Тігіпко хоче контролювати держбанки?

Тігіпко хоче контролювати держбанки?

П'ятниця, 19 березня 2010, 15:25 -
"Багато банків, які під час кризи перейшли у власність держави, належали або були під контролем людей з Партії регіонів. Сьогодні вони хочуть повернути свої банки на вигідних для них умовах. Саме Стельмах починав їх вирішувати, тож логічно, щоб він ці питання і закривав. А після завершення цих процесів призначать нового голову НБУ".

Віце-прем'єр з питань економіки Сергій Тігіпко зробив гучну заяву. "Вже зараз ми починаємо готувати три банки, які були рекапіталізовані державою, до приватизації", - сказав він.

Чиновник додав, що до держбюджету необхідно буде повернути гроші, виділені на рекапіталізацію проблемних установ. "Ці банки повинні бути продані. Так спочатку планувалося", - підкреслив один із соратників віце-прем'єра.

Схоже, на продаж скоро будуть виставлені три комерційні установи, куплені державою у 2009 році, - Укргазбанк, "Родовід Банк" і "Київ".

Продавати повільно

Втім, у ході приватизації цих банків можуть виникнути серйозні проблеми.

"Вони загалом цікаві, і потенційні інвестори є. Питання - у ціні і розумінні портфеля. Найцікавіший Укргазбанк за рахунок філій. Привабливий і "Родовід", але він має "хвіст" - вкладників "Укрпромбанку". "Київ" - карлик, продати який буде важко", - відзначив заступник голови одного з найбільших банків з іноземним капіталом.

Його підтримав директор аналітичного департаменту Foyil Securities Агшин Мірзазаде. "Родовід" і "Укргазбанк", безумовно, можуть бути цікавими. Це одні з найбільших установ, вони займають істотну частку ринку", - сказав експерт.

Іншої думки аналітик ІГ "ТАСК" Вадим Ємець. "Мова не йде про інтерес до банків з боку іноземних інвесторів. Найцінніше, що мають ці установи, - основні фонди та ліцензії НБУ. Загалом, повернення інтересу до українського банківського сектора з боку стратегічних інвесторів ми очікуємо не раніше 2011 року", - вважає він.

Аналітик інвестиційної компанії BG Capital Віталій Ваврищук відзначив, що приватизація "Родоводу" у середньостроковій перспективі в принципі неможлива.

"Уряд чітко визначив роль цього банку - виплачувати населенню депозити. На його баланс переведені тільки вкладники Укрпромбанку, проте не виключено, що туди перейдуть і вкладники інших проблемних установ", - підкреслив експерт.

Проблема ще й у тому, зазначив він, що у всіх трьох банків слабка клієнтська база і низьке співвідношення активів до власних капіталів. Крім того, у них на балансі залишаються проблемні активи.

На думку Ємця, найближчим часом більш імовірним є залучення цих банків у приватні і державні структури. Як приклад він навів плани попереднього уряду передати банк "Київ" у структури "Укрпошти", а також чутки про можливе вливання Укргазбанку у структуру "Нафтогазу".

Якщо це відбудеться, коректно визначити реальну ціну цих банків за допомогою стандартних підходів до оцінки буде неможливо.

Інша проблема на шляху приватизації - час. Продаж установ може затягнутися. У будь-якому випадку, перед участю в конкурсі інвестори захочуть побачити справжній розмір капіталу банків. А це відбудеться тільки після того, як вони "вичистять" свої баланси від проблемних активів.

"Інвестор повинен мати чітке уявлення про те, що він купує. Якщо з Укргазбанком все зрозуміло, то щодо "Родоводу" існує багато питань, пов'язаних з додатковою рекапіталізацією і переведенням активів Укрпромбанку", - зазначив Мірзазаде.

На думку топ-менеджера системного банку, приватизація триватиме набагато довше, ніж капіталізація. "Сам процес не відпрацьований. Досить згадати, як важко проходили перші злиття. Процеси були настільки складними, що банки довгий час не могли зростати і витрачали всі зусилля на синхронізацію", - сказав він.

Але й це ще не все. Опитані "Економічною правдою" експерти однозначно заявили: 2010 року продавати банки невигідно. "Нині вартість установ нижча за їхній капітал", - відзначив Віталій Ваврищук.

Сьогодні уряд контролює 87,72% акцій Укргазбанку, 99,94% - банку "Київ" і 99,99% - "Родоводу". Їхній капітал, за даними Асоціації українських банків, на 1 січня 2010 року становить 1,991 мільярда гривень, 1,2 мільярда гривень і 4 мільярди гривень. Разом - 7,1 мільярда гривень.

Вадим Ємець порахував, скільки можуть дати за три банки. Виходячи з поточних рівнів котирувань їхніх акцій на українських фондових майданчиках, мультиплікатор P/BV - відношення ціни до капіталу - знаходиться на рівні 0,9-1,9.

"За нашими оцінками, це не відображає справедливу ціну, яку готовий заплатити стратегічний інвестор, і включає значну спекулятивну премію. Згідно з нашими прогнозами, цей рівень мультиплікатора буде прийнятний в кінці 2010 року - на початку 2011 року", - відзначив Ємець.

Наразі, додав він, приваблива для стратегічного інвестора вартість капіталу українських банків не повинна перевищувати 0,5. Така ціна включала б можливість подальшого безболісного списання власних коштів у формування резервів для нового власника. Тому що банк важливо не просто купити, а ще й розвивати.

"Розраховувати на загальний мультиплікатор для всіх банків зараз не доводиться. В Україні є установи, за які можуть запропонувати і два, і три розміри капіталу, а є банки, які і безкоштовно ніхто не візьме", - зазначив Мірзазаде.

Отже, у разі продажу, державі не вдасться отримати навіть існуючий розмір капіталу. І, звісно, не йдеться про повернення грошей, які уряд Юлії Тимошенко влив до статутних фондів трьох установ. У сумі це 17 мільярдів гривень.

Тобто Тігіпко, пропонуючи повернути гроші, виділені на рекапіталізацію проблемних банків, поспішив на два-три роки.

Рикошет по Укргазбанку

Заява віце-прем'єра не залишилося без уваги. У четвер Український кредитно-банківський союз поширив цікаву заяву.

"Багато банків, які під час кризи перейшли у власність держави, належали або були під контролем людей з Партії регіонів. Сьогодні вони хочуть повернути свої банки на вигідних для них умовах", - сказала член координаційної ради УКБС Наталя Зубрицька, коментуючи збереження Володимиром Стельмахом посади голови НБУ.

На її думку, він добре знає ці питання. "Саме Стельмах починав їх вирішувати, тож логічно, щоб він ці питання і закривав. Я впевнена, що після завершення цих процесів призначать нового голову НБУ", - сказала Зубрицька.

Неважко зрозуміти, що перша частина її висловлювання стосувалася Укргазбанку і його почесного президента "регіонала" Василя Горбаля. 2009 року він з партнером Олександром Омеляненком поступився більшою частиною капіталу банку державі.

Сам Горбаль здивувався заяві Зубрицької і не став її коментувати. У той же час, він не задоволений рекапіталізацією Укргазбанку.

"Ми ніколи не приховували, що спочатку ставилися інші параметри рекапіталізації - аж до входження держави як міноритарного акціонера, але потім процес став неконтрольованим", - відзначив він.

У той же час, Горбаль припустив, що Тігіпко мав на увазі приватизацію у віддаленій перспективі. За його словами, досі не прийняті стратегії розвитку трьох банків, хоча на цьому наполягали і МВФ, і Міжнародна фінансова корпорація.

"Я би розглядав це як стратегічне завдання, яке треба внести до стратегії трьох держбанків. Крім того, у "Родоводі" зараз тимчасова адміністрація. А в цілому в Україні ще не закінчилася фінансова криза", - підкреслив "регіонал".

Тимчасом в Укргазбанку незабаром може відбутися зміна влади. "До 25 березня ми оголосимо збори акціонерів. Я розумію, що стануться зміни у наглядовій раді. Сподіваюся, відбудеться відродження інституту куратора", - підкреслив Горбаль.

Зараз у наглядовій раді банку дві людини від "Нафтогазу" - Олег Дубина та Ігор Діденко, один від міноритаріїв - Валентин Обштир і чотири від Мінфіну - Андрій Кравець, Теймур Багіров, Володимир Коцюба та Анатолій Мярковський. Мінімум половина цих людей зміниться на більш лояльних до нової влади.

Тимчасом Укргазбанком ширяться чутки. Кажуть, що голова правління Олександр Морозов і його перший заступник Кирило Шевченко написали заяви про звільнення. Подейкують також, що Шевченко просив Горбаля віддати йому посаду Морозова. Однак ці чутки не підтвердилися, і Укргазбанк їх теж спростовує.

Утім, і Морозов, і Шевченко можуть утриматися на своїх місцях. Морозов - завдяки заступництву людини, близької до нинішньої влади.

Зате не виключена зміна керівництва у двох інших банках. Зокрема, можуть звільнити голову правління "Києва" Юрія Маслова, який вважається людиною колишнього першого віце-прем'єра Олександра Турчинова.

Навряд чи утримається на своєму місці і голова "Родоводу" Сергій Щербина, який надто часто "світився" з екс-прем'єром Юлією Тимошенко.

Чого хотів Тігіпко

Сергій Тігіпко - досвідчений банкір. Недавно він продав свої "ТАС-Комерцбанк" і "ТАС-Інвестбанк" і не може не знати, що продавати три банки 2010 року безглуздо.

У четвер він уточнив, що не мав на увазі короткострокову перспективу. "Це питання завтрашнього дня", - сказав чиновник.

Залишається припустити одне з двох. Перше - Тігіпко сказав, не подумавши, що навряд чи буде правдою. Друге - віце-прем'єр сказав саме те, що потрібно.

"Думаю, мова йшла не про приватизацію. Це було зондування ситуації. Сергію було цікаво подивитися, як відреагує ринок на таку заяву. Крім того, він хотів побачити справжні настрої в уряді", - підкреслив заступник голови одного із системних банків.

На його думку, Тігіпку може бути цікаво взяти три держбанки під свій контроль. Це припущення підтверджують два факти.

По-перше, за даними "Економічної правди", керівником групи радників віце-прем'єра буде Теймур Багіров, колишній директор департаменту Мінфіну з питань участі держави у капіталізації банків.

По-друге, не виключено, що Тігіпко стане головою Експертно-аналітичної ради з питань участі держави в капіталізації банків при Кабміні. До її повноважень входять, зокрема, питання націоналізації проблемних банків.

Про великі амбіції Тігіпка говорить наступний факт. У четвер уряд опублікував розпорядження № 456-р, яким закріпив за віце-прем'єрами окремі сфери контролю.

"До компетенції віце-прем'єр-міністра Тігіпка належать питання взаємодії Кабміну з НБУ, Ощадбанком, Укрексімбанком та іншими банками, Торгово-промисловою палатою, фондовими і валютними біржами", - йдеться у документі.

Втім, це ще не перемога. Бажання Тігіпка контролювати держбанки - під питанням.

"Наскільки я знаю, держбанки можуть віддати у відання Вадима Копилова (двічі екс-перший заступник міністра фінансів, екс-заступник голови ДПА. - "ЕП"). Це людина Миколи Азарова. Його призначення буде означати, що Тігіпко не отримає контроль над держбанками", - підкреслив заступник голови системного банку.

У новому уряді Копилов зайняв свій колишній пост першого заступника міністра фінансів. Чи справді він курує роботу держбанків, невідомо. Очевидно, ступінь його впливу з'ясується під час зміни наглядових рад Укргазбанку, "Родоводу" і "Києва".

Цілком імовірно, заява Тігіпка була спрямована саме на з'ясування питань впливу. Це остання перешкода на шляху отримання контролю над трьома держбанками.


powered by lun.ua
Підпишіться на наші повідомлення!