Зростання витрат, брак кадрів і блокування судноплавства: транспортний бізнес розповів про найбільші виклики цьогоріч

Понеділок, 20 листопада 2023, 17:57 -
 
фото: укрінформ

Найбільшими викликами транспортного бізнесу в 2023 році є зростання витрат, брак кадрів та блокування судноплавства. Також серед викликів воєнного часу - черги на прикордонних переходах та обмеження українського експорту країнами - сусідами ЄС.

Про це свідчать результати дослідження "Інфраструктурний індекс 2023", який провела Європейська Бізнес Асоціація (ЄБА).

В асоціації нагадали, що торік найбільшими викликами компанії називали зміну логістики через блокаду портів, зменшення попиту на товари чи послуги та проблеми з енергопостачанням.

"Більшість опитаних, а саме 84% компаній готові відновити логістику через морські шляхи після деблокади портів, при чому більшість готові зробити це в найкоротші терміни. Водночас 29% говорять, що для цього потрібне буде залучення додаткового фінансування, в тому числі державної підтримки. Зокрема, йдеться про необхідність фінансування відновлення пошкодженої портової та залізничної інфраструктури.

Реклама:

Найбільш актуальними інвестиційними проєктами в Європі та Україні для ринку логістики другий рік поспіль респонденти назвали розвиток автомобільних шляхів, що з’єднують Україну та ЄС (з цим погоджуються 66% респондентів), розбудову євроколії на території України (62% респондентів), будівництво в Україні стратегічних універсальних транспортних хабів (61%)", - йдеться у повідомленні.

Водночас за минулий рік з 79% до 70% скоротилась кількість респондентів, що вважають за необхідне розвивати мережу стратегічних універсальних транспортних хабів у західних регіонах України, які можуть виступати у якості резерву потужностей. 

При цьому 26% вважають, що це будуть зайві інвестиції після відновлення судноплавства в Чорному морі.

Реклама:

Аналогічно, з 76% до 61% скоротилась кількість тих, хто вважає за доцільне розвивати проєкти з розвитку транспортної інфраструктури (морські термінали, залізниця) європейських країн-сусідів за рахунок українських інвестицій. Наразі 36% вважають, що така інфраструктура буде зайвою і неокупною після відкриття портів, додали в ЄБА.

"Ми поцікавились у компаній, чи вважають вони за доцільне приватизацію портових терміналів у воєнний час. Майже половина опитаних, а саме 46% вважають її доцільною. З них 53% вважають, що варто збільшити кількість існуючих наразі об’єктів приватизації за рахунок інших портових активів.

Найбільш ефективним підходом до приватизації портових активів 52% респондентів назвали пооб'єктну (потермінальну) приватизацію, в рамках якої окремі термінали порту можуть виступати окремими об'єктами приватизації", - заявили також в асоціації.

При цьому пріоритетними напрямами розвитку в сфері дорожнього господарства компанії називають збільшення пропускної спроможності автомобільних пунктів пропуску на кордоні (так вважають 78% респондентів), розвиток автомобільних доріг в рамках проекту Транс-європейської транспортної мережі TEN-T (73%) та впровадження міжнародних стандартів у будівництві доріг - FIDIC, незалежні інженери, тощо (46%).

А для стабілізації ринку перевезень та логістики, на думку бізнесу, влада має сфокусуватися на розблокуванні морських комерційних перевезень та відкритті українських портів для усіх видів вантажів, забезпеченні страхування ризиків для інвесторів, а також будівництві і модернізації колій в напрямку кордону з ЄС та дунайських портів .

Серед учасників опитування у 2023 році, 79% не зупиняли свою діяльність і продовжують працювати, 13% зупиняли роботу, але вже частково відновили, і 6% зупиняли роботу, але вже повністю її відновили. Робота 2% компаній наразі зупинена.

"Кількість підприємств транспортної галузі, що зазнали прямих збитків внаслідок бойових дій, становить 47% у 2023 році. З них 43% оцінюють рівень завданої шкоди як значний, і 2% вважають відновлення неможливим або недоцільним.

При цьому 41% вже відновили пошкоджені потужності, а 11% відновлять найближчим часом. Ще 34% планують відновлення після завершення війни, і 14% не планують відновлення", - свідчать результати дослідження.

Водночас тільки 31% опитаних нами компаній мають в планах стягнення збитків. Минулого року таких було 50%.

Серед тих, хто має такі плани, 32% провели фіксацію пошкодженого/зруйнованого майна та збір доказів, 27% здійснили оцінку збитків, по 10% повідомляють про подання позову та відкриття кримінального провадження. Ще 10% знаходяться у пошуку консультантів для проведення згаданих вище заходів.

Економічна правда

Реклама: