Реформа енергетики отримала схвалення на міжнародному рівні

П'ятниця, 18 жовтня 2013, 09:02

План реформи українського енергоринку отримав схвалення міжнародних організацій - Енергетичного співтовариства, Єврокомісії та Світового банку.

Про це пише "Комерсант-Україна".

Енергетичне співтовариство схвалює всі 465 внесених до законопроекту про функціонування ринку електроенергетики поправок і з нетерпінням чекає ухвалення закону, йдеться у листі директора секретаріату Енергетичного співтовариства Янеша Копача прем'єр - міністру Миколі Азарову, голові комітету з питань ПЕК і міністру енергетики та вугільної промисловості.

Законопроект № 0916 "Про засади функціонування ринку електроенергії України" був поданий групою депутатів на чолі з головою комітету Верховної ради з питань ПЕК Миколою Мартиненком (Батьківщина) ще в 2012 році. Його прийняття є однією з вимог, яку Україна повинна виконати для підписання угоди про асоціацію з ЄС.

Реклама:

Про підтримку законопроекту у фінальному варіанті також повідомили в прес-службах представництва Єврокомісії і Світового банку в Україні. Законопроект підтримали Антимонопольний комітет, Міненерговугілля, Мінфін та Міністерство економічного розвитку і торгівлі.

Президент Американської торгової палати в Україні Хорхе Зукоскі також підтримав закон і зазначив, що його організація вважає його важливим для приходу інвесторів з США на український ринок електроенергії.

Зараз на енергоринку діє модель 17-річної давності. Це призвело до того, що, за словами голови Національної комісії регулювання електроенергетики (НКРЕ ) Сергія Тітенка, сьогодні розмір заборгованості споживачів перед обленерго досяг максимального значення за останнє десятиліття - 13,6 млрд гривень. Тільки за вісім місяців цього року заборгованість збільшилася на 2,25 млрд гривень.

Як пише видання, новий закон дозволить поліпшити платіжну дисципліну споживачів, і при цьому вводить обов'язкову фінансову гарантію Кабміну для тих споживачів, яких не можна відключати, каже голова НКРЕ.

Законопроект також повинен вирішити проблему перехресного субсидування, коли за дешеву електроенергію для населення платить  зазначаєТітенко.

Він нагадує, що розмір перехресного субсидування зріс з 2005 до 2012 року майже в десять разів - до 34 млрд гривень, в 2013 році він складе 39 млрд гривень. Новий закон скасовує цю схему і вводить прозору систему підтримки пільгових категорій споживачів через Фонд врегулювання вартісного дисбалансу.

У той же час у роздрібній торгівлі електроенергією гряде лібералізація. Обленерго перестануть бути регіональними монополістами, оскільки будуть розділені на дві компанії з транспортування та продажу електроенергії.

Одне з найважливіших питань реформи - це субсидування населення. Законопроект передбачає, що електроенергія для найбідніших споживачів буде поставлятися за пільговими тарифами за рахунок Фонду врегулювання вартісного дисбалансу, який наповнюватиметься за рахунок коштів атомних і гідроелектростанцій.

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"

Реклама:
Підпишіться на наші повідомлення!