Аграрії заявляють про загрозу збитків через проблеми з експортом збіжжя

Понеділок, 16 січня 2012, 20:36

Українська зернова асоціація закликає прем'єр-міністра владнати проблеми довкола експорту збіжжя.

Аграрії кажуть, що експорт стримується через бюрократію та брак чіткої стратегії розвитку аграрної галузі, повідомляє Deutsche Welle.

За планами уряду, до кінця маркетингового року Україна має експортувати 26 млн тонн збіжжя, насіння соняшника та ріпака, повідомив президент Української зернової асоціації Володимир Клименко.

За його словами, це означає, що експорт щомісяця має складати більше 4 млн тонн, тоді як наразі він не перевищує 2 млн тонн.

Президент УЗА повідомив, що сертифіковані місткості для зберігання врожаю розраховані на не більше ніж 31 млн тонн, а решта 29 млнв тонн збіжжя лежить в лантухах просто неба.

Побудова нових елеваторів, як поскаржився президент асоціації, стримується відсутністю даних у уряду та місцевої влади про наявність елеваторних майданчиків та занадто складною процедурою отримання дозволів на будівництво.

Клименко також попередив, що в разі невиконання плану експорту збіжжя, замість збереження в резерві 9 млн тонн є ризик того, що в державі лишиться 19 млн тонн.

Таким чином, як вважає президент УЗА, аграрії можуть опинитися в ситуації, за якої врожай, в який вони вклали всі свої кошти та працю, просто згниє, бо його нема як експортувати і нема де зберігати.

Натомість, за його словами, "Укрзалізниця" виявляє ознаки вибіркового підходу до виконання заявок про надання вагонів для перевезення зерна до портів.

Від більшості зернотрейдерів, як сказав Клименко, вимагається подання заявок за місяць, що неможливо через особливості укладення експортних контрактів.

Тоді як деякі інші компанії отримують всі необхідні їм транспортні потужності упродовж трьох днів, заявив президент асоціації.

А запроваджене "єдине вікно" з отримання фітосанітарних та інших дозволів зернотрейдерами, на переконання Клименка, наразі нездатне впоратися з великою кількістю заявок і також стримує темпи експорту.

На думку аграріїв, ситуація, що склалася довкола рекордно високого урожаю, ускладнилася через дії українського уряду.

За словами Клименка, Кабмін не лише не має ефективної стратегії розвитку аграрної галузі та виявляє нездатність усунути теперішні перешкоди для експорту, а й сам у перші місяці маркетингового року взагалі забороняв експорт збіжжя.

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"

Підпишіться на наші повідомлення!