СПЕЦПРОЄКТ "Підтримка МСП"
Партнер проєкту - Європейський союз
Бізнес у фокусі Європейського Союзу та Фонду розвитку підприємництва: що вдалося зробити?

Бізнес у фокусі Європейського Союзу та Фонду розвитку підприємництва: що вдалося зробити?

Понеділок, 16 серпня 2021, 13:00 -
Понад 2 тис нових робочих місць, інвестиційні проєкти на більш ніж 1,2 млрд грн, фінансова підтримка 375 підприємців в Україні*. Ці цифри критично важливі в період рецесії вітчизняної економіки через коронакризу. Вони мають своє вираження в конкретних історіях успіху, що стали можливими завдяки Фонду розвитку підприємництва.

З 2017 року фонд активно реалізує програму з підтримки інвестицій малих і середніх підприємств, що фінансує уряд Німеччини через KfW та Євросоюз у рамках ініціативи EU4Business.

Чим займався фонд

"Ми доклали максимум зусиль для того, щоб гасло "Роби бізнес в Україні" запрацювало", – зазначив виконавчий директор Фонду розвитку підприємництва Андрій Гапон.

Донорами програми з підтримки інвестицій малих та середніх підприємств є уряд Німеччини, що виділив 10 млн євро позики через Німецький банк розвитку KfW, а також Євросоюз, який надав 5 млн євро в рамках ініціативи EU4Business.

Зазначене фінансування ЄС спрямовувалося на страхування валютних ризиків, аби українські підприємці змогли отримувати доступні та довгострокові кредити в гривні. У 2021 році це дуже важливо, адже прогнозувати курс гривні в кризу доволі складно.

"Фонд та Німецький банк розвитку KfW в рамках програми розробили та запровадили ефективну модель хеджування валютних ризиків. Вона враховує тенденції валютного ринку, компенсуючи валютні збитки тоді, коли вони виникають.

Завдяки цьому при тривалій ревальвації національної валюти протягом 2017-2020 років кошти фінансової допомоги від ЄС на компенсацію валютних збитків не витрачалися.

Натомість у рамках програми відбувалося активне кредитування інвестиційних проєктів МСБ та нарощення активів програми", – підсумував виконавчий директор Фонду розвитку підприємництва Андрій Гапон.

"ЄС радий, що ця ініціатива виявилася успішною з погляду доступного фінансування для МСП. Німецько-український фонд був на вістрі фінансових інновацій, а його моделі дозволяли продемонструвати переваги фінансування грошима ЄС українських МСП", – сказав керівник програм співробітництва представництва ЄС в Україні Фредерік Куне.

 

Кредитування за програмою могли отримати малі та середні підприємства, що працюють у сільському господарстві, готельно-ресторанному бізнесі, займаються переробкою чи планують проєкти з енергозбереження.

З метою здешевлення вартості кредитування інвестиційних проєктів Фонд розвитку підприємництва почав співпрацю з місцевими органами влади, які надають компенсацію процентної ставки до 50% за кошти регіональних бюджетів.

Перша така спільна програма почалася з Київською міською державною адміністрацію, потім приєдналися Тернопільська обласна державна адміністрація, органи влади інших областей та міст України. Згодом ця модель лягла в основу державної програми "Доступні кредити 5-7-9%".

"Німеччина змогла забезпечити основу для успіху українських малих та середніх підприємств завдяки фінансовій підтримці в розмірі 12 мільйонів євро. Цей проєкт є живим прикладом чудової донорської співпраці, адже в рамках програми понад 300 МСП отримали кредити.

Німеччина і далі працюватиме з Фондом розвитку підприємництва", – поділилася результатами співпраці з ФРП Надзвичайний і повноважний посол ФРН в Україні Анка Фельдгузен.

Тернопільська клініка "Стоматологія Олексюка" 11 років забезпечує городян не лише здоровими усмішками, а й роботою. У 2019 році компанія придбала нове приміщення, у якому потрібно було зробити ремонт, оновити техніку.

"Я вчасно дізнався про програму підтримки фінансування інвестиційних проєктів МСП", – розповідає власник клініки та лікар Артем Олексюк.

Компанія подала заявку на інвестиційний проєкт через Укргазбанк і зовсім скоро придбала два стоматологічні крісла українського виробництва та апарат для стерилізації найвищого ґатунку.

"Дуже просто пояснити вигоду цього кредиту. Ставка будь-якого іншого кредиту в Україні – мінімум 24% річних. Порівняйте їх навіть з 9-10%, не говорячи про 5%", – говорить власник.

Восени 2020 року "Стоматологія Олексюка" почала приймати пацієнтів у новому центрі.

Такі історії не поодинокі. Підприємці з різних регіонів України змогли отримати доступ до фінансування і спрямувати кошти на інвестиційні проєкти в різних сферах. Це малі та середні підприємства, що працюють у сільському господарстві, готельно-ресторанному бізнесі, займаються переробкою чи реалізують проєкти з енергозбереження.

"Державна програма "Доступні кредити 5-7-9%" почала поєднуватися з кредитною програмою з підтримки інвестицій МСП, даючи можливість малому бізнесу фінансувати свої інвестиційні проєкти під прийнятні процентні ставки – 5%, 7% або 9% річних", стверджує уповноважений представник ФРП Валерій Майборода.

Залучити фінансування для власного проєкту зміг і торговий дім "Ксенія", що спеціалізується на виробництві солодощів з натуральних інгредієнтів.

Дізнавшись про програму через банк "Львів", компанія з Івано-Франківська підготувала заявку на інвестиційний проєкт і придбала відсаджувальну машину й турбоміксер вартістю понад 1 млн грн.

"Ми розвиваємося, постійно оновлюємо обладнання і часто користуємося різними кредитними програмами, тому маємо з чим порівняти. Ця програма лояльна, не вимагає надзусиль для того, щоб взяти в ній участь, і допомагає бути конкурентними на ринку кондитерських виробів", – поділилася досвідом директорка торгового дому "Ксенія" Марія Домчак.

Завдяки програмі з підтримки фінансування інвестиційних проєктів МСП, яку фінансують уряд Німеччини та ЄС у межах ініціативи EU4Business, компанія почала виробляти зефір за класичною рецептурою без додавання покращувачів.

Програма з підтримки інвестицій малих і середніх підприємств, яку фінансують уряд Німеччини через KfW та Євросоюз у межах ініціативи EU4Business, діятиме до 2040 року. Детальніше про умови участі читайте тут.

 

"В Україні є підприємства, які завдяки фінансовій підтримці за програмами фонду змогли вдвічі збільшити обсяги виробництва, почали експорт у країни ЄС, збільшили штат працівників, модернізували обладнання, купили техніку.

До цього вони не могли залучити банківське фінансування для реалізації інвестиційних проєктів, але ми зробили все можливе, щоб така можливість у малого і середнього бізнесу з'явилася", – зазначив виконавчий директор Фонду розвитку підприємництва Андрій Гапон.

* – дані за 1 січня 2021 року

Підпишіться на наші повідомлення!