"Нафтогаз" потрапив у залежність від Нацбанку

"Нафтогаз" потрапив у залежність від Нацбанку

Середа, 10 лютого 2010, 17:04 -
У січні Україна заплатила за газ переважно завдяки НБУ. У найближчому майбутньому, власні доходи і допомога центробанку залишаться єдиним джерелом грошей для розрахунків.

Нацбанк знову допоміг НАК "Нафтогаз України" заплатити за газ, цього разу за спожитий в січні.

За даними інвестиційної компанії Astrum Investment Management, він дав основну частину грошей.

"За тиждень, з 1 по 7 лютого портфель облігацій внутрішньої державної позики у власності НБУ збільшився на 4,4 мільярда до 62,1 мільярдів гривень. Ми пов'язуємо збільшення обсягу ОВДП у портфелі НБУ з монетизацією ОВДП, що знаходилися у Нафтогазу. НБУ придбав у газового монополіста ОВДП в еквіваленті 555 мільйонів доларів", - підкреслив аналітик компанії Олексій Блінов.

Загальна сума оплати за імпортований з Росії в січні газ склала 780 мільйонів доларів. Таким чином, вважають в Astrum, НБУ забезпечив 71% платежу.

"Так, така операція була. Однак суму наші фінансисти не підтверджують", - розповів "Економічній правді" прес-секретар "Нафтогазу" Валентин Землянський. Він не уточнив, якими були показники насправді.

При цьому Землянський спростував думку про те, що оплату за січневий газ повинні були забезпечити дивіденди "Укрнафти", які компанія погодилася заплатити наприкінці січня. Нагадаємо, загальна сума виплачених грошей, згідно з рішенням зборів акціонерів, сягає майже 5 мільярдів гривень.

"По-перше, НАК контролює тільки 50% +1 акцію в компанії, тому ми отримаємо лише половину. Поки що "Укрнафта" перерахувала лише 700 мільйонів гривень. Залишок суми надійде з серпня 2010 по серпень 2011, наскільки я пам'ятаю суть домовленостей. Подробиці краще дізнайтеся в самій "Укрнафті", - порадив він.

На сьогодні головне питання до НАКу - за рахунок яких коштів будуть забезпечуватися платежі за газ у наступні місяці.

Справа в тому, що власних надходжень компанії в 2009 році жодного разу не вистачало для повної оплати імпортованого з Росії палива. І це незважаючи на відстрочку у сплаті податків. В основному, так відбувалося через перекошеною системи тарифів, яка не дозволяє компанії вийти на самоокупність.

У підсумку, компанія потрапила в залежність від зовнішнього вливання грошей - чи то з бюджету, чи то від Нацбанку.

На думку Блінова, "Нафтогаз" практично вичерпав збільшення капіталу, отримане ним наприкінці грудня 2009 року. "Це означає, що уряду доведеться шукати додаткові ресурси фінансування імпорту газу цієї весни, найімовірніше - від НБУ або МВФ", - підкреслив експерт.

Він додав, що НБУ на сьогоднішній день вже є найбільшим власником внутрішніх держоблігацій. На нього припадає 70,7% всіх внутрішніх держоблігацій в обороті.

В свою чергу, Землянський підкреслив, що в майбутньому НАК бачить головне джерело засобів у роботі з ринком. "3 мільярди гривень нам повинні тільки за цей опалювальний сезон. Будемо дивитися, потрібно ще дожити", - сказав він.

Прес-секретар "Нафтогазу" зробив особливий акцент на тому, що НБУ зробив не викуп, а монетизацію ОВДП з портфеля компанії. "Наші фінансисти підкреслили саме це. Тобто, це вже були наші кошти, ми їх тільки отримали у вигляді живих грошей", - пояснив він.

На думку директора енергетичних програм Центру ім. Разумкова Володимира Саприкіна, більше 3 мільярдів гривень також заборгували підприємства теплокомуненерго. Але досвід показує, що стягувати ці гроші можна багато років.

"На МВФ ми можемо не розраховувати. З реальних джерел коштів для "Нафтогазу" бачу три. Перший - надходження за спожитий газ. Другий - доходи від інших видів діяльності НАКу. Однак це гроші невеликі, і їх не вистачить на виплати "Газпрому". Також до кінця не відома доля дивідендів "Укрнафти". Незрозуміло, чи пішли вони на оплату газу", - зазначив він.

Що стосується третього джерела, то його, на думку експерта, "підкаже" Нацбанк.

Виходячи з цього, Саприкін робить два висновки. "Перший - грошей у НАК "Нафтогаз" не вистачає. Другий - обов'язково будуть переговори з Нацбанком щодо допомоги в оплаті спожитого газу. Так що джерела грошей залишаться тими ж", - підсумував він.

За словами експерта, уряд проситиме НБУ оплатити газ за рахунок золотовалютних резервів - імовірно, випускаючи замість нові державні облігації. Втім, Саприкін назвав ще один можливий варіант фінансування оплати за газ - залучення нового кредиту. Найімовірніше, мова йде про зовнішні запозичення НАК "Нафтогаз України".