300 компаній використовують шпигунський софт з Росії - СБУ

Четвер, 27 квітня 2017, 15:20

Федеральна служба безпеки Росії могла отримувати дані з України завдяки програмному забезпеченню "Стахановець", яке виявили у 8 компаніях, зокрема, в "Укргазвидобуванні" та "Dragon Capital".

Про це заявив начальник апарату голови СБУ Олександр Ткачук на брифінгу 27 квітня.

За його словами, відповідне програмне забезпечення містить засоби негласного контролю і зняття інформації, про які власники-клієнти могли й не знати.

26 квітня у восьми компаніях провели обшуки в рамках операції з виявлення такого ПЗ, зокрема в компаніях "Укргазвидобування" і "Dragon Capital".

"Ці обшуки не були пов’язані з основним напрямком діяльності цих компаній, а були пов’язані саме з тим, що Служба документувала використання спеціального програмного забезпечення, за допомогою якого здійснюється віддалений контроль і зняття інформації", – сказав Ткачук.

За даними СБУ, приблизно 300 компаній на території України на сьогодні використовують таке програмне забезпечення. Ще з 2016 року використання цього програмного продукту заборонено, бо його визнали спеціальним технічним засобом.

"В рамках кримінального провадження СБУ задокументовано, що компанія-розробник цього програмного продукту співпрацює з Федеральною службою безпеки Російської Федерації", – сказав Ткачук.

Після обшуків у 8 компаніях виявлено докази того, що "більше тисячі ліцензій на цей програмний продукт використовувалися на комп'ютерах цих компаній", але СБУ не вилучала всі комп'ютери.  

У компанії "Укргазвидобування" вилучили 1 сервер та 5 клієнтських машин (із декількох сотень), а у "Dragon Capital" вилучили 1 сервер і 3 клієнтських комп'ютери. Цього достатньо, щоб призначити експертизи, сказав Ткачук.  

"У чому найбільший ризик? У тому, що розробники цього продукту не повідомляють про всі функції, які є в цьому продукті. Насправді, він дозволяє без відома власника (техніки) – клієнта, який придбав цей продукт, – контролювати віддалено все те, що обробляється на комп’ютері. Тобто всі документи, вся інформація, яка використовується в такому комп’ютері може бути отримана і звантажена на сервери, які розташовані на території Російської Федерації", – пояснив він.

"Крім того ця програма дозволяє віддалено вмикати мікрофони, відеокамери, які наявні у відповідних комп’ютерах – і здійснювати без відома власника повний контроль у приміщенні, де знаходиться такий комп'ютер", – заявив Ткачук.  

СБУ продовжує працювати, щоб унеможливити використання цього забороненого програмного продукту в Україні.

"Ми вертаємося до усіх підприємців, власників комерційних структур, бізнесу, які використовують на сьогоднішній день цей програмний продукт – йдеться про програму "Стахановець", – сказав начальник апарату голови СБУ.

"Крім того, за нашою  інформацією, представники компанії-розробника зараз намагається зробити ребрендінг і запустити цю програму на ринок під новими назвами. Ми закликаємо усіх підприємців відмовитися від використання цього продукту, звернутися по консультації до СБУ… телефонуйте – ми надамо вам допомогу", – додав Ткачук.

Українська правда

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"


powered by lun.ua
Підпишіться на наші повідомлення!