Змова олігархів чи ігри політиків?

Змова олігархів чи ігри політиків?

Середа, 6 лютого 2008, 23:39 -
Голова Фонду держмайна Валентина Семенюк вважає, що останні рішення уряду про відсторонення її від посади одночасно зі службовим розслідуванням ініціювали дві бізнес-групи: "Приват" Ігоря Коломойського та "Фінанси і кредит" Костянтина Жеваго. Про це вона заявила журналістам під час спеціального брифінгу.

"Забезпечити собі майданчик для рейдерського захоплення підприємств, загальнонаціонального майна", - саме такими мотивами, на думку голови ФДМ, керуються згадані бізнесмени.

Між тим, колишній голова ФДМ, народний депутат від Партії регіонів Михайло Чечетов стверджує, що підґрунтя скандальних подій в іншій площині. Щоб здобути політичні дивіденди у майбутній президентській кампанії, Тимошенко має намір профінансувати свої передвиборчі обіцянки коштами від приватизації, пояснює депутат. Тому голові уряду знадобилися свої люди у керівництві ФДМ.

Олександр Бондар, який свого часу теж очолював Фонд, а тепер у парламенті входить до складу фракції "Наша Україна - Народна самооборона", погоджується з колегою у тому, що відсторонення Семенюк від посади продиктоване намірами уряду виконати цього року приватизаційні плани.

"План складний і може бути провалений, якщо Валентина Семенюк і надалі обійматиме посаду керівника ФДМ", - відзначив депутат. Він додав, що Юлія Тимошенко змушена була вжити радикальних і, можливо, не зовсім коректних із юридичної точки зору заходів.

"Через блокування опозицією роботи Верховної Ради голова уряду не могла провести через парламент призначення на посаду голови ФДМ Андрія Портнова. Хоча його кандидатура була попередньо узгоджена коаліцією й не стала новиною", - пояснює Бондар.

Він вважає, що критика на адресу Юлії Тимошенко з боку керівника президентского Секретаріату Віктора Балоги пов'язана лише з процедурою, яку прем'єр-міністр обрала для звільнення керівника ФДМ. Як відомо, Балога стверджує, що дії уряду суперечать Конституції. "Тут критика форми, а не змісту. Тому відсторонення Семенюк від керівництва ФДМ - питання часу і техніки", - сказав Бондар ЕП.

Чечетов упевнений, що заява Балоги свідчить про непорозуміння і суперечності у поглядах між президентом і прем'єром у питаннях приватизації. Варто нагадати, що деякі розбіжності справді існують, причому серйозні.

Перший заступник голови президентського Секретаріату Олександр Шлапак неодноразово критикував наміри Тимошенко внести зміни у приватизаційне законодавство. Йдеться, зокрема, про надання Фонду держмайна права в односторонньому порядку розривати з покупцем інвестиційну угоду без повернення вкладених коштів - у разі невиконання інвестором узятих зобов'язань. Шлапак вважає, що такі дії ФДМ може вчиняти тільки за рішенням суду.

У Банкової виникають також питання щодо самого переліку підприємств, які уряд планує виставити на першочергову приватизацію цього року. Претензії пов'язані у першу чергу з ВАТ "Турбоатом", продаж якого унеможливить реалізацію Стратегії енергетичного розвитку України, що передбачає до 2020 року встановити 20 нових реакторів типу ВВР на атомних електростанціях.

"Тобто пропонується спочатку продати підприємство Російській Федерації (існує певна зацікавленість у такій покупці з боку російських структур), а потім стати до них же в чергу, щоби просити ці реактори. У цьому разі варто визначитися, чи переходимо ми на інший тип реакторів. Тому президент сказав - дайте обґрунтування (необхідності першочергового продажу Турбоатому - ред.)", - сказав Шлапак.

Таким чином, події навколо звільнення і призначення голови ФДМ можуть, з одного боку, знищити хиткий баланс інтересів між учасниками теперішньої правлячої коаліції. З іншого - ці ж події здатні об'єднати президента Ющенка та опозиційні сили в протистоянні Юлії Тимошенко, для якої надзвичайно, стратегічно важливо поставити "свою людину" на чолі Фонду держмайна. Зрозуміло, що такий сценарій призведе до кардинального перегрупування політичних сил.

У чому можуть звинуватити Валентину Семенюк

Претензій в урядових ревізорів буде небагато. Це, наприклад, продаж Луганськтепловозу. Претендентами стали дві структури, афілійовані з російським Трансмашхолдингом. Іншими словами - у конкурсі взяв участь фактично один покупець, а компанії, підконтрольні групі "Приват", - Дніпровагонмаш і Марганецький ГЗК, - дістали відмову у праві участі в конкурсі.

Не менш резонансною виявилася приватизація Комсомольського рудоуправління. Умови його продажу ФДМ виписав таким чином, що взяти участь у конкурсі зміг лише один претендент - Маріупольський меткомбінат ім. Ілліча, що контролюється соціалістом, однопартійцем Валентини Семенюк Володимиром Бойком.

Третьою гучною справою стала таємна реприватизація Чорноморського суднобудівельного заводу, акції якого Валентина Семенюк обіцяла забрати в російських інвесторів братів Чуркіних на користь держави, але - поза всіма передбаченими процедурами - передала бізнесмену Вадиму Новинському.

За умов особливо ретельної перевірки Валентину Семенюк можуть звинуватити також у невиконанні плану приватизації за минулий рік: замість передбачених 10,6 млрд грн у Держбюджет надійшло 2,458 млрд грн.