Хотят ли русские войны

Хотят ли русские войны

Четвер, 17 квітня 2014, 10:57 -
Україна повинна переконати весь цивілізований світ, що мілітаристські плани Кремля мусять зірватися. Інакше Кремль підірве світ заради власних амбіцій.

У недалекому 2012 році Збігнєв Бжезинський у роботі "Стратегічне бачення. Америка і криза світової влади" зробив припущення, що Росія поглине Україну через імперські амбіції.

Американський політолог попереджав про політико-економічні диверсії Кремля та про військове вторгнення.

Через два роки неймовірні припущення втілилися в реальному житті. Москва окупувала Крим.

Ключову роль в анексії 27 тис квадратних кілометрів суверенної території України відіграла масштабна та зухвала пропаганда. Проте не менша роль добре озброєної російської армії, сумно відомої як "зелені чоловічки".

Неможливо не засуджувати військові конфлікти у Чечні та Абхазії, а також підтримку росіянами конфлікту у Нагорному Карабаху. Це відверті акти агресії держави, яка не може дати собі ладу, якщо мова йде про внутрішні проблеми.

Ці ж події мали інший ефект. За епохи Путіна дезорганізоване російське військо перетворилося на одну з наймогутніших армій світу з бойовим досвідом.

За даними Стокгольмського інституту дослідження проблем миру SIPRI, який з 1960-х років фіксує зміни у світовому озброєнні, бюджетні витрати на армію РФ почали зростати саме за першого президентства Путіна.

У 1999 році, коли завершилася остання каденція Бориса Єльцина, Росія на збройні сили витратила 23,8 млрд дол за цінами 2011 року. А вже наступного року, за правління Путіна, на армію витратили 32,5 млрд дол.

На тлі зниження військових витрат з боку провідних держав світу Росія, Китай та кілька інших азійських держав демонструють протилежні наміри.

У SIPRI кажуть, що проекти російських бюджетів на 2013-2015 роки передбачають зростання номінальних витрат у цьому напрямку ще на 40% порівняно з 2012 роком. Це пояснюється масштабною Державною програмою переозброєння, яка також передбачає реформу збройних сил.

Дві країни з найбільшим арсеналом ядерної зброї - США та Росія - зменшують кількість боєголовок. Водночас триває програма модернізації цих озброєнь.

 Світовий ядерний арсенал. Джерело SIPRI

Крім того, Росія утримує друге місце у переліку експортерів зброї. Її частка на світовому ринку становить 26%. Москву трохи випереджають Штати - 30%. Україна є дев'ятим за обсягами експортером, її частка на світових ринках - лише 2%.

Є усі підстави вважати, що даний показник знижуватиметься, оскільки багато років Україна розпродавала залишки зброї, що залишилися від часів СРСР.

Супервитрати Кремля

"Хотят ли русские войны?" - легендарна фраза. Звісно, самі росіяни на це питання завжди давали відповідь "ні". Але ось що цікаво.

Останні відкриті дані SIPRI датуються 2012 роком. Тоді сукупні військові витрати Кремля перевищили 90 млрд дол. Росія обігнала Великобританію, Францію, Німеччину, Японію та Індію, які витрачають на військові цілі по 50-60 млрд дол.

За абсолютними витратами на оборону РФ посіла третє місце у світі. Китай з витратами 157 млрд дол став другим, США з 670 млрд дол - першими.

За підсумками 2012 року Росія витратила на оборону 4,4% свого ВВП. США - стільки ж, Індія - 2,5%, Китай - 2%. При цьому треба пам'ятати, що у 2012 році обсяг російського ВВП був у сім разів меншим за американський. Проте і росіян у десять разів менше, ніж китайців.

У свіжому щорічнику SIPRI "Озброєння, роззброєння та міжнародна безпека" сказано, що у 2015 році, за прогнозами Мінфіну РФ, витрати на оборону Росії сягнуть майже 150 млрд дол або 4,79% ВВП. Такі шалені витрати пов'язані з виконанням секретної амбітної Держпрограми озброєння на 2011-2020 роки.

За даними SIPRI, до 2020 року Кремль планує витратити на військову техніку 705 млрд дол, щоб замінити 70% озброєння сучасними зразками. "Мирна" Росія за темпами мілітаризації нагадує Німеччину та СРСР напередодні війни. Обидві супердержави називали себе мирними, але готувалися воювати.

Натисніть для збільшення

Скільки коштує армія

SIPRI рахує витрати на оборону, МВС та інші мілітаризовані структури. Однак не менш вражаючими є бюджетні витрати РФ на самих військовослужбовців.

Безпеку росіян у межах кордону стережуть внутрішні війська. Відповідно до федерального бюджету, до кінця 2014 року на "вевешників" витратять 3,3 млрд дол. За прогнозами Мінфіну РФ, у 2015 році ці витрати перевищать 3,4 млрд дол.

Тимчасом уряд України у 2014 році на внутрішні війська, які трансформуються у Нацгвардію, витратить трохи більше 143 млн дол. Витрати у 24 рази менші, хоча населення України лише утричі поступається населенню Росії.

Крім агресії, окупації та терору сусідніх держав, на збройні сили РФ покладені функції національної оборони, підтримки громадського порядку всередині держави, боротьба із злочинністю, тероризмом та надзвичайними ситуаціями.

До кінця 2014 року на забезпечення життєдіяльності війська, без урахування витрат на оборонну промисловість, Кремль планує витратити 58 млрд дол. З них на грошову оплату служби припаде 14,9 млрд дол, на матеріально-технічне забезпечення - 6,3 млрд дол, на нові інформаційні пристрої - 0,25 млрд дол.

Видатки Міноборони України у 2014 році становитимуть лише 1,4 млрд дол.

Для російських військових діє окрема іпотечна система. У 2014 році на іпотеку держава витратить 2,2 млрд дол. На будівництво житла та інших об'єктів - 2,4 млрд дол. За відпочинок дітей військових держава заплатить 5 млн дол.

Через великі простори РФ у бюджет війська окремо закладають витрати на трудову міграцію військовослужбовців. У 2014 році такі витрати становитимуть 0,64 млрд дол. Поштові послуги для солдатів коштуватимуть 100 млн дол.

Малюнок englishblog.com

Збройні сили РФ, крім оборони, виконують низку функцій, на які передбачене окреме фінансування. За виконання обов'язків митників держава заплатить їм 1,6 млрд дол, за ліквідацію наслідків надзвичайних ситуацій - 190 млн дол.

Багато коштів Росія витрачає на виконання збройними силами обов'язків правоохоронних органів. Так, військовослужбовці беруть участь в охороні громадського порядку, борються із злочинністю та торгівлею наркотиками. На поліцейські функції армії до кінця 2014 року Кремль витратить 25,3 млрд дол.

Ще 3,9 млрд дол підуть на інші таємні витрати збройних сил. Крім того, у бюджеті РФ на 2014 рік закладено близько 42 млрд дол засекречених видатків, які потенційно можуть бути використанні на користь армії.

Загалом армія стала ключовим інститутом у суспільно-політичному житті росіян. Такі висновки напрошуються із порівняння бюджетних статей 2014 року. За даними aif.ru, витрати на оборону у п'ять разів переважають витрати на охорону здоров'я росіян, у чотири рази - витрати на освіту і в 43 рази - на екологію.

На порядок нижчими є видатки на модернізацію економіки. Така ситуація - не особливість бюджетної політики Кремля у 2014 році. Це тенденція епохи Путіна.

Про що говорять витрати

Росія - держава мілітарна. П'ятнадцять років поспіль Кремль нарощує м'язи. Окупація Криму лише підтвердила доконаний факт: Путін не буде тримати модернізовані війська у казармах. Експерти говорять про Третю світову війну.

Її цілком можна уникнути, і це слід було б зробити. Проте залишиться питання: що робити з колосальною військовою машиною РФ?

Економічний оглядач Максим Блант припустив, що військова операція в Україні та конфлікт з євроатлантичним світом - це гарний спосіб перевести увагу росіян з власного зубожіння на зовнішню загрозу.

Малюнок wordpress.com

Якщо так, то Москва ще не раз провокуватиме військові конфлікти з позаблоковими без'ядерними мирними державами. Адже стагнуюча корумпована сировинна економіка Росії об'єктивно не призначена для розквіту суспільства.

Агресорам не місце у 21 столітті. Господар Кремля очікує на ріст нафтогазових доходів, за рахунок яких його армія стане ще могутнішою. Європа та США готові запровадити жорсткі санкції, але це треба робити вже зараз.

Україна повинна переконати весь цивілізований світ, що мілітаристські плани Кремля мусять зірватися. Інакше Кремль підірве світ заради власних амбіцій.


powered by lun.ua
Підпишіться на наші повідомлення!