Харчі з ЄС в Україні подорожчають

Четвер, 29 вересня 2011, 09:35

Європейський союз прийняв рішення скасувати субсидування виробництва продовольства, яке поставляється в Україну.

Країни ЄС субсидують виробників продуктів харчування для захисту внутрішнього ринку від імпортної продукції, щорічно направляючи на це близько 43 мільярда доларів, пише видання "Комерсант Україна".

У вартості їх продукції частка субсидій досягає 45-50% - для порівняння, в Україні - тільки 3%.

Тому в ЄС продукти дешевші, ніж в Україні, і для захисту внутрішнього виробника з 2001 року в країні були введені імпортні мита. Наприклад, для яловичини і м'яса птиці чинний Митний кодекс передбачає 15-відсоткове мито, для свинини і молокопродуктів-10-відсоткове.

Зі створенням ЗВТ між Україною та ЄС ці мита мають бути скасовані, і в Мінагрополітики побоювалися, що дешеві продукти з ЄС почнуть витісняти вітчизняну продукцію з внутрішнього ринку.

"Надаючи субсидії на виробництво продуктів з їх подальшим експортом в Україну, ЄС ставив Київ у неконкурентні умови", - зазначив Микола Присяжнюк.

Втім, у Євросоюзі, схоже, охоче погодилися на пропозицію України відмовитися від субсидій.

В умовах кризи ЄС з 2010 року відмовився субсидувати виробництво твердої пшениці та оливкової олії, а з 2012 року - яловичини, свинини, рису, горіхів, насіння і картопляного крохмалю.

Рішення ЄС призведе до зростання цін на імпортовані з ЄС продукти, упевнений аналітик ГК "Інвестиційний капітал України" Павло Бідак.

На його думку, в першу чергу це торкнеться продуктів, традиційно імпортованих з ЄС - м'ясних і молочних, а також фруктів. Зростання цін на них становитиме не менше 15-20%, прогнозує Бідак.

За даними Держстату, за підсумками січня-липня імпорт продуктів харчування з ЄС становив близько 20 мільйонів доларів.

Хоча уряд і зумів захистити українських виробників на внутрішньому ринку, це не забезпечує їх конкурентоспроможність в ЄС. На цьому ринку продукція як і раніше буде дотуватися урядами країн-членів союзу.

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"


powered by lun.ua
Підпишіться на наші повідомлення!