Політичні мільйони. Представники яких партій заробили на господарстві в містах

Політичні мільйони. Представники яких партій заробили на господарстві в містах

Середа, 26 жовтня 2016, 15:00 -
Ужгород
В Україні зберігаються міцні зв'язки між владою та бізнесом. Кожен контракт повинен бути під ретельним громадським контролем, а прізвища порушників — у прокурорів. Інакше лозунги зміняться, а ями на дорогах залишаться.

За традицією влітку в містах кипить господарська робота.

Комунальники активно витрачають бюджетні гроші на ремонти доріг, реконструкцію фасадів чи підрізку дерев.

Як показує практика, там, де є бюджетні гроші, там є політика.

Аби з'ясувати, діячі яких партій заробили на господарстві в містах, активісти руху "Під контролем" провели моніторинг витрат департаментів ЖКГ обласних центрів.

Реклама:

Через портал публічних фінансів e-data були визначені фірми, які отримали одним трансфером понад 50 тис грн від департаментів ЖКГ протягом червня-серпня 2016 року, адже саме на літо припадає пік ремонтних робіт.

За допомогою бізнес-пошукової системи Youcontrol були встановлені власники та уповноважені особи фірм, що отримали бюджетні контракти, і вже на порталі ЦВК зафіксований зв'язок представників компаній з партіями.

Активісти проаналізували близько 0,5 млрд грн, витрачених на ЖКГ з місцевих бюджетів. Як виявилося, майже у всіх областях серед підрядників є фірми, чиї представники балотувалися до місцевих рад, були депутатами або є ними зараз.

Крім політичних зв'язків, вдалося зафіксувати чиновників-бізнесменів чи "прокладки", що через кілька місяців після реєстрації отримали авансом кошти.

Так, у Києві з політиком співпрацюють комунальники Шевченківського району. Протягом літа вони перерахували майже 800 тис грн на ремонт покрівлі кількох будинків ТОВ "Укргеоком". Останнє належить сім'ї Олександра Нікуліна, який головував у Кіровограді протягом 1998-2002 років.

 

За даними "Наших грошей", Нікулін на початку 2000-х років був звинувачений у хабарництві і майже два роки провів у СІЗО. У 2003 році був засуджений до п'яти років ув'язнення, проте за станом здоров'я був звільнений у залі суду.

У 2015 році Нікулін безуспішно намагався потрапити до Київської міської ради під прапорами партії господарників "Наш край".

У Черкасах комунальники без конкурсів протягом літа сплатили за озеленення міста місцевому підприємству "Зелена країна" 600 тис грн. Ця фірма — давній партнер Черкаської міськради, вона регулярно отримує підряди від чиновників.

 

У 2009 році співвласником підприємства була Юлія Джемесюк. Згодом вона стала головним спеціалістом відділу інспектування Черкаської міської ради.

Крім того, в Черкасах активно підтримують бюджетними грошима комерцію депутатів. Місцева "Компанія ТЕКС", де заступником директора працює "порошенківець" Володимир Бурячинський, влітку отримала 40 тис грн за невеличкий ремонт. За півроку фірма заробила 1,6 млн грн.

З січня поліція перевіряє інформацію про те, що компанія отримала гроші за ремонти, яких не було. У лютому "Компанія ТЕКС" почала процес ліквідації. До слова, з 2015 року Черкаси очолює "тимошенківець" Анатолій Бондаренко.

У Тернополі два націоналісти розіграли між собою мільйонний тендер. Місцева рада за його результатами уклала угоду з ТОВ "Тернопільбуд" на реконструкцію міської лікарні. Вартість угоди сягнула 6 млн грн.

 

Конкурувала з "Тернопільбудом" фірма "ТОМ-інвестбуд". Її власником є Василь Лило. На виборах 2015 року він був першим номером партії "Солідарність правих сил" до Тернопільської міської ради. Одним із засновників "ТОМ-інвестбуду" є Василь Мазурик, який також ішов за списком "Солідарності правих сил".

З 2010 року по 2015 рік Лило був депутатом Тернопільської міської ради від партії "Наша Україна". В ті часи місцеве управління ЖКГ уклало договорів з підприємством Лила майже на 23 млн грн.

Комунальники Ужгорода протягом літа перерахували понад 800 тис грн на благоустрій міста підприємству "Ужгородський будинковий сервіс". Воно належить Анатолію Ковальському, депутату місцевої ради від Європейської партії України.

За такою ж схемою працюють у Запоріжжі. Місцевий департамент ЖКГ заплатив 1,7 млн грн за ремонт дворів ТОВ "Бревес", зареєстрованому у 2014 році.

 

У 2015 році підприємством керував місцевий депутат від "Батьківщини" Олег Афанасьєв. У місцевому департаменті ЖКГ відмовилися розповісти, чому гроші отримала саме ця фірма. Лише зазначили, що питання — на розгляді у юристів.

Інформацію про даний платіж отримало також Національне агентство з питань запобігання корупції, яке повинне попереджати корупційні ризики. Голова агентства Наталія Корчак повідомила про початок перевірки.

 

Втім, не тільки нинішні депутати заробляють на проблемах громад, контракти отримують і колишні обранці. У Сумах за літо на ремонтах ліфтів місцеве підприємство "Рембуд" заробило понад 1,5 млн грн. Очолює фірму Валентин Костюк, який був депутатом від "регіоналів" у місцевій раді минулого скликання.

Колишні біло-блакитні у 2016 році заробили і в Херсоні. Місцевий департамент ЖКГ сплатив понад 1,6 млн грн фірмі "Пiвденькомунсервiс" за прибирання доріг.

 

Серед її власників — екс-депутат Херсонської міськради від ПР Юрій Цепелєв. Раніше він працював помічником депутата-"регіонала" Володимира Сальда, який в недалекому минулому був міським головою Херсона. На останніх виборах Цепелєв балотувався до міськради від "Нашого краю", але депутатом не став.

Понад 0,5 млн грн заробило на озелененні Херсона підприємство "Алькор". Власником і директором фірми є колишній депутат Дніпровської районної ради Херсона від Партії регіонів Алевтина Ковальчук.

За даними "Наших грошей", її чоловік Ігор Ковальчук до 2009 року очолював міське управління транспорту, а в 2010 році балотувався до міськради від "Батьківщини".

Тимчасом в Івано-Франківську переважно заробляють "свободівці". Засноване 2015 року підприємство "Захiдполiремкомплект" влітку 2016 року отримало з місцевого бюджету 1 млн грн на утримання пішохідних зон. Фірму очолює кандидат від "Свободи" на минулих виборах Ірина Джус.

 
 

1 млн грн на ремонт парків отримало однорічне ТОВ "Контактбуд", яке пов'язують з екс-депутатом від "Свободи" Тисменицької райради Володимиром Яцишиним.

З ним пов'язаний і другий підрядник — фірма "Сервiсбудекспрес". Вона отримала понад 900 тис грн за роботи в зелених зонах. На момент освоєння перших грошей з бюджету компанія пропрацювала лише чотири місяці.

130 тис грн на бюджеті міста заробило ТОВ "Елiтгарантбуд", яке пов'язують із "свободівцем" Юрієм Шелистом. Підприємство отримало гроші на ремонт тротуарів. Фірма була зареєстрована за три тижні до отримання першого траншу.

Втім, є й оптимістичніші історії. У Кропивницькому посеред літа активісти домоглися звільнення місцевого начальника ЖКГ Олександра Хачатуряна. Поштовхом стала стаття, у якій зокрема йшла мова про кримінальні провадження проти підлеглих Хачатуряна через завищення витрат на ремонти.

 

Це дослідження підтверджує тезу про міцні зв'язки між владою та бізнесом в Україні — як у столиці, так і в регіонах. Відповідальним громадянам слід брати ініціативу в свої руки. Кожен контракт повинен бути під ретельним громадським контролем, а прізвища порушників — у НАЗК, НАБУ та ГПУ.

Інакше лозунги мінятимуться, а ями на дорогах залишатимуться.

 
 
 
 

Гліб Канєвський, всеукраїнський рух проти політичної корупції "Під контролем"

Реклама: