Академіки запропонували селозберігаючу модель розвитку

Неділя, 31 травня 2015, 14:35

Вчені Національної академії аграрних наук запропонували на розгляд наукової спільноти і суспільства селозберігаючу модель подальшого розвитку сільських територій та аграрного підприємництва.

Про це повідомив в інтерв'ю "Дзеркалу тижня" Ярослав Гадзало, президент НААН України, академік НААН.

Як зазначив академік, протягом 1991-2013 років чисельність сільського населення скоротилася майже на 3 млн осіб. Зараз там проживає трохи більше 14 млн громадян.

"Сільська місцевість стрімко порожніє. Якщо в 1991 році було близько 500 сіл з населенням до 50 осіб, то зараз таких 4 тисячі", - сказав він.

Реклама:

На його думку, серед основних складових інтегрованого падіння індексу сталого сільського розвитку особливе занепокоєння викликає різке скорочення підприємницької зайнятості. Нею охоплено до 600 тисяч осіб, тоді як у кращі часи цей показник становив майже 5 млн. Така тенденція характерна для країн третього світу, які вважаються сучасними сировинними придатками.

"А розвинені країни вдаються до політики стримування падіння підприємницької зайнятості в сільській місцевості. Так, в США за період з 1990 по 2013 рік вона знизилася на 7% проти 81% - в Аргентині та 72% - в Україні! Стара Європа змогла навіть трохи наростити таку зайнятість, а незначне падіння пояснюється гіршими показниками, східних країн які нещодавно приєдналися до ЄС", - зазначив він.

Академік вважає, що найбільшою бідою стрімкого падіння національного індексу сільського розвитку є монополізація вітчизняної агропродовольчої галузі. Перевагами здійснюваних реформ - земельної, аграрної, податкової та інших - найбільш ефективно скористався великий аграрний бізнес.

За його словами, виникла асиметрія в аграрному підприємництві України і, відповідно, у державній аграрній політиці. Монополізація земельних, бюджетних та інших ресурсів стала серйозною загрозою середньому і малому господарюванню - основі села, основі держави.

"Досить тривалий час зростання агрохолдінгізації України лобіюється її сильними сторонами. Солідна динаміка нарощування виробництва, експорту продукції, валютних надходжень, масштабне залучення інвестицій з світових фондових ринків та ін. вивели вітчизняну аграрну галузь на перші позиції не тільки в економіці України, але і на світовому агропродовольчому ринку", - сказав Гадзало.

"Ці успіхи настільки помітні для політикуму країни, що вирішення проблем оптимізації та реформування агрохолдингів впродовж багатьох років відкладається", - додав академік.

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"

Реклама:
Підпишіться на наші повідомлення!