Ахметов висадився на Бурштинському енергоострові

Ахметов висадився на Бурштинському енергоострові

Четвер, 17 грудня 2009, 14:23 -
Цікавою особливістю нинішніх торгів було те, що конкурсна комісія не була однозначно прихильна до того чи іншого учасника. В різні моменти її можна було запідозрити у різних схильностях. Можливо, так воно і було.

Компанії, підконтрольні Ринату Ахметову, тепер отримали контроль над 36% експортного потенціалу "енергоострову Бурштинської ТЕС", з якого електроенергія постачається до Словаччини, Угорщини та Румунії. Цей напрям наразі є єдиним, що викликав інтерес у енерготрейдерів.

Підконтрольні українському олігарху компанії купили більшу частину лотів на аукціоні з прав річного доступу до міждержавних ліній передач, організованому їх оператором компанією "Укренерго". На конкурс було виставлено половину експортних потужностей енергоострову - 275 МВт.

Компанія "Східенерго", контрольний пакет якої належить Ахметову, отримала право використання ліній потужністю 150 МВт, заплативши за них сумарно 85,5 мільйонів гривень. Третина цього обсягу гарантована "Укренерго". Окрім того, "Західенерго", яку Ахметов контролює лише через менеджмент, виборола право на 100 гарантованих МВт за 55,7 мільйона гривень.

"Укрінтеренерго" отримало право постачати лише 25 МВт, та й то - лише в літні місяці, коли енергії в самому енергоострові споживається менше. Кому дістанеться решта 275 МВт - буде вирішуватися щомісяця заново, при чому перший такий аукціон - на січень - відбудеться вже за тиждень.

Цікавою особливістю нинішніх торгів було те, що конкурсна комісія не була однозначно прихильна до того чи іншого учасника. В різні моменти її можна було запідозрити у різних схильностях. Можливо, так воно і було.

День перший: "Где карта, Билли?"

Співробітники "Укренерго" весь час повторювали, що цей аукціон у них - "перший блін". Тож відбувалося все відповідним чином: учасники аукціону вже розсілися у великій їдальні одного з приміщень "Укренерго", але техніки продовжували прикручувати скотчем до стійки радіомікрофон та демонструвати через проектор інсталяцію програмного забезпечення.

Після розкриття тендерних пропозицій з'ясувалося, що заявки на "висадку" на бурштинському енергоострові подали, окрім одвічних опонентів "Укрінтеренерго" та "Східенерго", іще союзник Ахметова з державним контрольним пакетом компанія "Західенерго", притусований для кількості НАЕК "Енергоатом" та Білоцерківська ТЕЦ, яка, за свідченням джерел на ринку, донедавна контролювалася заводом "Росава" Костянтина Жеваго.

Але тут до голови комісії демонстративно підійшов Андрій Турос, голова правління "Корлеа Iнвест Україна" - вітчизняної "дочки" східноєвропейського холдингу, який досі монопольно купував електроенергію у "Укрінтеренерго".

Голова конкурсної комісії Тетяна Муравйова зачитала принесену ним ухвалу суду, мовляв, "Корлеа" вважає, що порядок проведення аукціонів не дав йому можливості взяти в ньому участь, а отже, на час розгляду позову компанії дія цього порядку призупиняється.

Тож чиновниця оголосила першу із п'яти перерв у роботі аукціонної комісії: для того, щоб вивчити цю ухвалу і порадитися, що далі робити. Хоча спостерігач від "Східенерго" Олексій Захарчук намагався переконати її, що тут нема чого навіть думати: рішення суду про призупинення постанови НКРЕ не може скасувати вже оголошеного аукціону.

Але перерву таки почали, і технічний персонал зітхнув із полегшенням: можна було закінчувати всі організаційні справи.

"Я впевнений, що ми цей конкурс виграємо", - обмовився Турос у коментарі для преси. А коли журналіст "Економічної правди" нагадав, що його компанія не бере участі в аукціоні, той пояснив, що мав на увазі "Укрінтеренерго". Справді, різниця невелика.

"Я бачу, настрій у всіх хороший", - іронічно сказала Муравйова, коли година минула. І поспішила всіх розчарувати: комісія вирішила почекати, поки суди розберуться, і тільки тоді продовжити засідання.

Захарчук одразу попросив скоротити перерву до ще однієї години і пообіцяв, що протягом цього часу його колеги привезуть ухвалу апеляційного суду, яка попередню ухвалу призупиняє. Отже, аукціон можна буде продовжити.

На те, щоб обговорити його пропозицію, теж знадобилася перерва. Але лише на 10 хвилин. За результатами якої комісія таки погодилася на третю, годинну перерву, хоча й виглядала невдоволеною.

Протягом цього часу атмосфера в залі стала ще більш абсурдною. Працівники почали розносити великі зв'язки синіх і жовтих кульок і натягувати банер з привітанням до учасників всеукраїнського конкурсу "Лідер паливно-енергетичного конкурсу". На такий довгий аукціон ніхто не розраховував.

Тож коли годину вичерпано, всі погляди були прикуті до дверей, з яких мав з'явитися представник "Східенерго" з судовою ухвалою. Але його не було.

Тоді Захарчук, після вказівки по телефону, оголосив, що папери з суду будуть уже через 10-15 хвилин, і буквально з боєм змусив оголосити ще одну перерву, незважаючи на вигуки працівників "Укрінтеренерго": "Та хто ти такий, що тут командуєш"?

Тож наприкінці четвертої перерви, перед кінцем робочого дня усі зібралися у тісному приміщенні їдальні, конкурсна комісія розташувалася на тлі прилавків та касового апарату. На стіні висіли акварельні пасторалі. Прийшов технічний працівник з проектором, зображення з якого не було куди спроектувати.

"Где карта, Билли?" - питало кілька десятків поглядів представника "Східенерго" словами з мультфільма "Острів скарбів". Однак членів комісії це раптом перестало хвилювати: вони без жодного роздратування оголосили п'яту перерву - до 15 години наступного дня.

День другий: коли все схоплено

Другого дня аукціон розпочався без пояснень і передмов, і коли представники "Укрінтеренерго" спробували щось заперечити, голова конкурсної комісії говорити не дозволила: мовляв, аукціон уже розпочався.

Всі торги, окрім останнього пакету, відбувалися за єдиною схемою: до певної суми торгувалися всі п'ять учасників, а потім "Західенерго" та "Східенерго" ще на кілька кроків підвищували ціну: мабуть, для того, аби ніхто не здогадався, що вони діють злагоджено.

І тільки після закінчення торгів недавній  монополіст нарешті отримав можливість пообурюватися і розпитати, чи приніс нарешті "Східенерго" обіцяні папери.

"А ми і не чекали ніякого паперу, ми просто провели консультації з нашими юристами. Консультації були складними: ми ж уперше проводимо такий аукціон. Але навіщо нам якісь папери? Я їх особисто не хочу", - зазначила Муравйова. Однак запевнила, що не компетентна коментувати, які саме аргументи переконали юристів.

Зрештою, поразка "Укрінтеренерго" не є остаточною, адже окрім позову "Корлеа Інвест Україна", що фактично не вплинув на проведення аукціону, суд розглядає іще й позов самої української компанії, і в цій справі винесено ухвалу про заборону "Укренерго" укладати контракти з переможцями аукціону. Та й остаточні рішення за обома цими справами ще поки не прийняті.

Тому заступниця директора "Укрінтеренерго" Ірина Тихончук після конкурсу виглядала не надто сумною. Вона заявила, що ціна, заплачена її конкурентами, є завищеною.

"Ми піднімалися до того рівня, коли була ще виправдана ціна, а потім мусили зупинитися, оскільки ми державна компанія, і не можемо працювати у збиток", - пояснювала вона.

Звісно, за збиткові контракти її структура могла попасти під гнів КРУ або Рахункової палати.

Окрім того, чиновниця нагадала, що компанія-переможець зобов'язана не знижувати потужність експортних поставок менш ніж на 70% від контрактних, інакше у неї можуть забрати право на роботу за цим контрактом, або навіть заборонити у майбутньому брати участь в аукціонах.

"А така небезпека для нових на ринку компаній, на її думку, є цілком реальною, оскільки, скажімо, на вихідних попит на електроенергію у Європі майже нульовий", - зазначає вона.

Однак аналітик інвесткомпанії Dragon Capital Денис Саква стверджує, що досягнута на аукціоні ціна може приносити прибуток.

"По першому лоту ціна склала близько 0,8 цента за кіловат, по другому - 0,9, третьому - 0,7, четвертому - 0,8 цента. Тобто, додавши закупівлю струму на оптовому ринку, отримаємо сумарну ціну - близько 6 центів. А європейська біржова ціна становить зараз близько 6,5 центів кіловат. Очікується, що і українська, і європейська ціна будуть зростати. Тобто, на аукціоні заплачено абсолютно реальні суми", - зазначив експерт.

Можливо, справа в тому, що діючі контракти "Укрінтеренерго" передбачають суттєво занижену ціну продажу. Принаймні в цьому традиційно їх звинувачують конкуренти.

Але це припущення не пояснює, чому одному ціновому порозі зупинилися і інші учасники аукціону: НАЕК "Енергоатом" та Білоцерківська ТЕЦ. Проте, їхні наміри вкриті мороком: їх представники відмовилися коментувати ситуацію.

Одне зрозуміло: домовленість про розблокування аукціону було досягнуто на найвищому рівні. Оскільки апеляцію, на яку так чекало "Східенерго", як виявилося, подавало не воно, а Національна комісія регулювання електроенергетики, повністю підконтрольна Кабміну, яка раніше затягувала проведення аукціонів.

Тож якщо Ахметову вдалося переконати уряд - то й поведінка "Енергоатому" стає зрозумілою.

Залишилося дочекатись і побачити, чи встигнуть суди до нового року розглянути всі відповідні позови, і чи почнеться експорт з 1 січня, як передбачено результатами аукціонів.


powered by lun.ua
Підпишіться на наші повідомлення!