СПЕЦПРОЄКТ "ГазПравда"
За підтримки ФРНГ
Ціна газу: від регульованої – до ринкової

Ціна газу: від регульованої – до ринкової

Понеділок, 23 березня 2020, 13:00 -
Як змінюється вартість газу і чого чекати далі?

Цього року в Україні для всіх категорій споживачів має запрацювати повноцінний ринок природного газу: відкритий і конкурентний.

Як визначається ціна на "блакитне паливо" нині, як визначалась раніше і чого українцям чекати від ринку газу в 2020 році – читайте в спецпроекті "Газправда".

Як раніше формувалась ціна газу?

Ціна газу для українців тривалий час була політично вмотивованою і визначалась урядом або регулятором. На відміну від ціни газу для промислових споживачів, тарифи для населення встановлювались нижче ринкової вартості.

Через це Нафтогаз накопичував борги і потребував субсидіювання держави. Лише за 2005-2015 роки Україна витратила $54 млрд на прямі та крос-субсидії на газ для населення. Цього б вистачило на комплексну програму з утеплення та енергомодернізацію всіх житлових будинків і теплокомуненерго (ТКЕ) країни.

На жаль, дешевий ресурс і запевнення політиків, що так буде завжди, не стимулювали українців до економії. Середня українська сім’я досі використовує в рази більше газу, аніж наші європейські сусіди.

Замість розвитку вітчизняного видобутку газу Україна міцно підсіла на "газову голку" Росії. Не дивно, що міжнародні кредитори почали вимагати від Києва проведення енергетичної реформи і переходу на ринкові механізми формування ціни на газ для всіх категорій споживачів.

Як визначається ціна на газ для населення?

Щоб спростити для українців перехід на ринкові ціни на газ, Кабінет міністрів України поклав на НАК "Нафтогаз України" спеціальні зобов’язання (PSO) — продавати газ для потреб населення та теплокомуненерго (ТКЕ) за фіксованою ціною.

З травня по грудень 2019 року уряд щомісяця переглядав ціну газу для населення. Спочатку обирали найнижчу вартість газу з 4-ох показників:

  • ціна для комерційних споживачів Нафтогазу за попередній місяць;
  • середньозважена митна вартість газу за минулий місяць;
  • середньозважена ціна газу на Українській енергетичній біржі;
  • урядова ціна.

З січня 2020 року уряд запровадив нову формулу: середньоарифметична вартість за 20 днів місяця на нідерландському хабі TTF плюс транспортування до України. У січні кінцева вартість газу склала 5,86 грн за кубометр, в лютому — 5,01 грн за кубометр.

Ціна газу для населення в 2019-2020 роках за PSO (без урахування ПДВ, транспортних витрат і націнки газзбутів)

Натисніть для збільшення

Останній місяць в якому буде діяти ця формула – квітень 2020 року. А далі вартість газу визначатиме не уряд, а попит і пропозиція — як це нині відбувається на ринку для промислових споживачів.

Як розподіляється плата за газ?

Група Нафтогаз виступає податковим агентом та перераховує більшість доходів від продажу газу для населення та ТКЕ державі.

Наприклад, у 2019 році середня ціна реалізації кубометру газу українського видобутку для потреб населення складала 6,20 грн, з яких до державного бюджету надійшло 4,32 грн.

Група Нафтогаз сплатила з кожного проданого кубометру газу 1,03 грн податку на додану вартість (ПДВ), 1,55 грн ренти на видобуток газу, 0,53 грн податку на прибуток та 1,21 грн дивідендів від прибутку.

Таким чином, в 2019 році до державного бюджету надійшло близько 70% від вартості кожного кубометру українського газу.

 
Натисніть для збільшення

Що українці отримають від запровадження ринку газу?

Планується, що з 1 травня 2020 року режим PSO має бути відмінений. Вартість газу для населення та ТКЕ буде визначати попит і пропозиція на ринку, як це вже відбувається на ринку для промислових споживачів.

Люди зможуть обирати та змінювати постачальника газу, як провайдера телебачення чи інтернету, залежно від власних потреб. Щоб втримати клієнта, компанії будуть зацікавлені пропонувати вигідні умови: конкурентну ціну, різноманітні акції та бонуси, удосконалювати сервіс.

Ринкові ціни на газ стимулюють появу нових гравців і зростання конкуренції серед постачальників. Тому приватним газзбутам буде неможливо зберегти регіональну монополію, якщо на ринку з'являться нові гравці з кращими умовами постачання газу.

Чи збережуться субсидії та пільги?

Відмова від PSO не означає відмову від субсидій. Проте варто пам’ятати, що зменшує платіжку ощадне використання газу і підтримка енергоефективності, а не ігри з тарифами і пільгами.

У 2019 році в Україні на 4 млн домогосподарств-субсидіантів витратили 47 млрд грн з держбюджету, а в 2018 році — 71 млрд грн.

Якби такі гроші щороку вкладали в енергоефективність, населення та ТКЕ скоротили б споживання газу наполовину. А Україна могла б відмовитись від імпорту газу.

Як змінюють постачальника газу в Європі?

В Європі постачальники газу – не монополісти, а прості сервісні компанії, на кшталт телевізійних чи інтернет-провайдерів. Зміна постачальника не вимагає від споживача подолання бюрократичних перепон.

Достатньо заповнити онлайн-форму для реєстрації аккаунта на веб-сайті постачальника, надати персональний EIC-код, свою адресу об'єкта та середній обсяг споживання газу. Зміна постачальника займає від кількох днів до тижнів.

Навіть борг не заважає європейцям змінити постачальника: борг зі споживача можна стягнути через суд, але перехід до нового постачальника не блокується.

Чи можна вже змінити постачальника газу в Україні?

Натомість в Україні закон дозволяє змінити постачальника газу за 21 день, але фактично процес тягнеться по 100 днів. Постачальники-монополісти приписують споживачам міфічні "погодні" коефіцієнти і "борги", щоб зупинити відтік споживачів.

Для повноцінної роботи ринку в Україні національний енергорегулятор має спростити перехід від одного постачальника до іншого.

Алгоритм зміни постачальника можна побачити за посиланням https://gas.ua/uk/home/join.

Як ринок знижує ціну на газ в Україні?

Українці вже помітили опосередкований ефект від відкритого ринку. Нова транзитна угода та тепла зима змінили ринкову кон’юнктуру в Європі та знизили ціни на газ.

Завдяки значним запасам газу в європейських сховищах і росту пропозиції американського скрапленого природного газу, у 2019 році оптові ціни на ринку ЄС впали до 13-річних мінімумів.

Така динаміка цін вплинула й на український ринок. Адже ми безпосередньо залежимо від цін у Європі. Тому для українців це перший ринковий вплив на ціну в сторону її зменшення.

Про проєкт ГАЗПРАВДА

Питання енергетичної незалежності України за останні 5 років стало як ніколи гострим. Забезпечення вуглеводнями власних потреб є вкрай важливим для економічної стабільності країни. Сьогодні існує чимало різних викликів, з якими стикається вітчизняна газова галузь та багато складних тем, які потребують пояснень.

"Економічна правда" спільно з Всеукраїнським галузевим об’єднанням "Федерація роботодавців нафтогазової галузі" розпочинає публікацію циклу матеріалів, які мають допомогти зрозуміти, що відбувається з українським газом. Ми говоритимемо про особливості видобутку, торгівлі та транспортування газу, про реформування ринку та нові можливості для його учасників і споживачів, про співпрацю зі світовими лідерами нафтогазової галузі, вплив на економіку країни та розвиток її бізнес-потенціалу в світі.

Підпишіться на наші повідомлення!