Останнє слово Стельмаха: гривня піде у вільне плавання

Останнє слово Стельмаха: гривня піде у вільне плавання

Четвер, 6 січня 2011, 11:39 -
Найбільш вірогідним сценарієм буде ослаблення гривні. Експерти називають різні цифри - падіння курсу гривні від 3 до 5% на початку 2011 року, поки ситуація здається стабільної і поки банки не дуже активно скористалися своїм правом змінювати курси.

Ті, хто вже встиг станцювати з приводу відставки глави НБУ Володимира Стельмаха, рано зрадів.

Йдучи, Стельмах прийняв кілька рішень, які були гаряче підтримані новим керівництвом. Втім, вони були не тільки підтримані посфтактум, а вироблені спільно.

Тепер новий керівник центробанку Сергій Арбузов буде втілювати рішення попередника в життя і, що дуже ймовірно, з'являться нові рішення, які змінять фінансовий ринок країни. Питання лише в одному - як змінять, навіщо, і до чого це призведе?

Плаваючий курс

Наприкінці минулого року Стельмах підписав постанову, згідно з якою були нібито зняті обмеження з банків при проведенні валютних операцій.

Зокрема, з 28 грудня 2010 року банки можуть більше одного разу протягом дня змінювати курс купівлі та продажу валют, що було заборонено до цих пір.

Крім того, НБУ зняв обмеження на максимально допустиме відхилення курсів банків від офіційних курсів НБУ на 2%

Як писала "Економічна правда", незадовго до цього НБУ затвердив ще одне майже революційне рішення: вже скоро всіх експортерів можуть зобов'язати продавати 50% валютної виручки на українському міжбанку.

І ці дві події тісно пов'язані між собою, і в той же час логіка однієї постанови НБУ суперечить логіці іншої. Але це тільки лише на перший погляд.

Отже, рішення про обов'язковий продаж валюти було прийнято на підставі того, що Рада національної безпеки і оборона ухвалено документ з грізною назвою: "Про виклики та загрози національній безпеці України у 2011 році".

Як повідомляла "ЕП", цим документом РНБО доручила Кабміну і Нацбанку підготувати і внести на розгляд Верховної Ради законопроект про надання Нацбанку права тимчасово запроваджувати обов'язковий продаж компаніями-експортерами частини валютної виручки.

Крім того, РНБО зобов'язала вжити заходів для зменшення у 2011 році використання валюти як засоби платежу.

В цей же час НБУ наполегливо вимагав від банків робити все можливе, щоб у населення не виникало проблем при продажу і купівлі валюти. Більше того, напередодні новорічних свят НБУ пригрозив банкам, що якщо ті будуть штучно створювати дефіцит валют, то їм буде дуже зле.

Як зазначив начальник департаменту НБУ із зовнішньоекономічних операцій Сергій Круглик, неприпустимо, щоб банки працювали лише на покупку валюти або тільки на продаж.

Якщо порівняти дві постанови НБУ, то можна побачити, що з одного боку влада нібито бореться з надмірною доларизацією економіки, а з іншого каже, що не дай боже простий українець не зможе купити собі трохи валюти.

Але в рішенні про обов'язковий продаж валюти експортерами закладено цілком зрозумілий сенс: маючи багатомільярдні валютні кредити, Україна повинна подбати про надходження валюти, щоб розрахуватися за боргами. Але це рішення неодмінно має призвести до появи дефіциту валюти, у тому числі на готівковому ринку.

Який же сенс у постанови про те, що банки зможуть по кілька разів на день змінювати курси і відхилятися від офіційного курсу настільки, наскільки вважатимуть за потрібне?

Один з банкірів, який побажав залишитися неназваним, заявив "ЕП", що жоден банк не в захваті від обов'язкового продажу експортної валютної виручки, оскільки це створить проблеми і з ліквідністю, і з обсягами валюти для спекуляції.

Рішення про зняття обмежень на курсові коливання, за словами банкіра, дає чисто теоретичну можливість заробити на курсовій різниці при спекулятивних операціях.

"Але якщо ви думаєте, що я в передчутті того, як мій банк нагріє на цьому гроші, то ви помиляєтеся: частка валютних операцій у нас становить менше 4%, а стрибки курсу нашкодять не тільки населенню, яким опікується НБУ, а всім без винятку, тому що валюти в країні поки ще багато і стрибки курсів нікому не потрібні", - сказав банкір.

Згідно з найсвіжішими даними НБУ, обсяги операцій на готівковому ринку України - купівля та продаж іноземних валют за гривню - у листопаді 2010 року становив 4,6 мільярди доларів.

В тому числі банками було куплено у населення 1,4 мільярди, а продано - 3,2 мільярди.

І обсяги таких операцій зростали кожен місяць минуло року - у січні 2010 року вони складали 2,2 мільярді.

При цьому багато експертів позитивно сприймали те, що Нацбанку і уряду вдавалося стримувати курс, хоча і не без допомоги МВФ.

"Національному банку і уряду вдалося протягом року тримати стабільний курс. Я думаю, що це правильна політика. В умовах доларизації, недовіри до влади і гривні, а також інфляції, стабільність курсу є базовим показником, який стабілізує господарську діяльність, експортну та імпортну діяльність", - вважає президент Асоціації українських банків Олександр Сугоняко.

Ну а що буде тепер, коли курс відпущений у вільне плавання?

Гривня подешевшає?

Найбільш вірогідним сценарієм буде ослаблення гривні. Експерти називають різні цифри - падіння курсу гривні від 3 до 5% на початку 2011 року, поки ситуація здається стабільною і поки банки не дуже активно скористалися своїм правом змінювати курси.

Потім коливання зростуть, і нам доведеться змиритися з тим, що відстежувати курс ми будемо не по днях, а по годинах. Як жартують фінансисти, відтепер можна буде купити вранці мільйон доларів за 8 мільйонів гривень, а ввечері продати за 8,2 мільйона.

Втім, поки Україна позичає валюту у МВФ та інших організацій, побоюватися курсової нестабільності не варто. Але не варто також забувати про сильне експортне лобі Україні: якщо його зобов'язали здавати половину валютної виручки, то натомість їм дали компенсацію за заподіяні незручності - можливість обвалу гривні.

Буде він блискавичним або повзучим - все це вигідно експортерам.

Але також, як і у випадку з постановою про продаж експортної виручки, банкіри відзначають, що і постанова про зняття курсових обмежень мають двоякий сенс, і багато хто впевнений, що рано радіти чи журитися і краще дочекатися офіційних роз'яснень.

До речі, так само розгублені банкіри були і при появі постанови про обов'язковий продаж валютної виручки експортерами.

Сергій Круглик говорить, що згідно з постановою НБУ № 502 курсовий режим залишається тим самим: вранці встановив курси - за ним і веди торгівлю.

І ось тепер своє слово має сказати новий шеф Нацбанку. Але тенденція в рішеннях НБУ поки що більш-менш зрозуміла: накопичувати валюту і формально дозволяти знецінювати гривню.


powered by lun.ua
Підпишіться на наші повідомлення!