Скандал у "Сбербанку": Юткіна звільнено, Юшка призначено

Скандал у "Сбербанку": Юткіна звільнено, Юшка призначено

Четвер, 6 листопада 2008, 18:59 -
Розлучення "Сбербанка России" з керівником своєї української доньки може завершитися скандалом. Нехарактерна для банківського сектора подія – керівник банку намагається довести незаконність свого звільнення власниками.

В середу до Києва прилетів голова правління "Сбербанка России" екс-міністр економіки Герман Греф, який представив нового керівника.

Українську доньку "Сбербанка России" очолив Ігор Юшко - колишній міністр фінансів за часів Леоніда Кучми.

Юшко прийшов на заміну В'ячеслава Юткіна, який був першим керівником російського "Сбера" в Україні. До того Юткін у Києві очолював наглядову раду "Національного резервного банку". Саме на базі цієї фінансової установи "Сбербанк России" почав свою експансію в Україні.

В інтерв'ю "Економічній правді" Юткін заявив, що подаватиме судовий позов у зв'язку із своїм звільненням.

"Зараз я перебуваю на лікарняному, і звільняти людину в такому статусі - незаконно. Я письмово попередив про це особисто Грефа. У мене планове обстеження, пов'язане з травмою стегна після аварії, я лежу в госпіталі. Після того, як я вийду з лікарняного, я подам до суду", - сказав Юткін.

Крім того, Юткін додав, що має контракт до 2010 року.

За його словами, він знав про намір російського менеджменту банку відправити його у відставку.

"Київ - місто невелике, і усі переговори швидко ставали мені відомі. Спочатку очолити "Сбербанк России" запропонували Олександру Морозову, потім - моєму колишньому заступнику, потім Ігорю Юшку - один раз, другий... Я так зрозумів, що їм потрібен був важковаговик - не банківський, а політичний", - розповів Юткін.

Новий керівник банку Юшко - людина, не чужа Рінату Ахметову. У другій половині 1990-х років Юшко очолював Перший український міжнародний банк, який належить найбагатшому українцю.

Після роботи в уряді Кінаха, яка тривала протягом року, Юшко перейшов до Віктора Пінчука. Він очолював наглядові ради "Укрсоцбанку" і страхової компанії "Оранта", які перебували у власності зятя президента Кучми. Юшко також був віце-президентом корпорації "Інтерпайп".

Нинішнє призначення Юшка в "Сбербанк России" експерти пов'язують з ім'ям бізнес-партнера і однопартійця Ріната Ахметова - Василя Хмельницького.

Хмельницький і Греф товаришують з тих часів, коли російська АФК "Система" придбала мобільного оператора UMC. Провести цю угоду в Україні в інтересах Володимира Євтушенкова допомагав саме Хмельницький, а Євтушенков і Греф - близькі один одному.

Крім того, 2008 року Греф за протекцією свого сина призначив начальником управління корпоративних клієнтів у "Сбербанк России" Олександра Базарова, який свого часу очолював представництво Deutsche Bank в Україні. Працюючи в Україні, Базаров товаришував з Юшком і Хмельницьким і навіть мав робоче місце в офісі останнього.

Хмельницький зацікавлений у лояльному керівникові "Сбербанка России", бо сподівається отримати від нього кредитування під будівництво житлово-офісного комплексу "Новопечерські Липки" в розмірі декілька сотень мільйонів доларів.

Юткін у коментарі "Економічній правді" підтвердив, що зміна керівництва "Сбербанка России" "частково" пов'язана з фінансуванням девелоперського проекту Василя Хмельницького.

"Зараз ніхто не кредитує жодні будівництва, а тут проект на 350 мільйонів доларів. Але цей проект уже йшов без мене", - сказав Юткін.

"Економічна правда" звернулася до київського офісу "Сбербанка России" за коментарем, однак там повідомили, що прес-секретаря в них поки немає. У приймальні голови правління також сказали, що коментарів не буде.

Водночас, джерела у банку розповідають, що звільнення Юткіна було цілком логічним.

"Банк при ньому працював з порушеннями, йшов не тим шляхом розвитку, як того хотіли акціонери", - сказав співрозмовник.

Він також підтвердив, що одним з каменів спотикання був великий проект Василя Хмельницького.

"Хмельницький - це дуже цікавий клієнт для будь-якого банку, тому участь "Сбербанка России" у його проектах - це великий успіх. Навіть якщо зараз криза, і ніхто нікого не фінансує, Хмельницький може запропонувати адекватну заставу під свої девелоперські проекти", - додав співрозмовник "Економічної правди".

У банку також вважають "дикістю" відмову Юткіна змиритися із своїм звільненням, якщо такою є воля акціонера банку в особі російського менеджменту.

Юткін не заперечив, що акціонери самі повинні визначати, хто буде керувати банком.

"Але можна було почекати, коли я вийду з лікарняного. Навіщо порушувати закон? Якби вони дочекалися мого виходу з лікарняного, я би за взаємною згодою спокійно би залишив посаду. А тепер я буду судитися з принципу", - пообіцяв Юткін.

Співрозмовник, близький до "Сбербанку Росії", відповів на це так: "Усі заяви Юткіна про намір судитися мають одну природу - по максимуму віджати бонуси при звільненні".

Довідка ЕП

 "Сбербанк Росії" 27 грудня 2007 року закрив угоду з придбання в Україні "Національного резервного банку", яким володів російський бізнесмен Олександр Лебєдєв, підполковник Служби зовнішньої розвідки СРСР. Сам Юткін також є випускником Інституту зовнішньої розвідки імені Андропова.

Тоді анонсувалося, що в першу чергу "Сбербанк России" буде розвивати корпоративний бізнес, у другу - роздрібний. Протягом двох років вони планували розбудувати мережу відділень у всіх обласних центрах України.

За даними "Комерсанта", на 1 вересня "Сбербанк России" посідав 36 місце за активами (3,9 мільярда гривень) і 23 за капіталом (1,15 мільярда гривень).


powered by lun.ua
Підпишіться на наші повідомлення!