Через "стелю" цін на нафту Росія щодоби втрачає 170 мільйонів доларів – дослідження

Середа, 11 січня 2023, 10:30 -

Обмеження Заходу стосовно цін на російську нафту коштує Кремлю 160 млн євро (172 млн доларів) на день.

Про це пише Bloomberg із посиланням на доповідь фінського Центру досліджень енергетики і чистого повітря (CREA).

При цьому втрачені доходи зростуть до 280 млн доларів на день, коли обмеження буде поширено на нафтопродукти з 5 лютого, йдеться в доповіді.

Дослідження надає додаткові докази того, як обмеження, введені країнами "Великої сімки", та повʼязані з ними санкції ЄС бʼють по Москві. 

Реклама:

Так, флагманська російська нафта вже продається нижче за світові ціни більш ніж удвічі.

Зазначається, що у грудні 2022 року доходи Росії впали на 17%, до найнижчого рівня з початку вторгнення в Україну. Заборона ЄС на імпорт сирої нафти та розширення цінових обмежень призвели до скорочення експорту російської сирої нафти на 12% та падіння відпускних цін на 23%, що призвело до падіння доходів Росії від продажу сирої нафти у грудні на 32%.

Додатково наприкінці грудня Німеччина припинила імпорт нафти трубопровідним транспортом, що призвело до подальшого скорочення на 5%.

Реклама:

При цьому, незважаючи на падіння доходів, експорт викопного палива з Росії все ще приносить їй 640 млн євро на день, але до лютого цей показник знизиться приблизно до 520 млн євро, коли набуде чинності заборона ЄС на імпорт рафінованої нафти і збільшення граничної ціни на нафту. 

"Заборона ЄС на постачання нафти та обмеження цін на нафту нарешті почали діяти, і їхній вплив є настільки значним, як і очікувалося", - сказав провідний аналітик CREA Лаурі Миллівірта.

Дослідницька організація заявила, що ЄС повинен шукати шляхи подальшого закручування гайок щодо Москви. За даними CREA, подальше зниження верхньої межі до 25-35 доларів за барель з 60 доларів все одно буде вище російських витрат на видобуток і транспортування, але скоротить дохід країни від експорту нафти як мінімум ще на 100 мільйонів євро в день.

"Необхідно знизити верхню межу ціни до рівня, який позбавить Кремль оподатковуваних нафтових прибутків, а також обмежити решту імпорту нафти і газу з Росії", - сказав Миллівірта.

Хоча знижка може збільшуватися, завжди існує ймовірність того, що РФ може довільно скоротити постачання, чим загрожує Кремль, що призведе до зростання цін на нафту, пише Reuters.

За даними CREA, Росія досі відвантажила сиру нафту на суму €3,1 млрд на суднах, на які поширюється цінова стеля.

Інші заходи, вжиті поряд зі зниженням цінової межі, такі як посилення штрафів за недотримання вимог та додаткові санкції щодо продажу танкерів, можуть скоротити доходи від викопного палива ще на €200 млн на день, йдеться в доповіді.

Економічна правда

Реклама: