Тимошенко проти Семенюк: Одеський припортовий

Тимошенко проти Семенюк: Одеський припортовий

Четвер, 24 квітня 2008, 12:50 -
Заяви прем’єра Юлії Тимошенко про неминучість продажу в травні Одеського припортового голова Фонд держмайна вважає черговою атакою на своє відомство. "Коли керівник уряду, яка не відповідає за приватизацію, говорить, що конкурс буде проведено, то мені це нагадує революційність: я зроблю так, як я хочу", - говорить Валентина Семенюк-Самсоненко.

Боротьба за право продати чи не продати Одеський припортовий завод перетворилася на змагання за першість у владі. З одного боку барикад - Юлія Тимошенко, з іншого - президент, його секретаріат і Фонд держмайна на чолі з Валентиною Семенюк-Самсоненко. Потенційні покупці просто спостерігають за розвитком подій.

Як відомо, минулого понеділка Семенюк-Самсоненко зібрала у Фонд представників компаній, що виявили зацікавленість в участі в приватизаційному конкурсі.

Вона повідомила, що конкурс, раніше призначений на 6 травня, скасовано указом президента. Семенюк вибачилася перед бізнес-структурами. Хто прийшов послухати промову глави Фонду - так і залишилося таємницею.

Втім, вже за кілька днів Тимошенко фактично виставила на глум ту урочисту церемонію. В інтерв'ю "Українській правді" прем'єр заявила, що приватизація Одеського припортового заводу, незважаючи на указ Ющенка, відбудеться з максимальною затримкою на один тиждень. Тобто, виходить, вже 12-13 травня - одразу після свят.

"Це пов'язано виключно з тим, що не всі претенденти зареєструвалися в Антимонопольному комітеті", - пояснила Тимошенко.

Коли журналісти нагадали їй про президентську заборону, Тимошенко дала зрозуміти, що не має наміру звертати уваги на такі дрібниці.

"Мені не цікава ця суєта. Приватизація Одеського припортового буде в травні, як ми і домовлялися. Все. Крапка", - жорстко відрізала Тимошенко.

Позицію прем'єра пізніше аргументував міністр Кабінету міністрів Петро Крупко. Він пояснив УП, що скасування Ющенком урядової постанови, яка затвердила умови приватизації підприємства, не є причиною для відміни самого конкурсу.

"Проведення приватизації Одеського припортового не вимагає рішення уряду, це є швидше актом політичної підтримки, оскільки остаточні умови конкурсу затверджує комісія з приватизації, - сказав Крупко. - Цього достатньо з позиції закону про приватизацію".

Водночас, рішення згаданої Крупком комісії має затверджуватися наказом Фонду держмайна.

"Нам відомо, що Семенюк зупинила своїм наказом рішення приватизаційної комісії. Але вона зробила це після того, як прем'єр сказала, що приватизація відбудеться навіть після того як президент зупинив своїм указом відповідне рішення уряду", - сказав міністр.

Дійсно, такий документ існує. "Фонд видав наказ, яким відмінив конкурс і призупинив роботу конкурсної комісії", - пояснила Семенюк кореспонденту "Економічної правди".

Проте оприлюднити це рішення вона збирається тільки після того, як його буде опубліковано в офіційних виданнях Фонду. Таку позицію Семенюк-Самсоненко пояснила побоюваннями, що опоненти можуть заблокувати дію наказу судовим позовом.

Також вона звернула увагу на те, що в останньому номері "Відомостей приватизації" вже надруковано оголошення про скасування конкурсу з приватизації Одеського припортового на виконання указу президента.

"Сьогодні немає ніяких правових підстав для продовження конкурсу (з продажу Одеського припортового). Хіба що можна захопити Фонд держмайна, - сказала Семенюк-Самсоненко "Економічній правді". - Навіть якщо постане питання процедури оголошення конкурсу, зібрання конкурсної комісії, - все це по закону треба починати заново".

Що ж до самої заяви Тимошенко про неминучість приватизації підприємства в травні 2008 року, то Семенюк вважає це революційною риторикою прем'єра і черговою атакою на Фонд держмайна.

"Коли керівник уряду, яка не відповідає за приватизацію, говорить, що конкурс буде проведено, то мені це нагадує революційність: я зроблю так, як я хочу", - сказала Семенюк.

У Фонді підставами  для скасування продажу Одеського припортового бачать неузгодженість позицій Тимошенко і Ющенка щодо того, що саме треба продавати.

Як відомо, Банкова наполягає, аби під приватизацію не підпадав комплекс для перевалки аміаку, контроль над яким  впливає на інвестиційну привабливість підприємства.

Водночас, в умовах конкурсу, затверджених урядом, цей об'єкт підпадає під приватизацію. Проте у документі закріплена норма щодо вільного доступу до перевалки всіх експортерів аміаку в межах квот, встановлених Мінекономіки.

Деякі претенденти на купівлю Одеського припортового вже сьогодні заявили, що будуть брати участь у конкурсі навіть  якщо із складу приватизованого підприємства буде виведений перевалочний комплекс. З таким повідомленням виступив, наприклад, російський "ЄвроХім".

Як відомо, раніше зацікавленість в купівлі заводу виявили 15 компаній, серед яких був той же "ЄвроХім", норвезька Yara International АSA, яку в самому Фонді називали фаворитом, естонський "Нітроферт", що входить до Group DF  Дмитра Фірташа, "Дніпроазот" групи "Приват", "Азот" та "Укрінвест" Олександра Ярославського, Концерн "Стірол", банк HSBC (Великобританія), інвестиційна компанія "Конкорд Капітал", "Нафтохімімпекс" Костянтина Жеваго тощо.

На аукціоні, що мав відбутися 6 травня, передбачалось продати 99,52% підприємства. Стартову ціну визначали на рівні 3 мільярди гривень.

Одеський припортовий вже приватизують не один рік, і підготовка до його продажу не один раз призупинялася різними президентами - як за допомогою неофіційних телефонних дзвінків керівництву Фонду держмайна, так і цілком офіційних документів.

При цьому більшість спостерігачів зазначають, що нескінчені політичні інтриги, які перманентно точаться навколо цього підприємства, аж ніяк не підвищують його привабливість для інвесторів.

Найближчими днями читайте на "Економічній правді" інтерв'ю голови Фонду держмайна Валентини Семенюк-Самсоненко про відносини з урядом, президентом, приватизацію Одеського припортового та інших великих стратегічних підприємств.