Лампочка Володимирівни

Лампочка Володимирівни

П'ятниця, 17 жовтня 2008, 20:00 -
Чергове засідання Кабінету Міністрів у четвер пройшло на нервах. Кризою (не економічною, а політичною) просто тхнуло в повітрі. Під час спілкування з журналістами Прем'єр-міністр України майже не посміхалася. Міністри ходили туди-сюди частіше, ніж завжди.

У більшості випадків Юлія Тимошенко тримає марку, приходячи на засідання уряду вчасно або з максимальним запізненням у 2 хвилини. У четвер, 16 жовтня, зібрання міністрів почалося аж 17 хвилин по тому, як куранти на Михайлівському Золотоверхому у Києві пробили десяту.

Журналістам так і не розповіли, з чим було пов'язане запізнення. Одні казали, що міністр транспорту та зв'язку Йосип Вінський додруковував доповідь про "Євро-2012", інші запевняли, що Тимошенко сиділа в кабінеті із слухавкою і чекала, поки на іншому кінці дроту з'явиться голос Президента.

Останнє цілком імовірне, бо до свого "трону" у залі засідань Прем'єрка зайшла у дещо стурбованому стані (який, по правді, в неї не проходить останні пару місяців). А до її приходу Олександр Турчинов зо два рази забігав і перевіряв, чи не сховалися десь шпигуни від Президента. І тільки коли зрозумів, що все гаразд, Тимошенко зайшла до залу.

І нехай весь світ зупиниться...

Зайшовши до зали і привітавшись, Прем'єрша першим ділом похвалилася підтримкою Європи і особисто представника Євросоюзу з питань зовнішньої політики.

"У мене була розмова з Хав'єром Соланою, де були розібрані всі деталі й важелі, які можуть вплинути на життя України", - сказала Тимошенко. І пообіцяла оприлюднити поради від Європейської народної партії щодо економічної кризи на засіданні РНБО.

Поза тим вона запевнила, що "сьогодні проявів світової фінансової кризи в Україні ні в яких жорстких формах не існує". Давно не ходивши в народ, Тимошенко заявила, що "Україна фактично не інтегрована в світові фінансові ринки, і саме тому ця криза нас оминає".

Виявляється, економіка України утримує в світі одну з лідируючих позицій за ростом ВВП.

"На фоні всіх країн, які мають радикальне падіння ВВП, ми демонструємо навпаки його планомірне зростання. За останні дев'ять місяців він склав 6-9% , у той же час, за цей же період минулого року показник склав 5,5%", - похвалилася Тимошенко.

Хоча, мабуть, все-таки якісь чутки про кризу до неї доходять, бо визнала вона, що Україна має проблеми з металургійним комплексом.

"Це пов'язано з падінням попиту на металопрокат у світі. Але ви знаєте, ми прийняли певні заходи на (минулому) засіданні уряду, і, практично, можемо зараз ефективно протистояти цьому виклику", - виправдалась вона.

Не більше одного банку в одні руки

Але трохи земного у чиновниці ще залишилося, бо серед виступу вона згадала про банківську систему. Чи то, може, піар-хід такий вдалий. Бо зала засідань одразу оживилась після слів: "Банківська система працює абсолютно надійно і успішно".

І знов зробила поправку на маленьку і непомітну проблему: "Що стосується "Промінвестбанку" - то це окрема рейдерська операція, а ні в якому випадку не вплив системної кризи на Україну".

До речі, міністр фінансів Віктор Пинзеник, втягуючи на перекурі гіркий тютюновий дим, не втримався від натяків на цю тему. На питання журналістів про майбутню долю "Промінвесту" міністр неоднозначно сказав: "Вони його націоналізують у тому формулюванні, як вони розуміють це поняття". І вихопив в одної з акул пера диктофон, демонструючи розуміння Нацбанку.

Журналісти відразу ж спробували уточнити, чи часом не має він на увазі, що після націоналізації активи фінустанови передадуть у "потрібні" руки. У відповідь Пинзеник лиш хитро посміхнувся.

Також, відповідаючи на питання журналістів, чи вирішені проблеми фінансування позачергових парламентських виборів і чи схвалені відповідні зміни до держбюджету, міністр сказав: "Так. Схвалили".

При цьому, випускаючи чергові клуби диму, відзначив, що сума фінансування закладена "та, яка зараз звучить у пресі". Раніше з'являлася інформація, що на виборчу забавку необхідно близько 417 млн. грн. Пинзеник додав, що члени уряду практично одноголосно підтримали це рішення.

Ще уточнив, що, окрім виборчих, бюджетний законопроект передбачає "ухвали по НАК "Нафтогаз Україна" і по "Пенсійному фонду". Що, власне, не дивно. Все-одно ж розраховують, що Раді на якийсь час повернуть повноваження.

УкраВінські пригоди на суші і воді

Кого тільки не зустрінеш іще в кулуарах Кабінету міністрів. То міністр закордонних справ Володимир Огризко вибіжить почистити черевики, то міністр оборони Юрій Єхануров прямо посеред засідання зникне десь у коридорах, то міністр транспорту та зв'язку Йосип Вінський вискочить доводити журналістам невинність власного зама.

Нагадаю, днями з'явилася інформація, нібито від Секретаріату Президента, про те, що, мовляв, заступник міністра Ігор Урбанський має корпоративне відношення до компанії-власника судна "Фаїна", яке захопили пірати поблизу берегів Сомалі.

Вінській запевнив, що "у Секретараті усякі глупості говорять останнім часом, і я не можу зрозуміти логіки цих заяв. Цю заяву там часом не прибиральниця Секретаріату сказала? Ігор Урбанський ніякого відношення до судна "Фаїна" не має", - заявив Вінський.

Також він додав, що кораблем володіє публічна особа, яку знають усі владні структури. "Власник судна особисто днями був на засіданні РНБО. Він був учасником усіх переговорів", - заявив Вінський, але не назвав його ім'я.

Більшість ЗМІ погоджується, що "Фаїною" володіє відомий одеський бізнесмен Вадим Альперін, який має добрі відносини з Юсефом Харесом, другом і за сумісництвом радником Віктора Ющенка. А інформацію про причетність Урбанського до судна розповсюдило видання "Комерсант-Україна".

"Комерсант" засвідчив, що в триденний термін покаже документи, що підтверджують цю інформацію", - заявила прес-секретар Вінського Вікторія Яковлева після того вже, як міністр подався до ліфту.

"Якщо в триденний термін нам не покажуть цих документів або видання не спростує інформацію, то ми подаємо до суду", - додала вона.

Ми писали, ми трудились, наші пальчики втомились...

Закінчилося засідання з годинним запізненням. Навіть коли всі питання порядку денного були розглянуті, міністрам не хотілося йти із зали. Вони ще хвилин з п'ятнадцять щось палко обговорювали. Це було помітно, коли поодинокі чиновники, втомившись, виходили з кабінету.

Опісля Тимошенко вийшла до журналістів, аби прозвітуватися про основні прийняті постанови. Вона спершу потішила присутніх: "У нас сьогодні є інформація від МВФ про готовність розглядати виділення Україні від 3 до 14 млрд. доларів для стабілізації фінансової системи". А потім засмутила, що видача кредиту гальмується через складну політичну ситуацію в Україні.

"МВФ сказав, що дуже складно буде вести переговори з Україною, поки звучать усі ці пропозиції про дострокові вибори", - сказала Тимошенко.

Нагадує дитинство, коли вживаються всі способи, від ніжного "будь ласка" до істеричного бовтання ногами по підлозі, аби отримати цукерку. Так, між іншим, на 1 березня 2008 року зобов'язання України перед МВФ складали близько 0,43 млрд. доларів.

Також Прем'єр повідомила, що уряд розглянув низку питань, присвячених стратегічному напрямку - енергозбереженню в Україні.

"І перший крок, який зроблений, він зроблений для всіх бюджетних установ, що вони будуть використовувати для освітлення своїх приміщень світлодіодні лампи, які на 30% енергії менше споживають. І ще безліч заходів, які стосуються енергозбереження", - заявила Тимошенко.

Крім того, на засіданні уряду ухвалено "комплексний план заходів з подальшого розвитку освіти в Україні до 2011 року". Який саме - Юлія Володимирівна так і не уточнила. Але будемо сподіватися, що цей план буде не гіршим за введення свого часу 12-бальної системи і 12 класів навчання у середній школі, недосконалого випускного тестування і заплутаної Болонської системи.