Навколо "Олімпійського" стає вільніше

Навколо "Олімпійського" стає вільніше

Середа, 2 липня 2008, 14:45 -
1 липня нарешті почалося знесення скандально відомого ТРЦ "Троїцький". Власники дали остаточну згоду лише після того, як влада видала 80 гектарів землі на території "Експоцентру України". Але ще у 20 метрах від чаші стадіону зводиться 12-поверхова "етажерка", яка також може завадити реконструкції комплексу.

Виносити вболівальників стане легше

Почнемо з уже легендарного ТРЦ "Троїцький". Нагадаємо, взимку 2002 року Київрада за підписом мера Омельченка передала 2,69 га на Спортивній площі ТОВ "Юджин". Будівництво не погодили з сусідніми будівлями: НСК "Олімпійским", театром оперети, готелем "Спорт". Але тоді судові тяганини із забудовниками закінчилися нічим.

Всередині 2005 року чиновники УЕФА офіційно заборонили заповнювати стадіон глядачами на 100% через неможливість їх нормальної евакуації. У той же час комісія УЕФА попередила Україну про неможливість проводити на НСК матчі Чемпіонату Європи, якщо не буде знесена будівля. Обіцянки виправити ситуацію постійно переносилися.

20 березня цього року мер Києва з помпою, зібравши журналістів, показав початок демонтажу центру. Але за відсутності прописаної компенсації для ТОВ "Юджин" у цей же день демонтаж припинили. Остаточною датою початку знесення ТРЦ було названо 25 червня, але і в цей день на території "Троїцького" була звична тиша.

Реклама:

І тільки в п'ятницю, 27 червня, заступник голови Київської міської державної адміністрації Анатолій Голубченко сповістив, що в цей день з компанією "Юджин" вже підписаний договір про початок знесення "Троїцького".

"Ми підписали попередній договір, який вступить у силу тільки після підписання договору Кабінетом Міністрів, але все одно компанія "Юджин" надала нам право знести будівлю вже сьогодні", - говорить заступник мера.

У вівторок, 1 липня, о першій дня будівельним майданчиком снували чиновники. Активна робота на майданчику тоді ще не почалася. На території будівництва представниками держадміністрації вирішувались останні питання, а оператори демонтажної техніки перевіряли технічне обладнання. Знесення недобудови проводить компанія "Київметробуд", про що сповістив її гендиректор Володимир Петренко.

 

"Вчора, 1 липня, була запущена одна машина, сьогодні друга, а завтра ми завеземо третю. Але, виходячи з ситуації, компанія може збільшити кількість спецмашин для демонтажу до 5. Зараз роботи ведуться з ранку до 22:00, і якщо жителі навколишніх будинків і співробітники сусідніх офісів не будуть скаржитися на шум, то демонтаж буде вестися цілодобово", - обіцяє Володимир Петренко.

За інформацією, що з'являлася раніше, реконструкція має закінчитися у термін до 100 днів і коштуватиме приблизно 21-25 млн. грн.

 

"Експоцентр" замість центру Києва

Цікава ситуація склалася і з компенсацією для забудовника. Згідно з угодою, підписаною між КМДА, урядом, Держуправлінням справами та ТОВ "Юджин", підприємству надається 80 га землі господарчого двору "Експоцентру України" у довгострокову оренду на 49 років.

"Також компанія "Юджин" зобов'язується побудувати на 30-ти гектарах до 2012 року новий 50-тисячний стадіон. Ця новобудова може бути використана, як резервний стадіон під час проведення футбольного єврофоруму-2012", - наголошує керівник Державного управління справами Ігор Тарасюк.

Спочатку Державне управління справами передає землю Київраді, за що місто протягом наступних чотирьох років заплатить 250 млн. грн. Київрада ж передасть ділянку ТОВ "Юджин".

Незважаючи на розмови щодо чергового розкрадання заповідної землі, в адміністрації "Експоцентру України" чітко дали знати, що всі зелені насадження, які будуть знищенні під час імовірного будівництва, не належать до лісопаркової зони Голосіївського лісу.

На противагу розмовам у пресі про невідповідну площу компенсаційної землі, Анатолій Голубченко заявив про розмір компенсації для "Юджина" у 223 млн. дол., що складаються з вартості землі та зведених на ній бетонних споруд. Чиновник заявив, що саме відштовхуючись від цієї цифри, держоргани вирішили дати інвестору 80 гектарів землі.

Експерт київської ріелторської агенції "Благовест", до якого звернулась ЕП, оцінив видану землю приблизно у 240 млн. дол. Виходить різниця у 17 мільйонів, але й ту можна списати на зобов'язання "Смарт-груп" побудувати новий стадіон, який може швидко не окупитися.

Нагадаємо, що після того, як Україна й Польща виграли право на проведення футбольного чемпіонату, ТОВ "Юджин" викупила компанія "Смарт-холдинг" Вадима Новинського.

Минулого літа вона придбала 50% товариства у компанії "Hanner", а в березні цього року Новинський викупив решту в компанії "Нест". За оцінками експертів, загальна сума угоди склала приблизно 40 млн. доларів.

На новий стадіон уже чекають

І все ж, якщо в Києві з'явиться новий 50-тисячний футбольний стадіон, на нього претендуватиме один з двох київських клубів, які виступають в українській прем'єр-лізі. Керівники "Арсеналу" та "Динамо" вже давно заявляють про намір будувати нові арени для своїх клубів. Тому, ймовірно, хтось із них може стати співінвестором спорудження стадіону.

У прес-службі "Динамо Київ" заявили, що наразі клуб займається технічною реконструкцією стадіону ім. В. Лобановського: встановлює турнікети, вдосконалює прес-ложу, замінює освітлення, згідно зі стандартами УЕФА для проведення наступного єврокубкового сезону на цьому стадіоні через реконструкцію "Олімпійського".

"Вкладення грошей у будівництво чи купівлю нового стадіону - це довгострокова інвестиція, яка окупиться не раніше, ніж за 15-20 років, - говорить голова департаменту ФК із зв'язків з громадськістю Микола Несенюк. - Просто допоки на матчах української першості не почне заповнюватися хоча б 18-тисячний клубний стадіон, то не може й мови йти про розширення. А щодо єврокубків, ми й надалі будемо слідувати старій практиці оренди більш місткого стадіону на час проведення матчу, так виходить набагато економніше".

А от віце-президент ФК "Арсенал" Віктор Головко наголосив, що в разі побудови нового стадіону його клуб буде першим претендувати на цю арену. "Хоча це ще не факт, що цей стадіон все-таки колись побудують. Планувати можна багато чого", - сказав він.

Ще одна "непомітна" проблема

З "Троїцьким" ніби розібралися, а от як же бути з "адміністративно-спортивним павільйоном" у 20 метрах від чаші стадіону? Генеральна прокуратура звернулася в Господарський суд Києва з проханням визнати недійсним інвестиційний договір про реконструкцію спортивного повільйону на території НСК "Олімпійский", а саме добудову 12-поверхового будинку з реконструкцією колонади. В обід 1 липня на цьому об'єкті активно зводився одинадцятий поверх.

У прес-службі міністерства сім'ї, молоді та спорту заперечують існування проблеми щодо цього об'єкту, наголошуючи, що більшість конкурсантів у реконструкції "Олімпійського" надавали проекти, в яких цей "адміністративний" будинок непогано вписувався в загальний вигляд оновленого стадіону.

За іншою інформацією, на більшій частині площ цього будинку розміститься звичайний офісний центр.

 

Можливо, нинішній уряд, чекаючи на скору відставку і розуміючи свою неспроможність підготувати подібний захід, хоче зробити невеличкий подарунок наступному Кабінету Міністрів. На фоні майбутніх виборів тема підготовки до Євро-2012 буде важливим інструментом чорного піару. Але чому ж через чергові розбірки політиканів мають страждати прості громадяни і репутація країни??

Реклама: