Україна може повністю відмовитися від російського газу

Понеділок, 3 березня 2014, 10:58

Міненерговугілля розглядає варіанти газопостачання у разі росту цін або ескалації військового конфлікту.

Про це пише "Коммерсант-Україна".

Як зазначається, Україна обіцяє найближчим часом погасити борги перед "Газпромом".

Нещодавно в Міненерго РФ повідомили про готовність підвищити вартість палива у зв'язку з боргом України на 2 млрд доларів. Тим часом в українському Міністерстві енергетики та вугільної промисловості пообіцяли погасити заборгованість в найближчі місяці.

Крім того, у відомстві розглядають можливість взагалі відмовитися від російського газу у разі зростання цін або ескалації воєнного конфлікту.

Зараз "Нафтогаз" проводить переговори з "Газпромом" про збереження нинішньої ціни на російський газ.

Водночас на рівні міністрів консультацій немає через небажання російської сторони їх встановити, повідомив глава Міненерговугілля Юрій Продан.

Як зазначило джерело в Міненерговугілля, на сьогодні вживаються екстрені заходи з пошуку грошей для погашення боргів перед Росією.

"Ми вважаємо, що гроші будуть знайдені вже найближчим часом. Закривши питання з боргом, ми цілком можемо вимагати продовження газової знижки", - заявило джерело.

За його словами, Україна зараз розглядає й інші варіанти поставок газу у разі зростання цін на паливо або загострення військового конфлікту з Росією. "У нас є можливість імпортувати 6 млн кубометрів газу з Угорщини і Польщі і технічні можливості імпорту газу зі Словаччини",- сказав представник Міненерговугілля.

Він також повідомив, що, якщо прокачування російського палива в країни ЄС продовжиться в колишніх обсягах, то Україна зможе отримувати зі Словаччини 10 млрд кубометрів газу в рік. Якщо ж воно скоротиться чи зупиниться, з Європи можна буде отримувати до 30 млрд кубометрів газу в рік.

"Теоретично, отримуючи газ із Словаччини, ми взагалі можемо закрити всі внутрішні потреби в паливі", - сказав співрозмовник видання.

Зазначимо, що вартість газу на спотовому ринку в Європі у II кварталі очікується на рівні 360-370 доларів за тисячу кубів, що дешевше, ніж пропонує "Газпром".

Щоправда, угоду про імпорт газу зі Словаччини поки ще не підписано словацькою стороною.

Крім того, Росія навряд чи зупинить поставки газу в Європу, оскільки це економічно невигідно "Газпрому", говорить директор енергетичних програм центру "Номос" Михайло Гончар.

"Адже за контрактами з покупцями в країнах Євросоюзу платити неустойку повинна саме російська компанія, а не українська сторона. Що разом з 15-відсотковим падінням продажів, який і так очікується на європейському ринку за підсумками цього року, сильно погіршить фінансові результати "Газпрому"",- заявив Гончар.

Нагадаємо, що в березні вартість російського газу для України повинна бути такою ж, як і у лютому,- 268,5 доларів за тисячу кубів, а в II кварталі, якщо не вдасться домовитися про продовження знижки, вона може повернутися до рівня в 400 доларів за тисячу кубометрів.

Раніше повідомлялося, що "Газпром" може позбавити Україну знижки на газ.

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"