МВФ пішов на поступки уряду

МВФ пішов на поступки уряду

П'ятниця, 22 січня 2010, 10:54 -
У четвер постійний представник МВФ в Україні Макс Альєр зіграв на користь уряду. В очевидний суперечці, чи повинен НБУ віддати свої резерви до бюджету, він висловився в дусі "як вирішите, так і буде". Де-факто, він просто "умив руки".

У четвер постійний представник МВФ в Україні Макс Альєр зіграв на користь уряду. В очевидний суперечці, чи повинен НБУ віддати свої резерви до бюджету, він висловився в дусі "як вирішите, так і буде". Де-факто, це підтримка уряду. 

"З точки зору МВФ, зобов'язання країни - це відповідальність самої держави-учасниці, а не окремого органа чи організації. Керівництво країни може прийняти рішення надати, перевести або розмістити такі пасиви серед різних внутрішніх організацій або органів", - сказав Альєр.

Нагадаємо, в середу в. о. міністра фінансів Ігор Уманський заявив, що Нацбанк повинен віддати уряду 2 мільярди доларів з резервів. За його словами, ця операція була погоджена з МВФ.

"Рішення прийняте, воно схвалене Радою директорів МВФ, доведене до Мінфіну і Нацбанку. Тимчасом, воно не виконане Національним банком на жодну копійку", - сказав в. о. міністра.

Напередодні, 30 грудня, Рада директорів МВФ дозволила пом'якшити один з граничних показників, прописаних у меморандумі з Україною: фонд дозволив знизити мінімальну планку чистих резервів з 14,9 мільярда доларів приблизно на 2 мільярди.

Це технічне рішення дозволяло Україні розраховуватися за зовнішніми платежами і не порушувати умови меморандуму.

Вже на початку січня воно відпрацювало себе: НБУ викупив у "Нафтогазу України" держоблігації, які та отримала від уряду для поповнення статутного фонду. Отримавши від Нацбанку 893 мільйони доларів, НАК розрахувалася за постачання російського газу у грудні.

Однак Мінфін трактував рішення МВФ як дозвіл забрати гроші в НБУ. Є кредитор, який свого часу надав позику. Мова йде про те, щоб частину цієї позики разом з активами і зобов'язаннями передати іншому позичальникові.

"Нацбанк мотивує відмову нібито невідповідністю законів "Про Національний банк" та "Про банки і банківську діяльність", заявляючи, що це нібито нецільове використання золотовалютних резервів. Це не зовсім коректно, бо, по суті, це для Національного банку погашення його зобов'язань перед МВФ. Тобто, він насправді не передає золотовалютні запаси, а передає активи і зобов'язання, тим самим погашаючи свої зобов'язання перед МВФ", - сказав чиновник.

Інакше кажучи, на думку Уманського, МВФ дозволив зменшити резерви, а отже, він дозволив віддати гроші до бюджету

В середу керівник групи радників голови НБУ Валерій Литвицький сказав, що Нацбанк здивований заявою Уманського.

"МВФ не відкликав кредит у Нацбанку, щоб передати його уряду. Без ухвалення такого рішення Фондом ми не можемо передати валюту Кабміну, особливо з урахуванням того, що у першому кварталі 2010 року не передбачено проведення будь-яких зовнішніх урядових платежів", - зазначив Литвицький.

Річ у тім, що кредит stand by видається центральному банку для підтримки курсу національної валюти у разі виникнення дисбалансу у платіжному балансі країни. Простіше кажучи, це гроші на інтервенції, щоб не допустити різких курсових коливань.

Втім, екс-заступник голови НБУ Сергій Яременко ще в середу допустив, що МВФ може схвалити позицію уряду.

"У попередні роки існували чіткі критерії. Якщо виділявся кредит stand by, то гроші йшли в резерви Нацбанку, а уряд міг отримати щось через Світовий банк. Тепер ця система зруйнована. МВФ та інші продовжують виконувати свої функції, але при цьому позбулися принципів. Ця ситуація дає карт-бланш на подібні заяви. Виявляється, що всі мають рацію - і Нацбанк, і уряд. Ясно, що коли немає чим платити пенсії, починається виривання грошей з рук", - підкреслив експерт.

Заява Уманського вважалася абсурдною рівно до ранку п'ятниці. Очікувалося, що МВФ зробить офіційну заяву, у якій розставить всі крапки над "i". А саме: скаже, що кредит stand by - це програма співпраці фонду з Нацбанком.

Тим не менше, спрацювало припущення Яременка: Альєр повністю зняв із себе відповідальність за те, що відбувається.

Замість чіткої відповіді на питання: "НБУ повинен дати гроші уряду чи ні?", - він визнав допустимими обидва варіанти. "Будь-які рішення щодо такого переказу або розподілу є винятково рішенням керівництва України", - зник за формулюваннями Альєр.

У четвер він пояснив свої слова. "Заява мала на меті зазначити лише одне: державі, яка є членом МВФ, належить самій вирішувати, як саме розмістити свої зобов'язання перед фондом - керуючись при цьому власним законодавством і дотримуючись властивого їй інституційного порядку", - знову зняв з себе відповідальність Альєр.

Напевно, у Кабміні обидві заяви представника МВФ сприйняли з переможним "ура!". Як розповіло джерело "Економічної правди" у Секретаріаті президента, спочатку шансів на отримання коштів в уряду не було.

"Минулого року, коли скінчилися гроші в бюджеті, Кабмін попросив їх у МВФ. Там проти були всі, крім Росії, зацікавленої в отриманні грошей за поставки свого газу. Однак її позиція не виявилася досить вагомою. Рада директорів ухвалила технічне рішення, що Нацбанк при необхідності може порушити "маяки" за чистими резервами, визначеними у меморандумі. Отримавши цей документ, Мінфін вирішив скористатися нагодою", - зазначив чиновник.

"В уряду немає грошей у складі резервів НБУ", - підкреслив він.

Після заяви Альєра директор департаменту зовнішньоекономічних відносин НБУ Сергій Круглик заявив, що мова не може йти ні про яке вилучення грошей з резервів.

"Законодавство прямо забороняє кредитувати уряд і фінансувати його витрати з резервів. Крім того, у договорах МВФ з Україною чітко зазначено: кредит stand by надходить у резерви. Те, що у 2009 році уряд двічі отримав гроші в рамках угоди stand by - це прецедент, виняток з правил", - підкреслив Круглик.

За його словами, у договорах, які укладалися під час виділення кредитів, чітко зазначено: одні кошти надходять в резерви, інші - до бюджету.

"Щоб отримати 2 мільярди, потрібне рішення Ради директорів МВФ про відкликання кредиту в Нацбанку і передачу його уряду. Природно, такого рішення Ради директорів бути не може. Інакше фонду доведеться пояснювати усьому світу, чому він пішов на порушення багаторічних принципів і передав гроші центробанку до бюджету України", - сказав Круглик.

Натомість, за його словами, Нацбанк виконує рішення про зниження рівня чистих міжнародних валютних резервів, але у законний спосіб, про який є домовленості з МВФ.

"Рівень уже знижений, що дає можливість виконувати зовнішні платежі, які виникають у 2010 році. Зокрема, з суми зниження чистих резервів був здійснений платіж за імпортований газ майже на 900 мільйонів доларів. Буде сплачений і наступний платіж за газ", - сказав Круглик.

Він висловив сподівання, що до того часу, поки відбудуться тарифна і структурна реформи "Нафтогазу", ресурси МВФ використовуватимуться згідно з основною метою програми stand-by - підтримки платіжного балансу, левову частку якого сьогодні і складають платежі за газ. Тобто, гроші залишаться у резервах Нацбанку.

Джерело у Секретаріаті президента також підкреслило, що регулятор не має наміру віддавати 2 мільярди до бюджету. Однак, припустив чиновник, уряд ще здійме галас, щоб натиснути на керівництво НБУ.


powered by lun.ua
Підпишіться на наші повідомлення!