Уряд відкрив новий приватизаційний фронт

Уряд відкрив новий приватизаційний фронт

Середа, 6 лютого 2008, 23:59 -
У порядку денному урядового засідання одним із перших блоків стояло кілька приватизаційних питань, зокрема, щодо плану розміщення акцій Укртелекому та переліку підприємств, котрі виставляються на продаж цього року із земельними ділянками, на яких вони розташовані.

На початку останнього урядового засідання прем'єр-міністр Юлія Тимошенко виконала всі свої обіцянки, що дала минулої середи на прес-конференції після закритого засідання уряду: журналістів знову запросили в зал, нагодували пиріжками і напоїли чаєм та кавою - в перерві між вступним словом і традиційним брифінгом прем'єр-міністра. Цього разу Тимошенко дала повноцінну прес-конференцію: сказати було що.

Господиня Будинку уряду навіть зробила спробу підкреслити, що має намір працювати цілком відкрито і не обмежує жодного з урядовців у спілкуванні з пресою. "Якщо у міністрів є значиме повідомлення для преси, ви можете поспілкуватися протягом засідання уряду і дати ті повідомлення, які ви хочете дати", - наголосила прем'єр у своїй вступній промові.

Проте найгучніші події цього засідання - відсторонення голови Фонду держмайна Валентини Семенюк від виконання службових обов'язків на час проведення кримінального розслідування, яке нібито почала проти неї Генпрокуратура, та призначення першим заступником і виконувачем обов'язків голови ФДМ бютівця Андрія Портнова - випливли на поверхню досить несподівано. Кожен, хто міг хоч якось пояснити, що відбувається за лаштунками, категорично відмовлявся говорити на гарячі теми, поки сама Тимошенко не зробила заяву.

Розвиток подій у середу наводив на які завгодно думки: про неузгодженість дій уряду, про кулуарні інтриги, про порушення закону і ще багато про що - тільки не про прозорість діяльності Кабінету Міністрів.

Семенюк-сюрприз

У порядку денному урядового засідання одним із перших блоків стояло кілька приватизаційних питань - щодо плану розміщення акцій Укртелекому; переліку підприємств, котрі виставляються на продаж цього року із земельними ділянками, на яких вони розташовані. Ще один пункт стосувався приватизаційного законопроекту, що його на одному з минулих засідань різко розкритикував перший заступник голови Секретаріату президента Олександр Шлапак.

Ще під час засідання рішення уряду з цих питань коментував присутній на зборах заступник голови Фонду держмайна Дмитро Парфененко. Досить детально розповівши подробиці урядових рішень, він відмовився щось говорити про можливу відставку своєї начальниці та причини присутності на урядовому засіданні депутата Андрія Портнова, який сьогодні є головним кандидатом на крісло Семенюк.

- Чи ухвалював уряд рішення про звільненя Валентини Семенюк? І з якої причини сьогодні присутній у Кабміні Андрій Портнов, котрого називають найімовірнішим її наступником?

- Я не коментую ці питання, - відповів Парфенов.

- А чи були якісь рішення про призначення Портнова у склад ФДМ? Чи з'являється він у вашій установі?

- Я не бачив Андрія Володимировича в Фонді держмайна. Наскільки мені відомо, він сьогодні є народним депутатом і виконує свої депутатські функції.

- А де зараз пані Семенюк?

- На роботі.

Не захотів нічого говорити і сам Андрій Портнов, якого журналісти перестріли після зборів на виході із зали засідання. Навіть не дослухавши до кінця питання, він почав відмовлятися від будь-яких коментарів.

- Шановні журналісти, я поки що не буду нічого коментувати, доки це не прокоментує прем'єр-міністр і поки я не проведу консультації з керівництвом уряду, - кинувся з місця в кар'єр депутат Портнов.

- Так ми ж у вас ще нічого не питали...

- От тому я і прошу не запитувати в мене нічого.

- Ви були присутні на сьогоднішньому засіданні Кабміну як народний депутат чи як майбутній голова Фонду держмайна? - ніяк не могли вгамуватися газетники.

- Шановні журналісти, нехай прокоментує керівництво уряду - все, що ви хотіли від мене почути.

- Із приводу яких питань ви сьогодні прийшли?

- Я - народний депутат України, - відповів Портнов і швиденько попрямував геть.

Проте на прес-конференції Юлію Володимирівну навіть не довелося питати про долю керівництва ФДМ. Розповідати про приватизаційні рішення чергового засідання уряду вона почала саме із повідомлення про службове розслідування діяльності Семенюк, відсторонення її від посади і призначення Портнова.

- Сьогодні ми прийняли в уряді рішення щодо створення спеціальної групи, яка проводитиме службове розслідування того, що відбувалося в Фонді держмайна з точки зору порушення Конституції, законів, а також ознак корупційних дій у системі роботи сьогоднішнього керівництва ФДМ, пані Семенюк. Ми співпрацюємо з Генпрокуратурою, і всі випадки, там, де порушено закон, окремо буде розслідування, і ми будемо бачити, що робити. На період проведення службового розслідування пані Семенюк відсторонена сьогодні від виконання своїх функцій, - відрапортувала голова уряду.

І відразу ж, без паузи, повідомила про те, що Портнов уже без п'яти хвилин голова Фонду держмайна, а також - що всі заступники Семенюк звільнені з посад.

- Андрій Портнов зараз призначений першим заступником голови ФДМ - до того моменту, поки парламент розблокує свою діяльність і затвердить голову ФДМ. Сьогодні він приступив до роботи, його представить перший віце-прем'єр. Андрій Портнов буде вести практично всю роботу Фонду.

Крім того, з ФДМ звільнено всіх заступників пані Семенюк, які, на наш погляд, чесно кажучи, не дуже справились зі своєю справою. Призначення нових заступників відбуватиметься найближчим часом, коли ми знайдемо тих людей, які можуть будувати приватизаційну процедуру без корупції, без чорного лобізму, без преференцій для певних корпорацій, які зможуть побудувати систему приватизації в прозорих процедурах.

За словами Тимошенко, зберіг свою посаду лише Дмитро Парфененко, якого прем'єр уважає фахівцем дуже високого рівня.

Балога і Семенюк проти Тимошенко

Проте після гучної заяви прем'єр-міністра події, про які вона повідомила, стали ще таємничішими.

Сам Андрій Портнов, котрого Юлія Тимошенко заочно поставила на чолі ФДМ, навіть після заяви прем'єра у телефонній розмові з кореспондентом ЕП відмовився давати будь-які коментарі.

Виявилося, що співробітники і керівник ФДМ про початок службового розслідування і відсторонення Семенюк від посади дізналися із новин, Семенюк одразу назвала все, що сталося, "спробою рейдерського захоплення" ФДМ.

- Це рейдерське захоплення Фонду держмайна з тим, щоб потім можна було проводити рейдерські захоплення підприємств. Я заявляю також, що йдеться не тільки про Фонд, а й про Антимонопольний комітет та Держтелерадіо. Про рішення уряду відсторонити мене від виконання обов‘язків я дізналася із засобів масової інформації, а вже потім мені подзвонив Турчинов (перший віце-прем'єр - ред.). Але жодних документів із рішенням уряду у мене немає ,- заявила Валентина Семенюк.

Про що саме йшлося в її телефонній розмові з першим віце-прем'єром, ані сама Семенюк, ані в прес-службі ФДМ так і не розповіли. Проте вже після шостої вечора на сайті уряду з'явився коментар Олександра Турчинова, в якому було сказано про "тимчасове відсторонення (до речі, згідно із Законом "Про державну службу") пані Семенюк від керівництва Фондом державного майна лише на той час, доки буде відбуватися розслідування зловживань у Фонді, в тому числі пов'язаних із великою корупцією. Йдеться передусім про перевірку діяльності ФДМ Генеральною прокуратурою".

У цьому поясненні все має такий вигляд, наче ще не відомо, чи звільнять Валентину Семенюк, у той час як сама прем'єр чітко дала зрозуміти, що як тільки Верховна Рада запрацює, на місце Семенюк призначать Портнова.

Водночас Валентина Семенюк, як повідомили ЕП у прес-службі ФДМ, не збирається звільняти ні свого крісла, ні кабінету, ні залучати до управління ФДМ Андрія Портнова. Замок у кабінеті голови Фонду відмикається лише за допомогою спеціальної картки, яка є тільки у Семенюк, і вона туди нікого не пустить. Голова ФДМ не збирається виконувати рішення уряду, бо вважає його незаконним, а з Портновим Валентина Семенюк готова зустрічатися лише як із народним депутатом, а не наступником.

Нарешті, на захист Семенюк із блискавичною швидкістю виступив голова президентського Секретаріату Віктор Балога. Не чекаючи офіційної заяви Віктора Ющенка, він пообіцяв, що президент обов'язково знайде управу на прем'єра, коли та сама не одумається.

Балога заявив, що відсторонення голови ФДМ від виконання службових обов'язків прямо суперечить Конституції. Він закликав уряд скасувати своє рішення про відсторонення Семенюк, пообіцявши, що коли цього не станеться, президент призупинить рішення уряду своїм указом.