"Реанімація" чиновників від Януковича

"Реанімація" чиновників від Януковича

П'ятниця, 17 лютого 2012, 11:59 -
Якщо чиновник працював в уряді Тимошенко, то він має сидіти, якщо в уряді Януковича – ні. Суд амністував чиновника МОЗ, який замовив реанімобілі, які міністерство так і не отримало. Але держбюджет все одно було "скорочено" на 12 мільйонів.

Засудження на сім років екс-прем'єра Юлії Тимошенко, "стаханівський" суд над екс-керівником МВС Юрієм Луценком, погрози Європи ввести санкції проти України затерли в пам'яті початок "ери посадок".

Нагадаємо, що фірми Tout Cacheris PLLC, Akin Gump Strauss Hauer & Feld LLP та Kroll, Inc. після обрання Віктора Януковича президентом здійснили ревізію використання державних коштів в Україні з 2008 року по 1-й квартал 2010 року. Ця історія більше відома під назвою "аудит Тимошенко".

Саме за результатами цього аудиту з'явилися перші кримінальні справи щодо екс-керівників держави. Тоді ще ніхто не думав, що все зайде так далеко.

Зокрема, широко відомою стала справа, у якій екс-прем'єру інкримінували порушення закону при закупівлі тисячі автомобілів для сільської медицини. Ті, хто систематично дивиться політичні ток-шоу, добре пам’ятають польові випробування багатостраждальних автомобілів прямо в студії Савіка Шустера.

Але тоді ж з'явилася друга справа щодо медичного обладнання, яке закуповувалося урядом Тимошенко. Її головними героями були екс-чиновники Міністерства з надзвичайних ситуацій, яке в уряді Тимошенко очолював ставленик екс-президента Віктора Ющенка Володимир Шандра.

Мова йшла про закупівлю МНС 27 реанімобілів "Рено Мастер" у компанії "Лакшмі-Авто" за 21 мільйон 573 тисячі гривень.

Крім чиновників МНС, фігурантом тієї справи був директор фірми "ІСС Україна", громадянин Хорватії Желько Гранатір.

Ще тоді слідство встановило, що спочатку ці 27 реанімобілів придбало не МНС, а Міністерство охорони здоров'я. При чому, хорват продав їх МОЗ ще у 2007 році. Потім авто ще раз продали МНСникам.

Як виявилося, МОЗ також купувало ці автомобілі зі значними порушеннями, і правоохоронці почали розслідувати й цей епізод.

Однак, як стало відомо "Економічній правді", гучні справи 2007 року отримали несподіване завершення.

Недбалість чиновника від медицини

У кінці грудня 2011 року до Печерського райсуду Києва надійшла кримінальна справа, порушена міліцейськими слідчими щодо начальника Управління материнства, дитинства та санаторної справи Міністерства охорони здоров'я за закупівлю реанімобілів у 2007 році.

У 2007 році цю посаду обіймав Володимир Васильович Бондаренко. Він же, як стверджує слідство, був головою постійної робочої групи МОЗ з питань профільного супроводу державних закупівель.

Слідчі встановили, що даний службовець вчинив недбалість, яка "заподіяла істотну шкоду охоронюваним законом правам та інтересам окремих громадян, державним інтересам та інтересам окремих юридичних осіб".

Що ж саме зробив чиновник Міністерства охорони здоров'я?

Обставини були наступними: з серпня по листопад 2007 року він нібито самостійно розробив технічні показники реанімобіля, в тому числі включивши до технічних вимог техніко-економічного обґрунтування (ТЕО) технічний показник реанімобіля про те, що задня підвіска повинна бути "напів-незалежною".

Підготовлене ТЕО він самостійно підписав як начальник Управління материнства, дитинства та санаторної справи, надав документи на підпис іншим членам постійної робочої групи МОЗ з держзакупівель та подав ТЕО до тендерного комітету міністерства. Слідчі стверджують, що при цьому чиновник порушив положення про тендерну робочу групу.

Тендерний комітет МОЗ погодив ТЕО та затвердив тендерну документацію щодо закупівлі реанімобілів. 6 грудня 2007 з'явилося четверо бажаючих продати державі реанімобілі - ТОВ "ІСС Україна" хорвата Желько Гранатіра, ТОВ "ВК Діспомед", ПП "Еней Україна" та ЗАТ "Ганза".

Тендерні пропозиції фірм були надані на оцінку тому ж самому чиновнику, який й розробив ТЕО.

Він самостійно провів оцінку тендерних пропозицій та склав експертний висновок щодо їх відповідності медико-технічним вимогам.

При цьому, за твердженням слідчих, чиновник "злочинно недбало через несумлінне ставлення до своїх службових обов'язків…не здійснив належним чином в установленому порядку оцінку тендерних пропозицій…та зазначив, що вони відповідають медико-технічним вимогам тендерної документації, хоча жодна з них медико-технічним вимогам не відповідала".

Зокрема, у всіх тендерних пропозиціях підвіска пропонованих автомобілів була "залежною", а не "напів-незалежною", як того вимагала тендерна документація, складена самим чиновником.

Слідчі встановили, що внаслідок "неналежного злочинно недбалого" виконання чиновником своїх службових обов'язків тендерний комітет МОЗ визнав переможцем тендеру саме ТОВ "ІСС Україна" - ця фірма запропонувала найнижчу ціну з усіх конкурсантів.

У підсумку в грудні 2007 між МОЗ, ДП "Укрмедпостач" та "ІСС Україна" було укладено договір на поставку 27 санітарних автомобілів з обладнанням. 28 грудня 2007 "Укрмедпостач" перерахував на рахунок фірми-переможця кошти в сумі 12 мільйонів 312 тисяч гривень у якості 100% передоплати.

Далі події розвивалися наступним чином. У червні 2008 року "Укрмедпостач" відмовив в прийнятті від "ІСС Україна" реанімобілів "Рено Мастер" у зв'язку з тим, що вони не відповідали медико-технічним вимогам.

"На сьогодні ТОВ "ІСС Україна" до ДП "Укрмедпостач" автомобілі та медичне обладнання не поставлено, кошти не повернуто", - зазначили слідчі. Пройшло, на хвилиночку, чотири роки.

"Важняки" МВС прийшли до висновку, що таким чином "члени організованої директором ТОВ "ІСС Україна" злочинної групи незаконно заволоділи бюджетними коштами на суму 12,312 млн грн".

Цікаво, що слідчі встановили існування злочинної групи, яка розікрала мільйони бюджетних коштів. Але чиновника МОЗ до неї не включили, кваліфікувавши його дії за статтею 367 Кримінального кодексу - службова недбалість. Причому за її першою частиною, фактично визнавши, що дії чиновника не спричинили тяжких наслідків.

Покарання, яке передбачає інкримінована чиновнику стаття – штраф від двохсот п'ятдесяти до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправні роботи на строк до двох років, або обмеження волі на строк до трьох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Але все виявилося ще цікавішим. 21 грудня Печерський райсуд Києва, який успішно закриває опозиціонерів на довгі роки, …амністував чиновника.

Про це, між іншим, попросив старший слідчий з особливо важливих справ МВС. А затвердив подання про амністію заступник Генерального прокурора Євген Блажівський.

Суд встановив, що чиновник МОЗ обвинувачуються у скоєні злочину середньої тяжкості (бюджет недорахувався 12 мільйонів гривень та зважив на те, що обвинувачений досяг 60-річного віку та є інвалідом другої групи).

 

Отже справу було закрито.

Найбільш гуманний суд у світі

Чому ж українська каральна система пішла на таку небачену гуманність?

Останнім часом Печерський суд та правоохоронці воліли відправляти колишніх посадовців за грати ще під час слідства, тримати їх у СІЗО рік-півтора і давати щонайменше "умовні" три роки. В особливо важливих випадках – "реальні" сім років.

З огляду на існуючу сьогодні залежність судової гілки влади, пояснити описане явище можна лише одним чином. МОЗ закуповував сумнозвісні реанімобілі ще тоді, коли свої обов’язки виконував другий уряд нинішнього президента Віктора Януковича, а МОЗ очолював комуніст Юрій Гайдаєв.


powered by lun.ua
Підпишіться на наші повідомлення!