Ставленик Бойка чіпляється за крісло?

Ставленик Бойка чіпляється за крісло?

Вівторок, 22 січня 2008, 10:36 -
Проголошена 12 січня прем'єр-міністром України Юлією Тимошенко фактично відкрита війна ненависним газовим компаніям-посередникам "Росукренерго" й "Укргазенерго" набирає нових обертів. План виселення цих компаній із вітчизняного ринку щоденно втілюється в життя.

Проголошена 12 січня прем'єр-міністром України Юлією Тимошенко фактично відкрита війна ненависним газовим компаніям-посередникам "Росукренерго" й "Укргазенерго" набирає нових обертів. План виселення цих компаній із вітчизняного ринку щоденно втілюється в життя.

Першим кроком стало обмеження Національною комісією регулювання електроенергетики України обсягів поставок природного газу кінцевим споживачам Укргазенерго до 5 млрд куб м на рік. Що, зрозуміло, викликало хвилю негативних коментарів із боку останньої.

Другий крок зроблено минулої п'ятниці: під час візиту до Києва делегації Чорноморнафтогазу на чолі з Анатолієм Присяжнюком ухвалено рішення про поновлення договору з компанією "Укргазвидобування" на освоєння Одеського і Безіменного газових родовищ на шельфі Чорного моря. Цим рішенням фактично відновлений попередній договір.

Зокрема, "Укргазвидобування буде опікуватися прокладкою газопроводу", - сказало поінформоване джерело. За його словами, ініціатором заміни Укргазенерго виступив саме пан Присяжнюк, котрий буквально в серпні 2007 року за вказівкою свого "шефа", на той момент глави Мінпаливенерго Юрія Бойка, завів цього газового грейдера на місце Укргазвидобування. Експерти і цього разу за черговою ініціативою вже нового уряду вбачають постать Юрія Анатолійовича Бойка - міністра тіньового уряду. Основне ж завдання - зберегти місце в державній компанії панові Присяжнюку.

Вперше про зміну учасника розробки морських родовищ заговорили на початку серпня 2007 року, після того, як глава Чорноморнафтогазу Анатолій Присяжнюк заявив, що нинішній партнер компанії - Укргазвидобування - не виконує взятих на себе зобов'язань. "Через відсутність коштів в Укргазвидобуванні я був змушений поставити перед керівництвом Нафтогазу питання про те, щоб договір із цією компанією був розірваний. І згоду на це вже отримано", - сказав пан Присяжнюк.

Справді, в Чорноморнафтогазу були досить вагомі підстави відмовитися від співробітництва з Укргазвидобуванням. Ця компанія мала ще у квітні минулого року розпочати укладання 90 км підводного газопроводу, що з'єднає родовища Одеське й Галіцино. Від Галіцино вже прокладена труба на берег - у бухту Очеретай Чорноморського району. Така добудова дозволила б уже в жовтні-листопаді минулого року почати поставки газу з Одеського на материк.

Але Укргазвидобування так і не виконала необхідних робіт, через що початок поставки блакитного палива затримався щонайменше на півроку. Водночас в експертів й учасників ринку виникло логічне запитання: чому механізм узаємодії двох компаній, обкатаний на освоєнні Східно-Казантипського газового родовища в Азовському морі, на цьому етапі дав збій? Мало того, ще до приходу в Чорноморнафтогаз Присяжнюка підприємство встигло побудувати морську стаціонарну платформу й пробурити дві розвідувально-експлуатаційні свердловини.

Втім, пошуки нового партнера виявилися нетривалими, і вже до середини серпня правління НАКу попередньо схвалило рішення про створення на паритетних засадах спільного підприємства Чорноморнафтогазу й Укргазенерго для освоєння Одеського і Безіменного морських газових родовищ.

У той же час експерти й учасники ринку назвали вибір нового партнера недалекоглядним. Річ у тому, що Одеське і Безіменне родовища, по суті, є єдиними перспективними відкритими морськими родовищами в Україні. Розвідані промислові запаси Одеського становлять порядку 30 млрд куб. м газу, Безіменного - близько 10 млрд куб. м. Сьогодні умови розробки Одеського й Безіменного практично ідеальні: родовища відкриті й розвідані за державний рахунок. Володіння Укргазенерго 50% СП дозволило би цій компанії монополізувати ринок: упливати не тільки на транспортування й розподіл газу, але й на його видобуток. Тоді як принципи Енергетичної хартії зобов'язують добувача продати газ оптовикові, що буде реалізовувати ресурс на ринку.

Спостерігачі ринку схильні думати, що навіть такий крок не дозволить зберегти посаду генералу міліції Анатолієві Присяжнюку, екс-віце-прем'єрові Ради Міністрів АРК, представнику Комуністичної партії, голові правління ДАТ "Чорноморнафтогаз", при якому освоєння найбільшого відкритого в Чорному морі газового родовища Одеського віддали в руки Укргазенерго. Надто тісно його ім'я пов'язується з Юрієм Бойком.

У свою чергу, ухвалення рішення про повернення Укргазвидобування до роботи в проекті, безсумнівно, дає надію на збереження ресурсів цих родовищ для України і, як наслідок, - на посилення енергетичної безпеки.


powered by lun.ua
Підпишіться на наші повідомлення!