93% українців вважають тарифи на газ, тепло і електроенергію завищеними – опитування

Середа, 17 березня 2021, 17:10
 

93% опитаних українців вважають, що тарифи на електроенергію, газ і тепло для населення є завищеними, лише 3% вважають їх оптимальними, а 0,4% ˗ заниженими.

Про це свідчать результати дослідження, яке провів Центр Разумкова з 5 по 9 березня 2021 року.

"Чим нижчим є рівень добробуту респондентів, тим частіше вони їх вважають завищеними ˗ частка таких зростає від 81% серед тих, хто відповів, що загалом живе забезпечено, до 95% серед представників найбідніших прошарків.

Найчастіше основну відповідальність за зростання комунальних тарифів громадяни покладають на уряд країни (таку відповідь дали 29% опитаних) та президента України (24%)", - йдеться у повідомленні.

Ще 13% покладають відповідальність на Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг, 9,5% ˗ на Верховну Раду, 7% ˗ на енергетичні компанії, 6% ˗ на компанії, що надають комунальні послуги, 5% ˗ на НАК "Нафтогаз України".

"Особливо часто відповідальність на президента країни за зростання комунальних тарифів покладають представники електорату опозиційних партій.

Так, серед тих, хто на парламентських виборах має намір голосувати за партію "Опозиційна платформа ˗ За життя", відповідальність на президента покладають 31%, за партію "Європейська солідарність" ˗ 31%, за ВО "Батьківщина" ˗ 27%, тоді як серед представників електорату партії "Слуга народу" ˗ лише 14%", - додають в Центрі Разумкова.

При цьому, чим нижчим є рівень добробуту респондентів, тим частіше вони покладають відповідальність за зростання комунальних тарифів на президента країни (частка таких зростає від 22% серед тих, хто відповів, що загалом живе забезпечено, до 33% серед тих, хто відповів, що їхній родині не вистачає грошей навіть на необхідні продукти) та на уряд (відповідно 25% і 36%).

Із зниженням рівня добробуту знижується частка тих, хто покладає відповідальність на Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (відповідно 18% і 4%) та на компанії, що надають комунальні послуги (відповідно 14,5% і 3%).

При цьому, опитані українці вважають, що справедливі тарифи на електроенергію, газ і тепло насамперед повинні забезпечувати уряд (31%) та президент (28%).

Ще 20% називають Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг, 11% ˗ Верховну Раду. Лише 3% дотримуються думки, що ніхто не повинен цим опікуватися, і тарифи повинні формуватися за законами ринку.

Дослідження проведене соціологічною службою Центру Разумкова з 5 по 9 березня 2021 року методом інтерв’ю "обличчям до обличчя" за місцем проживання респондентів.

Опитали 2018 респондентів віком від 18 років у всіх регіонах України, за винятком Криму та окупованих територій Донецької та Луганської областей за вибіркою, що репрезентує доросле населення за основними соціально-демографічними показниками. Теоретична похибка вибірки (без врахування дизайн-ефекту) не перевищує 2,3% з імовірністю 0,95.

Економічна правда

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"