Американці хочуть забрати англійські активи "Нафтогазу"

П'ятниця, 7 жовтня 2011, 18:04

Американська компанія Merchant повідомила владі Україні, що борг "Нафтогазу" буде "примусово виконано" за рахунок англійських активів НАК.

У зв’язку з реструктуризацією "Нафтогазу" американська корпорація Merchant, що отримала у 2006 році право вимоги заборгованості компанії перед структурами "Газпрому", 30 вересня повідомила уряд України, Міненерговуглепром і НАК про те, що основний борг "Нафтогазу" перед корпорацією будуть підлягати примусовому виконанню за рахунок англійських активів "Нафтогазу".

Окрім того, стало відомо, що Merchant також подала позов проти України до Європейського суду з прав людини.

Таким чином, існує ймовірність того, що корпоративна заборгованість "Нафтогазу" буде трансформована в державний борг.

Як стало відомо DT.UA, корпорація Merchant, що претендує на акції, якими володіє "Нафтогаз" у статутному капіталі британської компанії JKX Оil&Gas Limited, нагадала про свої права у зв'язку з дорученням президента Януковича Кабміну підготувати проект програми реформування НАК.

"Ми стурбовані тим, що дане доручення може порушити права корпорації Merchant як кредитора "Нафтогазу", і ми офіційно повідомляємо уряд України про права корпорації Merchant на акції", - йдеться у документі.

Зокрема, мова йде про судове рішення, винесене в Україні у 2006 році, про стягнення близько 24,7 мільйона доларів на користь Merchant.

Рішення було визнано англійськими судами 28 лютого 2011 року і дає корпорації право на стягнення в Англії боргу разом з відсотками та юридичними витратами.

Незважаючи на це, "Нафтогаз" подав необґрунтовані заяви до Вищого господарського суду України про скасування судового рішення 2006 року.

Це і було зроблено Вищим господарським судом України 7 квітня 2011 року, а справу було передано на новий розгляд українськими судами.

Проте 14 липня 2011 суддя Девід Стіл у Високому суді Англії відмовився визнати або застосувати рішення ВГСУ від 7 квітня 2011 року на тій підставі, що останнє грубо порушило принцип правової визначеності і права корпорації Merchant на справедливий суд згідно зі ст. 6 Європейської конвенції про права людини.

Відповідно, судове рішення 2006 року продовжувало залишатися чинним з точки зору права Англії і, таким чином, підлягає примусовому виконанню в Англії.

"Хоча "Нафтогаз" подав апеляцію на судове рішення Стіла, ми вважаємо, що у корпорації Merchant є хороші шанси на успіх в апеляційному провадженні і що в кінцевому підсумку ми зможемо примусово забезпечити її права за рахунок акцій (а саме — за рахунок акцій, якими володіє "Нафтогаз" у статутному капіталі компанії JKX Оil&Gas Limited)", - йдеться в документі.

Українські юристи, до яких звернулося видання, прокоментували дану ситуацію таким чином.

По-перше, зовнішні кредитори НАК здатні заблокувати або, щонайменше, істотно ускладнити заплановану урядом України реорганізацію або ліквідацію "Нафтогазу".

По-друге, реорганізація "Нафтогазу" здійснюється без попередньої підготовки, спонтанно. Багато питань, які безпосередньо стосуються реорганізації, відпрацьовуються на ходу, а проблеми вирішуються по мірі їх виникнення. Все відбувається в умовах пожежі, коли якість роботи не входить до переліку пріоритетів.

По-третє, "Нафтогаз" демонструє нездатність домовлятися зі своїми зовнішніми кредиторами. Звернення англійських юристів корпорації до уряду України, який є засновником "Нафтогазу України", є спробою дипломатично звернути увагу на те, що поведінка "Нафтогазу" по відношенню до своїх зовнішніх кредиторів веде до вкрай негативних наслідків, у тому числі і для держави Україна.

І такі наслідки будуть носити, окрім іншого, і фінансовий характер, тобто призведуть до збитків для "Нафтогазу".

По-четверте, своїми діями "Нафтогаз" створює дуже чутливі для України та компаній державного сектору України зарубіжні судові прецеденти.

Зокрема, створено прецедент визнання у правовій системі Англії українського судового рішення про стягнення заборгованості з державного підприємства України.

Однак набагато небезпечнішим (і вже у масштабах всієї країни) є інший прецедент, створений "стараннями" "Нафтогазу"» у тій же Англії.

Як випливає з листа корпорації, 7 квітня 2011 року Вищий господарський суд України скасував за нововиявленими обставинами українське судове рішення 2006 року про стягнення з "Нафтогазу" 24,7 мільйона доларів.

Варто зазначити, що таке скасування сталося вже після визнання в Англії українського судового рішення 2006 року і через п'ять (!) років після його набуття чинності.

Як зазначено в листі корпорації, рішення ВГСУ від 7 квітня 2011 грубо порушує принцип правової визначеності та Європейську конвенцію про права людини.

І це - аргументований висновок англійського суду а заодно - і вирок усій українській судовій системі, яка допускає винесення неправомірних рішень, що явно суперечать публічному порядку цивілізованих європейських країн.

Англійська судова система сама по собі є прецедентною, а крім того, її рішення вважаються зразковими для інших країн.

Тому рішення Високого суду Англії від 14 липня 2011 року, яким відмовлено у визнанні рішення ВГСУ від 7 квітня 2011 року, безсумнівно, здійснить свій внесок у підривання довіри до українських судів (і рішень, що виносяться ними), які і так користуються далеко не найбільшим авторитетом.

По-п'яте, рішення Високого суду Англії від 14 липня 2011 року дуже чітко сигналізує про те, що українські суди перебувають під значним впливом і контролем з боку держави і державних компаній.

І приймають рішення, керуючись, у першу чергу, державними інтересами, адже орієнтиром для судів повинно бути верховенство права.

Скажіть, на який тоді захист своїх прав в Україні може сподіватися іноземний інвестор? А в цьому - відповідь у тому числі і на питання, чому іноземні інвестиції обходять Україну стороною.

І, нарешті, по-шосте, "Нафтогаз" своїми діями створює всі передумови для того, аби його корпоративна заборгованість була трансформована у борг держави. Тобто "Нафтогаз", можливо, і зможе уникнути сплати свого боргу (хоча це дуже сумнівно), але тоді заплатимо всі ми - з державного бюджету.

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"


powered by lun.ua
Підпишіться на наші повідомлення!