НБУ дозволить продавати валюту без ксерокопії?

Понеділок, 10 жовтня 2011, 09:17

Головною причиною зниження міжнародних резервів Нацбанку на 3,26 мільярда доларів у вересні стала активна скупка валюти населенням.

Як повідомив перший заступник голови НБУ Юрій Колобов, за перший місяць осені населення продало банкам 1,5 мільярда доларів, тоді як купило більш ніж удвічі більше - 3,5 мільярда доларів, пише видання "Комерсант Україна".

"Переоцінка валют у вересні, які є у нас в резервах, теж мала місце, але ажіотажне перевищення попиту з боку населення над продажем в окремі дні становило понад 200 мільйонів доларів", - сказав він.

При цьому чисте негативне сальдо операцій НБУ на міжбанку досягло 1,9 мільярда доларів.

За словами Колобова, основний попит на валюту, який фіксується як покупка її громадянами, формував тіньовий ринок продажу товарів.

Скупка населенням понад 2 мільярди доларів була максимальною з листопада 2008 року, трохи менше - 1,9 мільярда доларів - було виведено з банків у грудні 2010 року.

Попит у вересні був спровокований девальваційними прогнозами псевдоаналітіков, говорить скарбник одного з найбільших банків.

"На хвилі паніки почали скуповувати валюту, оскільки у населення стала накопичуватися гривня. Серед зовнішніх факторів - ситуація на світових ринках, через яку інвестори виводять гроші з ринків, що розвиваються, що видно як з продажу держоблігацій нерезидентами, так і по натягнутому платіжному балансу", - відзначає банкір.

Ця цифра була б більша, якби не постанова НБУ N278, згідно з якою громадяни з 23 вересня зобов'язані при валютообмінних операціях пред'являти паспорт для ксерокопіювання, пише видання.

"Більшість клієнтів боялися йти в кіоски тільки перші два тижні після цього, - сказав начальник казначейства одного з великих банків .- Але потім люди зрозуміли, що такий масив інформації ніяке відомство обробити не зможе, та обсяги операцій відновилися".

За даними НБУ, в перші п'ять днів жовтня сальдо перевищення купівлі валюти населенням над продажем коливалося в межах 36-78 мільйонів доларів.

Скандальна постанова НБУ викликала масу дорікань у всіх верствах населення, включаючи депутатів і прем'єр-міністра, тому регулятор пообіцяв полегшити процедуру.

Як з'ясувало видання, кардинальних змін не відбудеться. "Ми спрощуємо прийом валюти, - заявило джерело в НБУ .- Клієнту достатньо буде показати паспорт, не випускаючи його з рук і без зняття ксерокопії документа".

Одночасно НБУ буде перевіряти банки та агентські пункти на предмет безпідставних відмов громадянам у обміні валюти.

Таке послаблення не вплине на ринок, відзначив директор департаменту казначейства і фінансових інститутів Креді Агріколь Банку Антон Болдирєв.

"Весь тіньовий бізнес, який цього року пішов з банків, зав'язаний на покупці, а не на продажі валюти, - підтримав колегу скарбник одного з найбільших банків .- Тому, якщо спочатку постанова зупинила якусь частину сірого імпорту, тепер нічого не зміниться".

Банкіри говорять, що змінилося ставлення населення і до депозитів, які на початку року формувалися в основному в гривні, а зараз понад 60% - у валюті.

"Попит на долари почне вщухати до грудня, якщо не буде серйозних коливань і населення побачить стабільність", - вважає Антон Болдирєв.

Банкіри очікують, що до цього часу чиста покупка населення буде щомісяця становити 1,2-1,3 мільярда доларів.

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"


powered by lun.ua
Підпишіться на наші повідомлення!