За що українці штрафують американських енергетиків?

За що українці штрафують американських енергетиків?

Середа, 26 грудня 2007, 09:15 -
Cкандал із обміном нотами між Міністерством палива та енергетики і послом США минув майже непоміченим. Цікаво, що в цьому випадку міністерство таки мало підстави звинувачувати інвесторів енергопостачальної компанії ЗАТ "А.Е.С. Київобленерго" – власника 89
Cкандал із обміном нотами між Міністерством палива та енергетики і послом США минув майже непоміченим. Цікаво, що в цьому випадку міністерство таки мало підстави звинувачувати інвесторів енергопостачальної компанії ЗАТ "А.Е.С. Київобленерго" – власника 89,11% акцій AES Washіngton Holdіngs B.V., що входить до складу американської корпорації AES.

На початку грудня тодішній міністр палива та енергетики Юрій Бойко доручив своєму заступникові Володимирові Лучникову підготувати ноту послу Вільямові Тейлору. Як уточнив ЕП прес-секретар Мінпаливенерго Костянтин Бородін, йдеться про лист, адресований послові, що прирівнюється до дипломатичної ноти.

Це доручення збіглося за часом із рішенням Антимонопольного комітету оштрафувати "А.Е.С. Київобленерго" на 10 млн грн за погоджені антиконкурентні дії, що мали місце два роки тому. А точніше - за рішення ради оптового ринку електроенергетики, яка проголосувала за Тимчасовий порядок обліку обсягів нагромадження вугілля "газової" групи на теплових електростанціях енергогенеруючих компаній. Як писала раніше ЕП, на відміну від восьми інших оштрафованих компаній (всі вони - фактично державні), свою провину "А.Е.С. Київобленерго" тоді не визнала.

Взагалі ж такі збіги обставин завжди мають підозрілий вигляд. Перше припущення, що спадає на думку, - компанію хочуть змусити піти з Київської області, адже це дуже перспективний регіон, близький до столиці. Друге - хтось із "можновладців" особисто зіштовхнувся з неякісним обслуговуванням...

Утім, версій може бути скільки завгодно, але ніхто з опитаних автором фахівців навіть на умовах анонімності не сказав, що претензії до "А.Е.С. Київобленерго" викликані якимись суб'єктивними причинами.

Прес-секретар Мінпаливенерго Костянтин Бородін припущення про те, що такий збіг означає "наїзд" на компанію, відкидає: "Ми відповідаємо за якість енергопостачання всієї країни, і нам однаково, яка це компанія, - бразильська, американська або гондураська. Тут критерій один: вона повинна виконувати вимоги нашої нормативної бази". За його словами, ЗАТ "А.Е.С. Київобленерго" - єдина така компанія. До ЗАТ "Ей-І-Ес Рівнеенерго", 75%+1 акція якої також належить AES Washіngton Holdіngs B.V., таких претензій немає.

Свої претензії Міністерство підтверджує цифрами: за десять місяців цього року компанія виконала річний план із ремонту ліній тільки на 68,9%, у той час як у середньому цей показник становить 86,8%; трансформаторних підстанцій - на 68,2% (у середньому план виконаний на 93,1%); витрати на ремонт електричних мереж - 56,7% запланованих на рік при середньому показнику 91,2%.

Вражає й інша інформація, надана прес-службою Мінпаливенерго в результаті перевірки, проведеної Державною інспекцією з експлуатації електричних станцій і мереж. Ця перевірка показала, що за 10 місяців цього року аварійність на лініях компанії 35-110 кВ у порівнянні з аналогічним періодом минулого року зросла в 2,4 разу: у компанії відбулося 391 відключення, тоді як за аналогічний період минулого року - 167.

Основними причинами збільшення аварійності Держінспекція вважає незадовільний технічний стан устаткування підстанцій і ліній електропередач, значна частина яких морально й технічно застаріла. При цьому темпи модернізації й реконструкції електромереж - теж не з найкращих.

Щорічні заплановані заходи для підвищення надійності роботи електромереж у повному обсязі не виконувалися. У компанії не організований підрозділ відомчого технічного нагляду.

Ще одна причина - незадовільне ремонтно-технічне обслуговування підстанцій і повітряних ліній, що не відповідає вимогам нормативних документів і заводів-виробників. Причому з даних Держінспекції робимо висновок, що займатися цим у компанії просто немає кому: укомплектованість компанії оперативно-виробничим персоналом для виконання ремонтно-експлуатаційних робіт, передбачених нормативними документами, становить 65% нормативної потреби. Виробничо-промисловий персонал скорочується: в 2007 р. у порівнянні з 2006 р. компанія скоротила ремонтників на 121 особу, а за 2002 -2007 р. звільнено близько 1900 співробітників (!).

Водночас у матеріалах, наданих МПЕ, вказується, що за 9 місяців цього року ЗАТ "А.Е.С. Київобленерго" виконала інвестиційну програму на 123,6 % - на 27,55 млн грн замість запланованих 22,28 млн грн. Аналогічну інформацію розмістили на сайті AES Україна.

Але за 10 місяців цього року виконання інвестиційної програми становить 85,4%.

Все це дає привід для таких питань: по-перше, чому показник виконання інвестиційної програми так різко змінився всього за місяць? А, по-друге, виходить, що навіть перевиконання планованого й вкладені багатомільйонні кошти не забезпечують необхідний стан електроустаткування компанії. Але інвестиційні програми ж затверджує НКРЕ.

Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної й теплової енергії також незадоволена тим, як "А.Е.С. Київобленерго" виконувала її приписи, складені за результатами цільового обстеження, проведеного в липні цього року. Приписи містили 51 пункт, що безпосередньо стосується технічного стану електромереж, половина з них залишилася невиконаними.

За неофіційною інформацією, екс-міністр Юрій Бойко зустрічався з керівництвом компанії, воно дало чимало обіцянок, але перевірки показали, що в принципі ситуація з місця не зрушила. Дійшло до того, що в компанії скорочена посада головного інженера, залишився тільки технічний директор. У результаті споживачі по дві-три доби сидять без електроенергії, додзвонитися до диспетчерів компанії неможливо, постійно надходять скарги.

Самі споживачі говорять, що якість енергопостачання геть погана: напруга стрибає, електроприлади горять. А у відповідь на скарги компанія пропонує їм самотужки поставити собі трансформатор.

Коментуючи ситуацію, пан Бородін не заперечив, що поряд зі зверненням до посла США Мінпаливенерго, можливо, слід писати лист про те, що відбувається в українському підрозділі, керівництву компанії в США.

А от звертатися до НКРЕ, яка може вплинути на "А.Е.С. Київобленерго" як на свого ліцензіата, колишнє керівництво МПЕ не планувало. Воно сподівається, що звернення до дипломатичної місії США зіграє свою роль.

Ще на початку минулого тижня автор звернулася до "А.Е.С. Київобленерго" із проханням прокоментувати ситуацію, але офіційних коментарів не дістала дотепер. Поки ЕП очікувала на обіцяні коментарі (йшлося у тому числі про інтерв'ю з головою правління), уряд змінився.

Можливо, нове керівництво Мінпаливенерго оцінить ситуацію в "А.Е.С. Київобленерго" по-іншому. Але особливо розраховувати на це не варто. За інформацією ЕП, ініціатором листування із американською амбасадою стало якраз не Міністерство, а власне американські інвестори Київобленерго, котрі поскаржилися на штраф, накладений АМК на них. Мотивували вони свою скаргу політичним переслідуванням.

Слід зауважити, що роботою цієї компанії органи виконавчої влади висловлюють незадоволення не вперше. Приміром, улітку 2005 р., у часи, коли енергетикою керувала так звана київська команда (міністр палива та енергетики Іван Плачков, його перший заступник Юрій Продан і глава НКРЕ Валерій Кальченко), НКРЕ навіть організувала поїздку за участю журналістів на деякі енергооб'єкти "А.Е.С. Київобленерго", щоб продемонструвати, в якому сумному стані вони перебувають. Утім, як повідомляли тоді ЗМІ, представники НКРЕ й Держенергонагляду не назвали продемонстровані під час тієї поїздки приклади типовими для всієї Київської області.


powered by lun.ua
Підпишіться на наші повідомлення!