Реальний ВВП України в 2013 році не змінився

П'ятниця, 31 січня 2014, 13:46

Українській економіці формально вдалося уникнути падіння реального валового внутрішнього продукту в 2013 році.

Про це пише "Комерсант-Україна".

У четвер в Держстаті повідомили, що, за оперативними оцінками, річні темпи зростання виявилися нульовими. У 2012 році також було зафіксовано мінімальне економічне зростання - всього 0,2%.

Це дуже дивно, тому що в 2012-2013 роках економіка перебувала в стані рецесії п'ять кварталів поспіль. ВВП скорочувався останні шість місяців 2012 року і дев'ять місяців 2013 року. У першому кварталі падіння становило 1,1%, а в двох наступних - по 1,3%, пише видання.

У такій ситуації уникнути спаду українській економіці допомогло лише різке зростання ВВП в IV кварталі - на 3,7%. Зростання до III кварталу 2013 року - 2,4%.

Як наголошується, номінальний ВВП в 2013 році становив 1444 млрд гривень, що всього на 2,5% вище показника 2012 року - 1408,9 млрд гривень. Розрахунки держбюджету базувалися на показнику в 1576 млрд гривень.

Незважаючи на оптимістичний фініш, підсумковий показник роботи української економіки в 2013 році виявився набагато нижче, ніж в інших країнах СНД і Східної Європи.

"У цьому винна нерозвиненість економіки - країни, що мають виробництво з низькою часткою доданої вартості, постраждали від ослаблення зовнішніх ринків більше інших", - пояснив виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко.

Крім того, за його словами, розвиток економіки стримувала жорстка монетарна політика НБУ, а також надмірна видаткова частина держбюджету, що вимагало посиленого фіскального тиску на бізнес.

"На тлі високої ціни газу підприємства кілька років не могли проводити масштабну модернізацію. Відсутність капітальних вкладень стала помітною, ця проблема залишається актуальною", - уточнив експерт.

"Ми вважали, що за підсумками року не уникнути спаду економіки на 0,2%", - говорить Устенко.

Також наголошується, що розширені дані по структурі ВВП будуть оприлюднені Держстатом лише в березні. Але підсумки роботи ряду галузей вже відомі. Збільшення ВВП в IV кварталі було досягнуто, незважаючи на спад промислового виробництва - ключової галузі вітчизняної економіки.

У жовтні падіння промвиробництва становило 4,9% , у листопаді - 4,7% , а в грудні - 0,5%. Ще вище були темпи спаду в будівництві - 24,3%, 10,3% і 16,1% відповідно.

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"


powered by lun.ua
Підпишіться на наші повідомлення!