Думка експерта: Країна має прокинутися від тарифного популізму

П'ятниця, 17 квітня 2015, 12:34

Політики мають припинити спекуляції на тарифах.

Таку думку висловив експерт аналітичного центру "Діксі Груп" Антон Антоненко.

"Що сталося з державними послугами, які були штучно зроблені безкоштовними? Їх якість дуже швидко почала відповідати заявленій вартості, тобто швидко знижуватись", - відзначив експерт.

На його думку, радянська модель "над дешевих" послуг не тільки поступово руйнувала ці послуги, але й заклала в споживачів хибне відчуття їх справжньої, реальної безкоштовності.

"Проте насправді за ці послуги мала платити держава, яка б брала ці кошти з тих-таки людей, які платять податки. Однак, держава весь час використовувала це як елемент корупції, відмовляючи громадянам в прозорості виплат. Саме в цьому і була основна суть моделі - питатимете ви, чи не вкрали раптом гроші, якщо за вас заплатили?", - зазначив Антоненко.

На його думку, відповідь на високі тарифи складна, але така вона для всіх цивілізованих країн - ощадність та цільові субсидії. Кращого не придумали.

"Споживання відповідно до потреб, а не до звичок, прорахунок витрат родини на енергію та економічно обґрунтовані кроки для зменшення її споживання мають стати в нагоді тим, хто хоче зменшити рахунки. Натомість тих, хто дійсно не зможе заплатити, має надзвичайно точно і обґрунтовано знати соціальна служба, щоб не менш чітко та прозоро надавати субсидію", - вважає експерт.

Таким чином, в Україні можуть створитися умови, коли розірветься замкнене коло, в яке сплелися зарплати, пільги, тарифи та якість послуг, заявив Антоненко.

"Для комунальної сфери це прогрес, який можна порівняти з заміною бартерних розрахунків на грошові. Звичайно, це дуже складно, проте саме цей шлях є цивілізованим і правильним. Головне - він навчає споживачів уважності як до своїх витрат, так і до платежів держави, створюючи великий попит на прозорість. А це - саме те, чого довгі роки бракувало енергетичній галузі України", - підсумував він.

Українська енергетика

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"


powered by lun.ua
Підпишіться на наші повідомлення!