Занепад гривні: прогнози збуваються

Занепад гривні: прогнози збуваються

Четвер, 25 вересня 2008, 16:00 -
Девальвація гривні, яку експерти пророкували ще на початку літа, нарощує оберти. Українська національна валюта знецінюється, і наслідки цієї тенденції не змушують довго себе чекати: з країни ідуть нерезиденти зі своїми грошима, лихоманить фондовий ринок.

Рада НБУ в липні закріпила національну валюту на 4,85 грн. за 1 дол. із коридором +/- 4% до кінця року, а вже у вересні надумалася тримати такий курс 2009 року, розширивши коридор до +/-5%.

Отже, верхня межа коридору - близько 5,05 грн. на 2008, і 5,1 - на 2009 рік.

Аналітики інвестиційної групи "Сократ" іще після липневого рішення НБУ прогнозували, що наприкінці третього кварталу гривня почне слабшати, а наприкінці року досягне 5 грн. за 1 дол. Хоча і вони не могли собі уявити, що вже 25 вересня в обмінниках долар буде коштуватиме 5,06 грн.

Якими ж були причини знецінення української валюти? Адже ще кілька місяців тому вона "нарощувати м'язи"? За перше півріччя долар падав, і в червні за нього давали 4,6 грн. Чого чекати бізнесам найближчими місяцями?

"Нафтогазом" по курсу...

Серед чинників, що, імовірно, добряче підштовхнули гривню до падіння, став вихід на міжбанк наприкінці серпня НАК "Нафтогаз України", який придбав 1,5 млрд. дол. для подальшого придбання газу, очевидно, поспішаючи набрати його за нинішніми цінами.

Зазвичай компанія закуповує вдвічі менше - 700-800 млн. дол. на місяць. Через два тижні після інтервенції "Нафтогазу України" курс долара склав 4,77 грн. (26 серпня на міжбанку він був 4,62 грн.)

Невже це просто був збіг обставин? Напевно, що ні. Як тільки такий великий скуповувач доларів, як "Нафтогаз України", робить якийсь несподіваний рух на валютному ринку, завжди неоковирно чіпляє його своїм "хвостом".

Щоправда, експерт Міжнародного центру перспективних досліджень Олександр Жолудь вважає, що "нафтогазовий" чинник все ж заслабкий для впливу на валютний ринок.

"Такі самі розмови щодо впливу на курс валют точилися, наприклад, коли ця компанія взагалі не виходила на ринок з метою закупівлі валюти. Вже потім стало зрозуміло, що "Нафтогаз України" не може серйозно впливати на ситуацію", - зазначає Олександр Жолудь.

Не може впливати, але впливає, і ще й як.

Населення занадто бідне, щоб впливати на гривню

Існує також думка, що на курсі долара позначилось скуповування валюти населенням.

Проте, аналізуючи становище економіки та домогосподарств громадян останніми місяцями, можна побачити, що у населення просто не було зайвих грошей на руках для того, щоб купувати долари.

Так, по-перше, інфляція "з'їла" практично третину зарплат; по-друге, населення, яке отримувало платню в гривнях і мало якісь надлишки, активно вкладало їх на депозити банків або ж купувало техніку, побутові прилади, навіть авто тощо.

Про це свідчить начальник відділу маркетингу КУА "Магістр" Наталя Близнюк: "Депозити населення лише за літо зросли на 14,1 млрд. грн. До того ж, як свідчить практика, коли курс в обмінниках змінюється, то там немає або долара, або гривні, залежно від ситуації", - зазначає вона.

Зрештою, знайомий випадок: всі ми часто стикалися з дефіцитом тієї чи іншої валюти саме в часи різкого її падіння або зростання. Тому навіть спроби людей закупити долар могли бути безуспішними.

Але чимало аналітиків усе ж вважає, що населення долучилося до подальшого гривневого занепаду. Так, експерт інвесткомпанії Dragon Capital Олена Білан запевняє, що стався ефект спіралі - один чинник (падіння курсу долару до гривні) потягнув за собою інший (скуповування валюти).

"За даними банкірів, масове скуповування валюти населенням відбувалося. Наприклад, це констатували спеціалісти банку "Фінанси та кредит", - зазначає Олена Білан.

Але основна частина банків, куди звертався кореспондент ЕП, не відчули активності простих громадян на валютному ринку. Так що цей чинник навряд чи мав велику вагу.

Нерезиденти налякалися, а потім...налякали гривню

А от відтік з України нерезидентів зі своїми капіталами, який спричинила девальвація гривні в цей період, безперечно провокує подальше падіння української валюти.

Про це свідчить падіння індексу ПФТС на 40% за останній місяць, що підтверджує - західні інвестори виходили із українських активів, що дешевшають, а також підігрівали попит на валюту. Це підтверджують і аналітики "Сократу".

Окрім того, попит на валюту підігрівав і дефіцит зовнішньоторгівельного балансу. Так, останніми місяцями ціни на металопродукцію в світі значно знизилися, що спричинило падіння експорту з України.

Зрозуміло, що в країну стало потрапляти значно менше валюти, що спричиняло її дефіцит з одного боку, та падіння курсу гривні - з іншого.

Психологічний рівень здолаємо

Що чекає на гривню і долар напередодні Нового року? Відверто кажучи, про це сьогодні ніхто впевнено сказати не може. Це буде залежати, скажімо, від російської ціни на газ для України, від намагань уряду боротися з інфляцією чи "відпустити" її, чи від дій самого Нацбанку.

Якщо НБУ вирішить продавати накопичену валюту, то гривня, вочевидь, зміцниться. Цю думку підтверджує і Олена Білан:

"Якщо ж головна фінансова установа вирішить так не робити, то зміцнення гривні не відбудеться", - наголошує експерт.

Отож, якщо спрацюють усі три негативні фактори, про які йшлося вище, то можна чекати, що курс гривні до долара перетне так званий психологічний рубіж - 5,05 грн. за 1 дол. Саме це і прогнозує Наталя Близнюк.

Так що доля української гривні напередодні Нового року, скоріше за все, буде незавидною. А враховуючи політичну нестабільність у державі, це можна прогнозувати впевнено.


powered by lun.ua
Підпишіться на наші повідомлення!