Святе газове місце пустим не залишиться?

Святе газове місце пустим не залишиться?

П'ятниця, 25 січня 2008, 16:18 -
Пристрасть українських високопосадовців до розкішного пересування на землі та в небі не лікується жодними виборами чи антикорупційними розслідуваннями. Тепер цю тезу підтвердив новий голова НАК "Нафтогаз України" Олег Дубина, який вирішив у досить оригінальний спосіб заощадити на квитках під час свого візиту до Москви.

Нагадаємо, про можливі перемовини Олега Дубини і Газпрому повідомив перший віце-прем'єр Олександр Турчинов. "Зроблено доручення керівництву НАК "Нафтогаз України" щодо вирішення нагальних питань. Це самостійний керівник, який може визначити, коли й кому купувати квитки на літак".

Утім, до сьогодні жодної офіційної позиції стосовно результатів візиту ні від представників уряду, ні від самого керманича Нафтогазу озвучено не було. На поталу пресі представники Газпрому видали тільки фразу "про ознайомчий характер зустрічі".

За різними даними, Олег Дубина мав повертатися або в четвер увечері, або в п'ятницю по обіді.  Саме намагання дізнатися хоч якісь деталі перемовин допомогло нам зробити цікаве відкриття. Виявилося, що в четвер увечері 17 січня голова Нафтогазу повернувся приватним літаком у компанії власника газової компанії "Ітера" Ігоря Макарова. Аби підтвердити цю інформацію, знадобилося часу понад тиждень та чимало зусиль.

 Нижче - скан відомості перетину держкордону України, де можна знайти всі прізвища.

 

Судячи з інформації про рейс, із Москви Олег Дубина повертався в компанії з десяти осіб. Найцікавіші з них - сам голова державного Нафтогазу, його перший заступник Ігор Діденко та власник "Ітери" Ігор Макаров. Бортовий номер літака  P4-IVM виявив і той факт, що саме останній, найпевніше, опікувався комфортною доставкою Олега Дубини на батьківщину.

Йдеться про "бізнес джет" Embraer - 135BJ Legacy, що належить офшорній газовій компанії "Ітера". Абревіатура  P4-IVM - "видає" хазяїна "Ітери" - Ігоря Валерійовича Макарова, а також те, що судно зареєстроване на екзотичному острові Аруба в Карибському морі.

У мережі можна знайти фото "бізнес джета" Макарова в аеропортах Німеччини, Швейцарії, Греції й навіть на курорті Коста Брава.

На судні Макарова є фірмовий логотип Itera. Марка літака, яким повертався з Москви Дубина, досить популярна серед українських олігархів. Лайнером Embraer у своій "стайні" може похвалитися ще однин газовий мільярдер - Дмитро Фірташ.

Найцікавіше питання: чому газовий магнат виявив  повітряну гостинність до новопризначеного голови української нафтогазової монополії?

Хто такий Ігор Макаров?

Ідеться про людину, яка в середині дев'яностих контролювала продаж природного газу в половині колишніх радянських республік.

Ігор Макаров, народився у Білорусі, довгий час мешкав у Туркменістані, де зажив певної слави як майстер міжнародного класу з велоспорту. З 1992 року займається газом. Серед "хрещених батьків" Макарова у бізнесі найчастіше називають колишнього керманича Газпрому Рема Вяхірєва та Віктора Черномирдіна.

Діловою партнеркою Макарова в Україні вважають Юлію Тимошенко, яка за часів корпорації ЄЕСУ перепродувала на внутрішньому ринку середьоазійський газ "Ітери". До речі, 2000 року Тимошенко як куратор енергетичного блоку Кабміну пропонувала створити з Макаровим спільне підприємство "Оптовий ринок газу", якому відходили би всі ресурси палива в країні. Проте цей процес збігся зі зміною влади в Газпромі, де Ігор Макаров стрімко почав утрачати свої позиції. За іронією долі, спільна ідея Тимошенко і хазяїна "Ітери" була остаточно похована в часи, коли посаду куратора ПЕКу в Кабміні посів Олег Дубина.

Остання спроба "Ітери" повернутися на газовий ринок припала на кінець 2006 року, а його союзниками виступили колишні роботодавці керівника Нафтогазу - господарі Індустріального союзу Донбасу Віталій Гайдук та Сергій Тарута. Останній в інтерв'ю "Українській правді" розповідав, що під час сумнозвісної газової війни з Росією організовував зустріч Віктора Ющенка з Ігорем Макаровим та пропонував створити альтернативу наростаючій монополії РосУкрЕнерго. Протягом 2007 року Макаров намагався реалізувати в Україні проекти з видобутку шахтного метану, проте далі зустрічей і заяв справа поки не пішла.

Офіційна поїздка до Москви голови Нафтогазу коштом олігарха, що не перший рік прагне повернути контроль над українським ринком газу , - не надто хороший приклад "безкорисливості" від Олега Дубини. Втім, більшість наших високопосадовців на такі "дрібнички" воліють навіть не звертати уваги.  

На початку 2006 року, проводячи розслідування щодо ще одного скандального чартера - привезення з Єрусалиму Благодатного вогню президентським оточенням за гроші росіянина Дмитра Босова, - "Українська правда" навела вельми показовий приклад  із європейської практики. Кілька німецьких політиків літали у службові відрядження на літаках авіакомпанії "Люфтганза", збирали бонуси, які нараховуються всім постійним пасажирам, і у підсумку використали їх для отримання безкоштовних квитків у особистих цілях. Усіх причетних звільнили.

P.S. За інформацією джерел у Газпромі, перемовин між Дубиною та керівниками цієї структури де-факто не вийшло. Саме тому, що росіяни знали: візиту Дубини "сприяє" Макаров.


powered by lun.ua
Підпишіться на наші повідомлення!