Бізнес-партнера Віталія Гайдука звинувачують у злочинах

Бізнес-партнера Віталія Гайдука звинувачують у злочинах

П'ятниця, 25 квітня 2008, 16:39 -
В Угорщині розгорнувся скандал, який може прямо вплинути на політичні та бізнесові кола в Україні. У центрі скандалу перебуває партнер Віталія Гайдука по енергетичному бізнесу - найбагатший депутат угорського парламенту Ласло Капойї.

Удар, що може бути рикошетом завданий українській корпорації "ІСД", одночасно посилить позиції теперішнього міністра палива та енергетики Юрія Продана, вважають експерти. Побічним ефектом подій стануть, можливо, певні зміни в експорті української електроенергії.

Почалося з того, що угорська газета "Мадьяр Немзет" оприлюднила результати власного розслідування діяльності Ласло Капойї, що контролює фірму System Consulting. Ця структура, у свою чергу, як зазначають угорські ЗМІ, має неабиякий вплив навіть на державну енергетичну компанію "MVM".

Очевидно, справа в тому, що 76-річний Капойї ще у 1980-х роках був міністром промисловості Угорщини, а нині посідає чільне місце в лавах місцевої Соцпартії: стара партійна номенклатура у багатьох колишніх соціалістичних країнах є надпотужною і впливовою силою, що й досі вправно керує процесами в політиці й економіці.

Зазначимо: System Consulting - один із найбільших європейських покупців української електроенергії. Причому її контракти з Укрінтеренерго укладалися 2003 року, коли саме Гайдук працював в уряді на посаді віце-прем'єра з питань ПЕК. Тоді ж були підписані великі контракти з компаніями з Польщі, Словаччини, Румунії - Korlea Invest, Zomar и Energy Capital.

Хоча конкретні питання щодо експорту української електроенергії традиційно заплутані і навіть утаємничені, минулого року, коли Гайдук ще очолював Раду національної безпеки та оборони, в деяких українських ЗМІ з'явилася скандальна інформація про те, що іноземні покупці платять за електроенергію менше, ніж вітчизняні.

Офіційно вдалося з'ясувати, що 2007 року згадана угорська компанія закупила в Укрінтеренерго 350 МВт (3,15 млрд кВ\год.) за ціною 4,6 цента за 1 кВ\год. Це в 2-3 рази менше, ніж середньоєвропейська ціна, відзначають експерти. Особливу увагу журналістів привернув той факт, що в самій Угорщині українську електрику продавали вже майже по 16 центів. Різниця, яка осіла в кишенях посередників, - майже 360 млн доларів.

Із 2003 року, коли така співпраця почалася, дружні відносини двох корпорацій і, вірогідно, особисто Капойї та Гайдука зміцнилися: за інформацією з відкритих джерел, угорська компанія постачала дешевою електроенергією іноземні заводи, що входять до ІСД. Так, позаторік System Consulting поставила 76,1 МВт електроенергії металургійному заводу Dunaferr Rt., що належить ІСД із 2004 року. Є інформація і про інші схожі поставки - через всі ті згадані вище структури, які підписали контракти, коли Гайдук був при владі. Щоправда, ціна контрактів і нюанси поставок є комерційною таємницею.

У Києві скандали з цього приводу виникали регулярно, але не виносилися на люди: час від часу керівники електроенергетичної галузі обурювалися бізнесом, який Гайдук і його угорський партнер розгорнули під виглядом продажу електроенергії, що належить державі.

Вірогідно, через це й почалися конфлікти Гайдука і Продана: теперішній міністр ще кілька років тому виступав за підвищення експортної ціни на українську електроенергію. Минулого року президент Ющенко раптом на короткий час підтримав цю ініціативу, але ситуація суттєво не змінилася. До речі, у тій ситуації в гру включилася угорська державна компанія, котра категорично заперечила можливість купувати дорожчу українську електроенергію. І Київ, схоже, відступив під натиском потужних лобістів?

Чиновник, який тоді працював у Кабінеті Міністрів, пояснив ЕП, що підґрунтя президентських рекомендацій щодо ціни на електроенергію крилося не в економічній, а в політичній площині: "Ющенко хотів не стільки підтримати Продана, скільки поставити на місце Гайдука - бо той почав дуже орієнтуватися на Юлію Тимошенко". Той же чиновник стверджує, що "Гайдук, очевидно, правильно витлумачив натяк президента".

Через новий скандал усі політики вважають за краще не коментувати небезпечної теми. Проте ще рік тому добре обізнаний у ситуації колишній член парламентського Комітету з питань ПЕК (Верховна Рада 5-го скликання) Володимир Бронніков сміливо заявив у пресі: "По-перше, Віталій гайдук останнім часом справді робив ставку на Тимошенко і політично віддалявся від Ющенка. По-друге, підвищення ціни на електроенергію - це економічно обґрунтоване рішення і гарний піар для українського президента, по-третє, на енергетичному ринку всім відомо про особистий конфлікт Віталія Гайдука та Юрія Продана, який почався ще коли Продан намагався зняти деяких протеже Гайдука в енергетичних монополіях".

Так чи ні, але протягом майже півроку навколо експорту електроенергії не було публічних скандалів.

Але несподівано в самій Угорщині журналісти викрили партнера Гайдука. Газета "Мадьяр Немзет" звинуватила Капойї в організації незаконного стеження за політичними опонентами. Втративши надійну підтримку в Угорщині, ІСД і, в першу чергу Гайдук, можуть утратити позиції і в Україні, вважають експерти. Принаймні йдеться про те, що посиляться позиції Юрія Продана.

Щоб зрозуміти серйозність висунутих проти Капойї звинувачень, пропонуємо прочитати наведений переклад публікації з угорської газети.

Капойї (Kapolyi) уклав договір зі "снайперами"

Політична воля соціалістів стала ініціатором і рушійною силою секретної акції, пов'язаної з великими витратами.

Наприкінці 2002 року приватне детективне бюро дістало замовлення на стеження за керівником уряду Віктором Орбаном (Orban Viktor), що йшов у відставку; колишнім головою Державного податкового управління (APEH) Лайошем Шимичкою (Simicska Lajos), колишнім президентом і генеральним директором Угорської пошти Іштваном Калмаром (Kalmar Istvan).

До обов'язків приватного детективного бюро входило не більше і не менше, як збір документованої інформації про згаданих осіб, такого компромату, що був би достатній для їхнього осуду в рамках порушених проти них кримінальних справ.

Тільки витрати на протизаконне слідство, що його планували провести протягом півроку, становили приблизно сто мільйонів форинтів. Однак і за таких обставин замовник знайшовся.

Від нашого кореспондента

Пропозиція приватного детективного бюро Finder Bt. стосовно проведення секретного й суворо конфіденційного розслідування упала в родючий ґрунт. Його фінансування потрапило в руки мецената-мільярдера, голови Соціал-демократичної партії Ласло Капойї, що займає нині місце в соціалістичній фракції парламенту. Крім фінансових аспектів, особистість Капойї стала гарантією виконання мети, сформульованої в пропозиції фірми Finder: "Із метою ефективного функціонування мережі, керівникам професійного рівня необхідно дати таке (що підкріплює легітимність організації) доручення, яке насправді виразить політичну й владну волю".

За пропозицією пішли дії: сторони - Finder і фірма Капойї System Consulting - 18 грудня 2002 року уклали договір, який через кілька місяців із тим самим змістом змінили так, щоб договірною стороною стала приватна особа - Ласло Капойї. Тоді ж уточнили й формалізували пропозицію Finder Bt., з якої видно, що обоє - директор фірми Дьюла Штоц (Stocz Gyula) і Ласло Капойї - розраховували на плідне співробітництво (за інформацією новин угорського телебачення MTV, від імені приватного детективного бюро діяв Золтан Губузнаї (Gubuznai Zoltan), що раніше працював у Державному податковому управлінні як радник голови відомства). Таким чином, за Шимичкою, що був головою Державного податкового управління, "полював" саме його колишній радник. У цей час Губузнаї перебував під попереднім арештом - у зв'язку з підозрою в шантажі глави банку ОТР (угорський Ощадбанк) Шандора Чані (Csanyi Sandor).

Зміст контракту зафіксували в такий спосіб: "Стратегічне планування, експертні послуги, розкриття доказів, їхнє фіксування, аналіз кожного матеріалу з доказами окремо, узагальнений аналіз доказів, пошук свідків, що заслуговують довіри, аналіз показань свідків із особливою увагою до відокремлення фактів від висновків свідків, організація й проведення рейдів разом із компетентними відомчими органами".

Були зафіксовані терміни, відповідно до яких вибраних для "полювання" осіб хотіли протягом півроку посадити на лаву підсудних: "Прийняття в замовника і його оточення завдань щодо стратегії й тактики - 1 місяць. На цьому ґрунтувалося й відбувається вже із самого початку здійснення плану, наступний контроль, термін якого 3 місяці, за необхідності може бути продовжений (2 роки)".

Того ж дня Капойї Ласло видав доручення Finder - "на повноправні дії відповідно до змісту договору".

Варто заглянути також і в бюджет секретного слідства. Відповідно до нього, команда складається із шести експертів і двох професійних керівників. Якщо перші працюють за півмільйона на місяць, то другі за керівництво секретним слідством одержують на місяць два з половиною мільйони. Цілком імовірно, щоб уникнути наступних суперечок, у договорі сторони зафіксували на договірній основі, що дані потрібно читати у форинтах, тобто у національній валюті. "На телекомунікаційні витрати" "снайпери" на кожного планували по 50 тисяч форинтів, не враховуючи податку з обігу, щомісяця на витрати на транспорт і готель - по 200 тисяч на місяць. Остання сума, можливо, пояснюється тим, що, хоча офіс фірми перебуває в Будапешті і спостережувані особи - також проживали й проживають у столиці, Finder Bt. діє в містечку Карцаг.

Багато про що говорить і той факт, що заснована в 2000 році фірма Finder Bt. почала з нуля, крім досвіду її засновників у неї нічого іншого не могло бути. Керівники фірми вважали необхідною разову інвестицію в інформатику - 15 мільйонів, а тридцять мільйонів просили на "попереднє разове придбання інформації для наступу". За цим пішли дві статті по десять мільйонів, у яких була необхідність - цитуючи спецжаргон документів, "у покупці оновленої інформації для наступу". Таким чином, витрати без податку з обігу сягнули 95 мільйонів форинтів.

Через кілька днів після підписання договору, 23 грудня 2002 року, Finder Bt. відправила фірмі Капойї System Consulting рахунок на 55 мільйонів форинтів плюс податок із обігу, й акція відразу ж могла бути запущена.

Ми піддаємо розголосу також і розмір оплати за роботу. Отже, сторони вибрали трохи складніший метод розрахунку, ніж це відбувається в бюджеті. А що стосується успішного виконання завдання, то у його визначенні начебто міститься деяка непевність: "Оплата за роботу: за системою комісійних винагород за успішне виконання - 10% від відшкодованого збитку".

Сюрприз, природно, ми готуємо й на завтрашній день. Ми відзвітуємо, до чого прийшло секретне розслідування і хто ще крім трьох "цільових" осіб потрапив у поле зору Finder Bt.

Урядове розслідування

Дюрчань Ференц (Gyurcsany Ferenc) хоче розібратися з роллю урядових кіл у скандалі, пов'язаному зі стеженням, адже прем'єр-міністр учора видав доручення міністрові канцелярії Петеру Кишу (Kis Peter) дістати інформацію в нашій газеті щодо розкритої справи, і, за необхідності, почати розслідування. Спікер уряду Давид Дароци (Daroczi David), заявив: "Уряд Дюрчаня ніколи нікому не давав доручення вести протизаконне спостереження". Він, однак, не говорив про те, чи могло відбутися таке в період роботи уряду Меддеши. Петер Меддеши на питання телекомпанії Hir Televizio відповів, що нічого не знає про цю справу.

Міністр у справах спецслужб Дьердь Сілваши (Szilvasy Gyorgy) заявив, що не знає про те, щоби в останні роки за дорученням соціалістичних політиків проводився збір даних про керівних політиків. Сілваши заперечив, що за новітніми скандалами, пов'язаними зі стеженням, стоять урядові організації. Міністр, відповідаючи на запитання журналістів, нагадав про те, що збір інформації про політиків із використанням коштів секретних служб можна здійснювати тільки з дозволу парламенту.

Віктор Орбан, що був одним із тих, за ким велося стеження з використанням коштів секретних служб осіб, заявив телекомпанії  Hir Televizio, що цей випадок не став для нього сюрпризом. Як він сформулював: "Нічого нового під сонцем немає. У моїй професії людина весь час просувається, працює й живе між лезами бритви. Я знаю своїх супротивників досить давно. В угорського суспільства був час, понад сорок-п'ятдесят років, щоб довідатися про них. Я не думаю, що потрібно дивуватися".

Серйозне порушення закону

"Зовсім протизаконно, що приватна детективна фірма, використовуючи оперативні засоби (наприклад прослуховування, секретне фіксування розмов) провадить спостереження за громадянами", - сказав нашій газеті експерт, який констатував, що такі методи можуть використовувати тільки секретні служби в обґрунтованих випадках і винятково на підставі судового рішення або, у деяких випадках, із дозволу міністра.

Той факт, що згадана в нашій серії статей приватна детективна фірма перед проведенням спостереження просить політичного захисту, однозначно сигналізує про те, що фірма усвідомлювала протизаконний характер акції. І, щоб уникнути провалу, їй необхідний був рятувальний політичний документ, яким вона буцімто поставила себе над законом. А той, хто надав їй так званий політичний захист, зробив не тільки зловживання владою, а також, як тяжчий злочин, порушив закони, що захищають інтереси безпеки нації.

На думку експерта, можна встановити, що описані в наших статтях методи спостереження не мають ніякого відношення до приватного розслідування, оскільки приватний детектив не може використовувати оперативних коштів і коштів секретних служб.

Підпишіться на наші повідомлення!