Державні "конверти"

Державні "конверти"

Четвер, 29 березня 2012, 11:57 -
Розслідування щодо оборудки "Укргазвидобування" привело до того ж конвертаційного центру, через який проганялися гроші за вакуумну каналізацію для НСК "Олімпійський".

З недавніх пір одне з найбільш "хлібних" місць у державі – дочірня компанія "Нафтогазу" "Укргазвидобування" - стала об’єктом прискіпливої уваги податківців.

Після минулорічного скандалу з придбанням "Чорноморнафтогазом" "вишки Бойка" за завищеною на 150 мільйонів доларів ціною, спливла інша історія.

"Економічна правда" вже писала про кримінальну справу, у якій фігурують компанії, пов’язані з одіозним регіоналом Юрієм Іванющенком, який більш відомий як "Юра Єнакіївський".

Мова йде про сумнівну угоду, яку "Укргазвидобування" уклало з ПАТ "Інвестбудсервіс" щодо поставки китайських бурильних труб за ціною 157 млн 26 тис грн. Як відомо, ці гроші прогнали ще через дві фірми. Однак жодна з ланок цього ланцюжка не ввозила в Україну труби на таку суму.

Виявилося, що у рамках даної справи податківці розслідують не тільки цю оборудку.

У розпорядженні "Економічної правди" опинилася низка документів, які свідчать про інкримінування службовцям "Укргазвидобування" стосунків з фірмами, які можуть бути банальними конвертаційними центрами.

Втім найцікавіше те, що темні справи "Укргазвидобування" робилися через структури, пов’язані зі скандалом навколо… реконструкції НСК "Олімпійський".

Насоси, яких немає

У розпорядженні "Економічної правди" опинилася постанова Шевченківського райсуду Києва від 12 грудня 2011 року, яка дозволила слідчим з особливо важливих справ Державної податкової служби розкрити банківську таємницю щодо рахунків бурового управління "Укрбургаз".

У цьому документі зазначається, що податкова порушила кримінальну справу № 69-135 за фактом заволодіння чужим майном службовими особами дочірньої компанії "Нафтогазу" – "Укргазвидобування". Мова йде про кошти у сумі 58 млн 367 тис грн.

Службовцям "Укргазвидобування" інкримінують частину 5 статті 191 та частину 3 статті 212 Кримінального кодексу.

Як встановило слідство, філією "Укргазвидобування" - буровим управлінням "Укрбургаз" у 2010 році було завищено податковий кредит у розмірі 21 млн 416 тис грн за результатами придбання у ПП "Аквіт-7" 4 комплектів бурових насосів WS-1300.

Більш докладну інформацію про цю історію можна знайти на сайті профспілки управління Державної фінансової інспекції в Харківській області.

Саме там 25 жовтня 2011 року була опублікована замітка регіонального аудитора Держфінінспеції Оксани Коваль про результати перевірки діяльності "Укрбургазу". Так ревізори виявили, що учасниками процедури закупівлі бурових насосів - ПП "Аквіт 7" та ТОВ "Спарта Дніпр" - було надано пропозиції, які не відповідали кваліфікаційним вимогам тендерної документації.

"Керівництво ФБУ "Укрбургаз" при визначенні переможця  знехтувало відсутністю обов'язкових умов щодо наявності гарантійного листа виробника Whіte Star Pump (США) для підтвердження постачання товару, адже дилерські повноваження учасників не були підтверджені наявністю договорів з виробником Whіte Star Pump Company (США)", - зазначила аудитор.

При чому, за інформацією ревізорів, обидва учасники тендеру мають єдиного засновника – фізичну особу. Аудитори Держфінінспекції прийняли рішення щодо скасування торгів та заборону здійснення платежів по договору із переможцем тендеру - ПП "Аквіт".

Проте, незважаючи на заборону здійснювати перерахування 128,5 мільйона гривень, з жовтня по грудень 2010 року "Укрбургаз" здійснило 100% передоплату.

У жовтні минулого року аудитории стверджували, що жодного обладнання "Укрбургаз" так і не отримав… Більше того, засновники ПП "Аквіт" прийняли рішення про ліквідацію фірми.

Держфініспекція передала матеріали цієї перевірки до Державної служби боротьби з економічною злочинністю, яка також почала слідство.

Ми поцікавилися долею іншого учасника тендеру "Укрбургазу" – ТОВ "Спарта Днепр". Виявилося, що дана фірма фігурувала у розслідуванні прокуратури Дніпропетровської області.

В одній з судових постанов, винесених у даній справі, зазначається, що "Спарта Днепр" була учасником схеми пов'язаних підприємств, які впродовж 2010-2011 років використовувалися для мінімізації податкових зобов'язань, формування податкового кредиту з ПДВ та конвертації грошових коштів підприємствам Дніпропетровської області та інших регіонів України.

"Конверти"


Однак це не єдиний можливий гріх посадовців "Укргазвидобування", який виявили податківці.

За ініціативою слідчих податкової Шевченківський райсуд також дозволив розкрити банківську таємницю щодо рахунків низки підприємств.

Як зазначається у відповідних постановах, "невстановлені особи з метою прикриття своєї злочинної діяльності по незаконному формуванню податкового кредиту з ПДВ та валових витрат для ДК "Укргазвидобування" залучили підставних осіб, визначивши їх роль як засновників та директорів фіктивних підприємств".

Як наголошують у податковій, зловмисники, під прикриттям липових засновників підприємств, самостійно здійснювали фіктивне підприємництво від імені ТОВ "ТМК-Україна", ТОВ "Техноторгпродукт" та ТОВ "Газнафтомаш".

"Службовими особами ДК "Укргазвидобування" грошові кошти, що перераховані на рахунки фіктивних підприємств ТОВ "ТМК-Україна", ТОВ "Техноторгпродукт" та ТОВ "Газнафтомаш", в подальшому перераховані по ланцюгу на рахунки ТОВ "Біо Енергія" ТОВ "ТПП "Промлайн", ТОВ "Корт", ТОВ "Експрес Логістика", ТОВ "НТЦ "Сіненергія", ТОВ "Конкорд Промпроект"", - йдеться у постанові суду.

За даними податківців, ці гроші відразу по ланцюгу були перераховані на рахунки ТОВ "Д.О.В.", ТОВ "Тех-Ком-Стандарт", ТОВ "Логітек-Д", ПП "Контрнекст". У судових постановах, на жаль, не вказуються конкретні суми та дати їх "прогонки" за названим ланцюжком.

Всі фірми, які отримали кошти, вже збанкрутували. Але їхня історія є дуже неоднозначною.

"Тех-Ком-Стандарт", "Логітек-Д" та "Контрнекст" походять з Дніпропетровська та області. Всі вони збанкрутували за ініціативи інших ТОВок-кредиторів, борг перед якими не перевищував 20 тисяч гривень.

При чому, кредитори, які банкрутили фігурантів справи, також вже ліквідовані. Цікаво, що ліквідатором "Логітек-Д" та "Контрнекста" був один і той самий дніпропетровський юрист – Андрій Палкін.

А от доля ТОВ "Д.О.В." дозволяє приблизно уявити, куди йшли гроші з державного "Укргазвидобування".

"Економічна правда" знайшла судові постанови, винесені у рамках інших кримінальних справ, яка розслідувалася Харківською податковою та Генеральною прокуратурою.

Зокрема, податківці встановили групу осіб, які, як йдеться у судових документах, "створили і використовують схему з формування неправомірного податкового кредиту з ПДВ шляхом проведення безтоварних операцій з використанням реквізитів ряду суб'єктів підприємницької діяльності, а саме: ТОВ "Донпроектснаб", ТОВ "Донзапчастинпродукт", ТОВ "Донгруппостач", ТОВ "Д.О.В.", ТОВ "Візаві інжиніринг", ТОВ "Універсаленергопромпостач".

Пізніше вже Генеральна прокуратура порушила кримінальну справу стосовно людини, яка зареєструвала двох фігурантів цього переліку - ТОВ "Донпроектснаб" та "Донзапчастинпродукт". На жаль, нам не вдалося встановити ім'я цієї людини.

Як зазначали слідчі, ці фірми знадобилися для "прикриття незаконної діяльності пов’язаної з переведенням безготівкових коштів у готівку та мінімізації податків діючим суб’єктам підприємницької діяльності". Простіше кажучи – для конвертаційного центру.

Найбільш вразило те, що ТОВ "Донзапчастинпродукт" вже фігурувало в одній з публікацій "Економічної правди". Саме на цій фірмі обірвався ланцюжок, за яким прогнали кошти, сплачені за… вакуумну каналізацію для НСК "Олімпійський".

Як відомо, тоді генпідрядник реконструкції головного стадіону країни АК "Інжиніринг" організувала тендер на закупівлю сантехнічного устаткування, який виграла фірма ТОВ "Південьсантехмонтаж". Вона мала поставити вакуумну систему каналізації Roediger Vacuum виробництва Німеччини на суму 119,8 млн грн. Однак у переможця цього устаткування не виявилося.

"Південьсантехмонтаж" перерахував ці держкошти ТОВ "Діола", яке в свою чергу переказало гроші на рахунки ТОВ "Донзапчастинапродукт". Останнє ТОВ частину грошей витратило на закупівлю вакуумної каналізації на імена фізосіб Бортникова С. Ю. і Листопада К. А., а іншу частину перевело в готівку. У МВС запідозрили, що ціна вакуумної каналізації завищена, а бюджетні кошти розтрачені.

Податкова яма

Викладена інформація, звісно, є лише співставленням фактів, виявлених у відкритих джерелах – реєстрах судових рішень та юридичних осіб.

"Економічна правда" звернулася за коментарем щодо даних справ до "Укргазвидобування" та Державної податкової служби. Відповіді ми поки не отримали.

Однак ця ситуація є достатньо показовою. Крім непрозорості, якою просякнуті питання державних закупівель "Укргазвидобування" та підготовки до Євро-2012, додаються підозри щодо можливого переведення державних коштів у готівку.

Тобто, мало того, що переможцями мільйонних тендерів стають "потрібні" фірми "потрібних" людей, і про жодну чесну конкуренцію навіть не йде мова. Ще й виявляється, що з викачаних таким чином державних грошей не завжди платяться хоч якісь податки.


powered by lun.ua
Підпишіться на наші повідомлення!