Бюджетний процес по-регіональному

Бюджетний процес по-регіональному

Понеділок, 5 квітня 2010, 15:28 -
Вони придумали схему, за якою мінімальна зарплата піднімається, а розряди і тарифи не беруться до уваги. Тобто переведуть на мінімальну заробітну плату 90% країни. Решта людей, які мають вищу кваліфікацію, залишаться на тому ж місці. На це потрібно 11 мільярдів.

Прем'єр-міністр Микола Азаров обіцяв, що проект держбюджету-2010 буде поданий до парламенту не пізніше 11 квітня. Але ніхто досі не бачив цього документа.

Поки що, наголошують у Мінфіні, законопроекту немає, але це не проблема - маючи цифри, відомство здатне створити його за три дні.

Найбільша складність стара як світ: як вмістити те, що не вміщається.

Як відомо, минулого четверга завершилися переговори уряду з місією Міжнародного валютного фонду. Позиції сторін докорінно відрізняються.

Думку Кабміну відстоює віце-прем'єр Сергій Тігіпко з установкою: "Кажіть, що потрібно зробити, тільки дайте грошей". А МВФ наполягає, що дефіцит бюджету повинен бути не вище 6%.

В уряду такий підхід викликає щире нерозуміння. Ще у 2009 році "соціалка" становила понад 90% видатків держбюджету. А тут ще прийняли закон про підвищення соцстандартів, який вже став "священною коровою".

"Вони придумали схему, за якою мінімальна зарплата піднімається, а розряди і тарифи не беруться до уваги. Тобто переведуть на мінімальну заробітну плату 90% країни. Решта людей, які мають вищу кваліфікацію, залишаться на тому ж місці. На це потрібно 11 мільярдів гривень. А щоб дотриматися соціальних стандартів у повному обсязі, знадобиться 80 мільярдів гривень, а їх немає", - розповів член бюджетного комітету Володимир Бондаренко.

Як розповіло "Економічній правді" джерело у Мінфіні, з урахуванням усіх дотацій Пенсійному фонду дефіцит майбутнього бюджету-2010 становить 8% ВВП. До цієї цифри МВФ додає ще 2% ВВП, які підуть "Нафтогазу України" для закупівлі російського газу.

Підсумковий дефіцит публічних державних фінансів складає 10%. Це про них і говорить перший заступник голови Адміністрації президента Ірина Акімова. "Зараз, якщо включити все, то пропонується не менше 10% дефіциту", - сказала вона.

Безумовно, уряд планує декілька хитрощів із "збивання" дефіциту. Зокрема, разом з бюджетом-2010 у Верховну раду буде подаватися закон про введення податку на розкіш. Тобто ввезти дорогий автомобіль буде ще дорожче.

Наступний важіль - відмова відшкодовувати 13 мільярдів гривень ПДВ. "Це відшкодування за неіснуючими операціями. За статистикою, експорт у 2009 році різко впав, а ПДВ відшкодовано більш ніж на 12 мільярдів", - повідомив чиновник Мінфіну.

Ще на 15-25 мільярдів гривень уряд випустить ПДВ-облігації. Також трохи доведеться підвищити ціни на газ для населення. "Через різні механізми ми зможемо зняти 2% дефіциту, але МВФ жорстко вимагає: не більше 6%", - зазначило джерело в Мінфіні.

Втім, офіційна інформація поки інша.

"Вчора відбулося дуже конкретне обговорення всіх елементів співпраці України з Міжнародним валютним фондом. Було досягнуто згоди щодо головного елемента - бюджету. Ми домовилися, що дефіцит у межах 6% допускається", - зазначив Азаров.

Він пообіцяв, що протягом квітня буде йти робота з підготовки меморандуму. "Президент країни і я ніколи не були прохачами. Ми вислуховували пропозиції", - сказав прем'єр.

Цілком очевидно, що без вирішення питання про дефіцит, а відповідно, і фінансування з боку МВФ, не буде ніякого бюджету. Тим не менше, минулого тижня вже виникла інтрига навколо неіснуючого документа.

У п'ятницю голова Верховної ради Володимир Литвин допустив, що на цьому пленарному тижні держбюджет буде прийнятий в цілому за одне засідання.

"Якщо буде вільний вхід до сесійної зали для голови парламенту, засідання почнеться. Ні - я попередив про це організаторів блокування - наступного тижня відразу будуть проголосовані у такій послідовності рішення: перше - щодо комітетів, друге - програма соціально-економічного розвитку країни і третє - бюджет у першому, другому, третьому, п'ятому читанні і в цілому", - наголосив спікер.

За його словами, країна не може чекати, поки депутати "наситяться розбірками".

Спікер мав на увазі ажіотаж, який минулого тижня влаштував БЮТ навколо перерозподілу комітетів Верховної ради. Фракція вирішила відмовитися від десяти комітетів, які вони контролюють.

Замість цього опозиціонери попросили дати їм усього чотири комітети: з соціальної політики та свободи слова, а також найбільш "жирні" - регламентний і бюджетний.

"Я не розумію, що вони роблять. Навіщо віддавати свої комітети? Тільки через комітет Королевської можна влаштувати пресинг уряду. Крім того, бюджетний комітет вже їхній. Деркач (Микола, керівник комітету, депутат від Блоку Литвина. - "ЕП") нічого не вирішує. Реально всім заправляють Ляшко (Олег, депутат від БЮТ. - "ЕП") і Макеєнко (Володимир, депутат-"регіонал". - "ЕП")", - описав чиновник Мінфіну ситуацію у бюджетному комітеті.

Для більшої переконливості "бютівці" підхопили тезу, озвучену Литвином. "Зараз вони будуть проводити бюджет незалежно від рішень бюджетного комітету. У залі голоси є, тому бюджет може бути ухвалений протягом одного дня ", - сказав Бондаренко.

Насправді у БЮТ розуміють, що найважливіші комітети їм не віддадуть. Крім того, зараз "регіонали" не стануть навіть обговорювати це питання.

"Почнемо переформатовувати комітети - місяць бюджету не буде. Це робиться, щоб зірвати бюджетний процес", - зауважив депутат-"регіонал" Михайло Чечетов.

Більше того, навряд чи нинішня влада піде на швидке ухвалення бюджету з порушенням процедур.

"Нікому не вигідно порушувати процедури, щоб потім опозиція це розкручувала. Навпаки, подадуть до комітету, накинуть зверху півмільярда. Потім комітет дасть позитивний відгук, і після цього можна буде голосувати. Коли вони проголосують за бюджет, то вже й критикувати його не зможуть", - аргументувало джерело "Економічної правди" у Мінфіні.

Таким чином, можна прогнозувати що бюджет ухвалять швидко і за правилами.


powered by lun.ua
Підпишіться на наші повідомлення!