МАГАТЕ не бачить безпосередньої загрози Запорізькій АЕС через підрив Каховської ГЕС: є альтернативні джерела

Вівторок, 6 червня 2023, 14:24 -

Міжнародне агентство з атомної енергії заявило у вівторок, що його експерти "уважно стежать за ситуацією" і що на Запорізькій атомній електростанції немає "безпосереднього ризику для ядерної безпеки" після руйнування Каховської ГЕС.

Про це, пише "Європейська правда", йдеться у повідомленні МАГАТЕ у Twitter.

"МАГАТЕ в курсі повідомлень про руйнування на українській Каховській греблі; експерти МАГАТЕ на Запорізькій АЕС уважно стежать за ситуацією; безпосередньої загрози ядерній безпеці на станції немає", – йдеться у повідомленні.

Оновлено.

Реклама:

Гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі заявив, що за нинішньої швидкості падіння рівня Каховського водосховища, води для підживлення конденсаторів турбін і систем безпеки Запорізької АЕС вистачить на кілька днів, але існують й альтернативні джерела водопостачання, яких може вистачити на місяці, якщо вони не будуть зруйновані.

"Пошкодження дамби в Новій Каховці в цей час призводить до зниження висоти водосховища приблизно на 5 см/годину. Основна магістраль охолодження води подається з резервуара і відкачується по каналах поблизу ТЕС на майданчик. Підраховано, що води через цей маршрут повинно вистачити на кілька днів", - говориться в заяві.

Зазначається, що наразі на ЗАЕС докладають всіх зусиль, щоб закачати якомога більше води у канали охолодження і пов'язані з ними системи. Крім того, на станції зупиняють споживання води для всіх несуттєвих потреб. Керівництво ЗАЕС обговорює подальші заходи, які необхідно реалізувати.

Реклама:

Водночас, в заяві наголошується, що існує ряд альтернативних джерел водопостачання.

"Головний з них - великий ставок-охолоджувач поруч з ділянкою, який за задумом тримається вище висоти водойми. Оскільки реактори були зупинені протягом багатьох місяців, за оцінками, цього ставка буде достатньо для забезпечення водою для охолодження протягом декількох місяців", - заявив Гроссі.

Ці дані агентство підтвердить найближчим часом.

Водночас життєво важливо, щоб ставок-охолоджувач залишався цілим.

"Я закликаю всі сторони гарантувати, що нічого не буде зроблено, щоб його підірвати. Моя поїздка на ЗАЕС була запланована на наступний тиждень і зараз вона вкрай необхідна. Я поїду", - зазначив Гроссі.

Нинішня оцінка ситуації, за його словами, показує, що безпеці АЕС безпосередньої загрози немає.

Поки що, за даними фахівців МАГАТЕ, зниження водного рівня становить 5 см за годину.

Гроссі уточнив, що станом на 8:00 ранку вода у водосховищі була на позначці 16,4 м. Якщо вона опуститься нижче 12,7 м, то вже не зможе надходити на станцію.

Нагадуємо:

Вранці 6 червня Оперативне командування "Південь" повідомило, що російські окупанти підірвали Каховську ГЕС, згодом ОВА підтвердила цю інформацію. Голова Херсонської ОВА Олександр Прокудін повідомив, що почалася евакуація місцевого населення з небезпечних районів.

За словами Прокудіна, через п'ять годин вода досягне критичного рівня.

Поліція зазначила, що в потенційній зоні затоплення на правобережній частині річки Дніпро села Миколаївка, Ольгівка, Льово, Тягинка, Понятівка, Іванівка, Токарівка, Придніпровське, Садове та частково місто Херсон – острів Корабел.

Глава МЗС Дмитро Кулеба назвав підрив Росією Каховської ГЕС жахливим воєнним злочином і, ймовірно, найбільшою техногенною катастрофою в Європі за останні десятиліття.

Генсек Ради Європи Марія Пейчинович-Бурич назвала руйнування Каховської ГЕС злочинним і безрозсудним.

Реклама: