СПЕЦПРОЄКТ "Будуємо майбутнє"
ЗА ПІДТРИМКИ КИЇВМІСЬКБУД
Чому придбати квартиру сьогодні — найкраща ідея

Чому придбати квартиру сьогодні — найкраща ідея

Понеділок, 20 квітня 2020, 13:00 -
Українська економіка "стала на паузу" через карантин, запроваджений в рамках боротьби з поширенням коронавірусної хвороби. Працюють тільки стратегічно важливі галузі, в тому числі будівництво.

Панічні настрої населення та бізнесу позначилися на валютному ринку. Курс гривні до долара за декілька тижнів зріс з 24 до 28 гривень. На ринку первинної нерухомості спостерігається зниження активності покупців.

Пояснюємо, чому перечекати кризу, сидячи на валізі з готівкою — це погана ідея, як можна виграти на курсових коливаннях та чому згодом ціни на житло будуть тільки рости.

2019 рік сильної гривні та подвійних виборів

Забудовники констатують, що у 2019 році темпи продажів нерухомості дещо зменшилися. Покупців збентежила національна валюта, яка несподівано різко зміцнилася.

"Після різкого зміцнення гривні на 17-20% більшість компаній-забудовників не знизили свої гривневі ціни на найбільш ліквідні типи квартир. Середні ціни відповідали цінам, сформованим ще в кінці 2018 року. Саме цей факт став однією з причин відтоку частини потенційних покупців, які зберігали свої заощадження в іноземній валюті", — розповідає керівниця з розвитку проєктів компанії Citex Development Дарина Бедя.

За даними Національного банку, "під матрацом" в українців накопичилися десятки мільярдів доларів. Ще 487,3 мільярда гривень лежать на банківських депозитах фізичних осіб.

Експерти констатують, що на ринку сформувався відкладений попит на інвестиції в нерухомість. Він виник внаслідок трьох основних чинників: президентсько-парламентських виборів у 2019 році, зміцнення гривні, ситуації з банкрутством компанії "Укрбуд" і призупиненням будівельних робіт на об'єктах компанії "Аркада".

Інші будівельні компанії продовжували вести будівельні роботи попри турбулентність. Впевнено тримаються на ногах великі компанії, у яких є доступ до ресурсів і запас міцності.

Холдингова компанія "Київміськбуд" будує житло безперервно протягом 65 років, не має на рахунку жодної недобудови та єдина змогла взяти на себе зобов'язання щодо добудови житлових комплексів "Укрбуду", каже президент "Київміськбуду" Ігор Кушнір.

Коронавірус призвів до "ідеального шторму" на фінансових ринках

Початок 2020 року ознаменувався сприятливою ситуацією для світової та української економік. Ринки впевнено зростали, а інвестори випромінювали оптимізм.

На жаль, спалах захворюваності на Covid-19 кардинально змінив ситуацію на фондових ринках, що "гукнулося" і на українському валютному ринку. Гривня почала втрачати у вартості й на обмінниках засвітилася цифра 28.

Втім, апокаліптичні прогнози не виправдалися і зростання курсу долара зупинилося на позначці, яка спостерігалася не так давно — в січні 2019 року, коли кризою і "не пахло". В останні тижні курс гривні до долара коливається в діапазоні 27-27,5.

Через послаблення гривні та в умовах карантину вітчизняні девелоперські компанії знаходяться під значним тиском, вважають в Спільноті девелоперів житла RED Community.

"На ринку досить багато компаній-забудовників, в яких відсутнє стратегічне планування, а поточне планування відбувається "сьогодні на вчора". Очевидно, що саме такі компанії не мають достатньо обігових коштів, щоб протриматися понад 3 місяці.

За несприятливих умов на ринку частина компаній (20-25% від загальної кількості) можуть відчути системну кризу та будуть змушені призупинити реалізацію власних проєктів, або ж шукати партнерів для того, аби не було зупинок в будівництві", — заявили у RED Community.

Досвід Китаю показує, що економіка починає відновлюватися після карантину дуже швидко

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що в України немає можливості дозволити економіці "бути на паузі" занадто довго.

"У травні Україна має йти на роботу. Ми готуємося, ми маємо створити робочі місця, дати малому і середньому бізнесу можливість профінансувати свій бізнес", — заявив голова уряду.

Верховна Рада ухвалила ряд законів, покликаних пом'якшити наслідки від карантину для бізнесу та незахищених верств населення. Однак, мало хто ризикне припустити, як сильно просяде українська економіка.

У цьому може допомогти досвід Китаю, який першим увів карантин, призупинив роботу підприємств і він же першим почав повертатися до нормального життя.

За даними Міністерства промисловості та інформаційних технологій КНР, станом на кінець березня державні і великі промислові компанії відновили свою роботу на 90%, тоді як малий та середній бізнес за межами провінції Хубей — на 60%.

Українці в цілому дотримуються карантину. За даними компанії "Київстар", до 60% абонентів під час дії карантину не залишають місце проживання більш, ніж на 1 км. Пік захворюваності очікується на кінець квітня, після чого влада почне "розкручувати карантинні гайки".

Люди знову вийдуть на роботу, почне ходити громадський транспорт, кровоносна система економіки запрацює на повну силу. Екстраполюючи досвід Китаю на Україну, можна дійти висновку, що українська економіка після невеликого просідання почне швидке відновлення.

 

Встигнути придбати квартиру за вигідним курсом у надійного забудовника

Підвищення ділової активності на фоні традиційних сезонних факторів призведуть до зміцнення гривні. Згідно з очікуваннями аналітиків, курс гривні може повернутися на докризовий рівень — 24-25 гривні за долар — уже влітку.

Українці надають перевагу зберіганню заощаджень в "твердій" валюті — найчастіше в доларах і євро. Обмінявши долари на гривні зараз, можна зіграти на випередження і вигідно вкластися в нерухомість.

Ярослава Чапко, комерційний директор CBS Holding, вважає, що девальвація гривні спонукатиме до придбання квартир дві категорії покупців: тих, хто тримав свої заощадження в іноземній валюті та інвесторів, що розраховують отримати прибуток, вкладаючи кошти у первинне житло.

"Якщо минулого року інвестиційні спекулянти працювали в сегменті облігацій внутрішньої державної позики, то в цьому році, ймовірно, ця категорія мігруватиме на первинний ринок житла — адже цінові коливання дають чудову змогу заробити від 20-30% річних, за умови інвестицій в надійні забудови", — підкреслила Ярослава Чапко.

Здорожчання імпортних складових в собівартості будівництва відбувається з певним часовим лагом і забудовники ще не встигли перерахувати ціни.

"60% ціни квадратного метра становить вартість будівельних матеріалів і комплектуючих, що закуповуються за іноземну валюту", — повідав президент ХК "Київміськбуд" Ігор Кушнір.

Дарина Бедя зазначила, що, починаючи з другої половини березня 2020 року, коли курс гривні знизився до показників січня минулого року, на ринок повернулися саме "доларові" покупці, які купують житло переважно в інвестиційних цілях.

Таким чином, сьогодні відчинилося "вікно можливостей", коли можна придбати квартиру більшою площею або просто заощадити пристойну суму на покупці.

За словами Ігоря Кушніра, ціни на квартири в "Київміськбуді" зафіксовані в гривні. Діяльність багатьох інших забудовників безпосередньо прив'язана до долара, і вони програють конкуренцію лідерам через курсові коливання.

Попит на якісне житло зростатиме — експерти

Після фінансової турбулентності почнеться період зростання, коли на ціни на нерухомість впливатимуть відкладений попит, зростання зарплат у будівельній галузі та чергове зміцнення гривні, кажуть учасники ринку.

"За умови стабільної економічної ситуації в країні, до кінця року попит на квартири на первинному ринку житла може збільшиться до 10-15%", — заявила Дарина Бедя з Citex Development.

На думку Ярослави Чапко, зараз настає "зірковий" час тих житлових комплексів, на яких активне будівництво не буде зупинене. Саме на такі проєкти припаде левова частка попиту. І, відповідно, ціна демонструватиме динаміку до збільшення.

Як вважає Дарина Бедя, прибутковість вкладень при купівлі житла на початкових етапах будівництва до моменту здачі об'єкта в експлуатацію на сьогодні досягає в середньому до 25-30%.

Вона зазначила, що пасивний дохід від здачі квартири в оренду також варіюється від 12% до 15% в залежності від локації ЖК, площі квартири, якості ремонту, а також рівня витрат на комунальні платежі.