на місяць за ці послуги?

— Ні. Є дуже різні ціни. Є більше, є менше. Комплекс послуг абсолютно різний. Я б назвав цифри від 100 грн до 300 грн. Вартість залежить від того, з якою частотою проводиться сервіс, яке навантаження на касу, що сервісний центр робить додатково. Це абсолютно індивідуально.

Сервісний центр і бізнес завжди домовляються.

— Чи існує така модель взаємодії бізнесу і сервісного центру, коли бізнес платить тільки за виконані роботи?

— Думаю, що існує, але не можу гарантувати. Є випадки, коли ви платите за виконані роботи, але це дорожче.

Це велика помилка, коли говорять, що бізнесмени платять податки і бізнесмени оплачують вартість касового обладнання. За все платить кінцевий покупець. У цьому випадку підприємець виконує роль податкового агента.


powered by lun.ua
Підпишіться на наші повідомлення!