Смішні законопроекти від уряду та будівельників

Смішні законопроекти від уряду та будівельників

Четвер, 20 листопада 2008, 12:55 -
Цього тижня керівники Української будівельної асоціації (УБА) та Кабмін передали в поки що обезголовлену Верховну Раду просто "гумористичні", на переконання багатьох експертів, законопроекти.

Нарешті після довгих пологів будівельна еліта країни та уряд видали на гора два законопроекти: "Про запобігання впливу світової фінансової кризи на розвиток будівельної галузі та житлового будівництва", а також "Про антикризові заходи в будівництві житла".

Але пологи відбулися тяжко, і законотворче дитя народилося якимось дивним. Мабуть тому, що завжди так виходить, коли поспішають, та ще й один з батьків (будівельна галузь) знаходиться в тяжкій кризі.

Наприклад, законопроект пропонує дозволити кредитно-фінансовим установам кредитувати недобудоване житло та надавати пільгові кредити для будівництва нового житла.

Досить дивний пункт, що суперечить логіці попередніх домовленостей з банкірами. Адже зараз комерційні банки знаходяться в такій тяжкій кризі. І кредитувати небезпечне будівництво, яке принаймні 2-3 роки не має в Україні майбутнього, за словами аналітика Міжнародного центру перспективних досліджень Олександра Жолудя, не просто неможливо, але і якось наївно.

Однак вже цього тижня прем'єр Юлія Тимошенко запевнила всю будівельну публіку, що уряд домовився з приводу кредитування будівельних компаній з двома банками. Про які банки йдеться - довідатися не вдалося. Ймовірніше, це державні "Укрексімбанк" та "Ощадбанк"?!

Далі будівельники на пару з урядом хочуть законодавчо закріпити заборону кредитно-фінансовим установам підвищувати відсоткову ставку за раніше оформленими кредитами. В банках переконують, що на таке вони не підуть ніколи: криза сама регулює, змінювати їм ставки чи ні.

Законопроектами також передбачено відшкодування інвестору чи забудовнику витрат на будівництво або реконструкцію об'єктів, мереж енергопостачання та газопостачання. (Відшкодування покладається на підприємство, якому передаються на баланс та в експлуатацію зазначені об'єкти та мережі).

Нагадаємо, що у вересні 2008 року Кабмін практично скасував відрахування компаніями-забудовниками на розвиток інженерної інфраструктури. Хоча, за словами учасників ринку, відрахування тривають, бо інакше просто не буде кому їх робити. Тепер вийде така сама плутанина: у ЖЕКів не буде коштів на відшкодування, і за труби все одно доведеться платити будівельникам.

Особливий подив викликають такі пункти законопроектів, як, скажімо, вимога до іноземних компаній залучати на виконання будівельно-монтажних робіт не менш як 90% відсотків громадян та юридичних осіб з України, а також використовувати не менш як 50% вітчизняних виробів та матеріалів, зокрема, будівельних конструкцій.

Як вважає керівник відділу маркетингу та PR будівельно-інвестиційної компанії "Київжитлоінвест" Володимир Германов, у державі, яка будує ринкову економіку, це просто неможливо: це суперечить як Конституції України, так і міжнародним правовим нормам.

"Якщо для будівництва того чи іншого об'єкта компанії потрібні високотехнологічні закордонні будматеріали, то ніщо їй не завадить купувати їх в інших державах. Ну а про те, що 90% громадян, які працюють на західних чи російських компанях, повинні бути українцями, я взагалі промовчу. Це неприпустимо", - зазначає експерт.

Від початку запропоновані проекти містили ще один "дивний" пункт - державне регулювання рівня рентабельності будівельних компаній. Забудовники називали навіть цифру - 15%. За даними експертів, сьогодні мова може йти лише про 3-5% рентабельності, а деякі компанії-забудовники взагалі "в мінусах". І це після рентабельності у 100% і більше.

Якби навіть був такий пункт у законопроекті, і його "протащив" би парламент, усе одно нічого не вийшло б. Адже на одних будівлях компанії отримують надприбутки, на інших - низькі. Тим більше не відомо, хто контролював би рівні рентабельності.

Тим часом, законопроекти вже почали покриватися пилом у кабінетах ВР. Скоріш за все, нардепи не приймуть їх. Але якщо таки приймуть - то це вже діагноз.


powered by lun.ua
Підпишіться на наші повідомлення!